sobota, 15 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Ile wynosi kwota wolna od podatku na Gewerbe?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej w Niemczech, czyli Gewerbe, jest bardzo atrakcyjną opcją dla osób pracujących za granicą, które chcą jednocześnie zachować pewną niezależność. Decydując się na taki krok, trzeba stale śledzić wszelkie informacje na temat kosztów prowadzenia Gewerby. Czy zasady rejestracji firmy w 2023 roku zmieniły się w porównaniu do ubiegłych lat? Sprawdź, ile obecnie wynosi kwota wolna od podatku na Gewerbe!

Gewerbe – co to?

Gewerbe (Gewerbeanmeldung, potocznie również Gewerba) to jednoosobowa działalność gospodarcza zakładana i prowadzona w Niemczech. Ze względu na stosunkowo prosty sposób rejestracji cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza wśród Polaków. Aby skorzystać ze wszystkich możliwości, które oferuje Gewerbe, każdy zainteresowany powinien znać nie tylko lokalne realia, ale przede wszystkim niemieckie prawo.

Działalność gospodarczą mogą założyć zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Wszyscy świadczący usługi – od sektora budowlanego do handlowego – mają szansę na rozwijanie biznesu w Niemczech. Gewerbe nie dotyczy osób wykonujących wolne zawody – w Niemczech są to np. lekarze, dziennikarze lub artyści.

Jak założyć Gewerbe?

Pierwszym krokiem do zarejestrowania działalności gospodarczej w Niemczech jest zgłoszenie się do urzędu spraw gospodarki w danym mieście. Przy wypełnianiu formularza potrzebne są przede wszystkim dwa dokumenty: dowód osobisty oraz zaświadczenie o zameldowaniu. Do wykonywania niektórych usług (np. prac dekarskich) wymagane jest posiadanie odpowiedniego uprawnienia, dlatego trzeba być przygotowanym na dostarczenie dodatkowego zezwolenia.

Wiele osób zastanawia się, czy meldunek w Niemczech jest warunkiem koniecznym do zarejestrowania działalności gospodarczej. Odpowiedź brzmi: „nie”. W takim przypadku niezbędne będzie wsparcie profesjonalnego pośrednika. Do założenia Gewerbe potrzebny jest stały adres siedziby firmy, który można nabyć poprzez usługę użyczenia meldunku, oferowaną przez biura rachunkowe specjalizujące się w obsłudze polskich firm w Niemczech.

Gewerbe – jakie są koszty utrzymania?

Przed podjęciem decyzji o założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej warto przeanalizować sytuację gospodarczą w Niemczech, a przede wszystkim tamtejszy system podatkowy. Jakie koszty generuje Gewerbe? Sprawdź wartość podatku od działalności gospodarczej oraz VAT. Przedsiębiorcy działający w sektorze remontowym muszą pamiętać również o podatku budowlanym (Bauabzugsteuer), z którego mogą zostać zwolnieni, jeśli złożą specjalny wniosek. Nie wolno zapominać również o konieczności zapłacenia podatku dochodowego w przypadku przekroczenia ustalonego w Niemczech progu zarobkowego. Oprócz tego trzeba jednorazowo pokryć koszty urzędowe oraz odprowadzać składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Kwota wolna od podatku na Gewerbe

Z początkiem 2023 roku w Niemczech wzrosła kwota wolna od podatku. Jeszcze w ubiegłym roku wynosiła 9 984 euro, a dziś – już 10 908 euro. Jeśli wpływy przekraczają ustalony próg, to podatek wynosi min. 14%. Niemieckie władze zapowiadają podniesienie kwoty nieopodatkowanej w najbliższej przyszłości o ponad pół tysiąca. Kolejne zmiany przewidziano na 2024 rok (11 604 euro). Kwota wolna od podatku w ramach Gewerbe nie powinna przekroczyć 24 500 euro w okresie rozliczeniowym.

Czy warto otworzyć Gewerbe?

O popularności zakładania Gewerbe decydują dwa czynniki: opłacalność oraz brak konieczności zameldowania w Niemczech. Po bliższym poznaniu tematu okazuje się, że taki sposób prowadzenia działalności gospodarczej posiada wiele zalet, nie tylko finansowych. Z jednej strony atrakcyjne dochody i świadczenia socjalne, a z drugiej brak zobowiązań wynikających ze zmiany miejsca zamieszkania. Gewerbe to elastyczne rozwiązanie dla każdego, kto nie chce wyjeżdżać na stałe za granicę, ale pragnie polepszyć komfort życia.