niedziela, 26 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Izolacje polietylenowe rur stalowych – charakterystyka

Izolacje rurociągów zapewniają wiele korzyści i mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo i awaryjność rur. Izolacje polietylenowe stanowią niezawodną ochronę przed korozją, co jest szczególnie istotne w przypadku rurociągów wewnętrznych. Pod ziemią rury są narażone na stałe oddziaływanie wilgoci znajdującej się w glebie.

Pomimo swojego ulokowania, rurociągi wewnętrzne również mogą ulec uszkodzeniom mechanicznym. Wkopaną instalację znacznie trudniej kontrolować, a następnie naprawić – dlatego stosowanie izolacji polietylenowej jest tak istotne. Warto również pamiętać, że awaria wewnętrznej rury pozbawionej izolacji, będzie również kosztowna.

Izolacje polietylenowe, oprócz zapewniania bezpieczeństwa rurom stalowym, charakteryzują się również wysoką trwałością powłok samej izolacji – sięga ona nawet 50 lat. Co niezwykle istotne, izolacje rur wykonane z polietylenu gwarantują doskonałą przyczepność do powierzchni rury. W ten sposób chroniona jest również strefa przyspoinowa stalowych rur. Dzięki temu izolacje rurociągów mogą zapewnić pełną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi oraz wyciekami.

Zastosowanie izolacji polietylenowych umożliwia również zwiększone gięcie rur, bez obaw o uszkodzenie ich konstrukcji. Izolacje rurociągów doskonale wpływają na ich elastyczność, przez co montaż instalacji jest znacznie łatwiejszy. Izolacje polietylenowe stanowią idealne rozwiązanie podczas budowania instalacji w skomplikowanej i trudnej do zagospodarowania przestrzeni.

Czym jest izolacja polietylenowa?

Izolacja polietylenowa to piankowa otulina wykonana z tworzywa samogasnącego, wyróżniająca się dużym współczynnikiem oporu dyfuzyjnego. Stosowana jest do tworzenia izolacji termicznej i akustycznej.

Najczęściej jest używana do izolacji cieplnej rur przewodzących gorące substancje, zmniejszenia hałasu wytwarzanego podczas transportu materiałów i ochrony rur przed korozją. Izolacje polietylenowe stosuje się również do zabezpieczenia rur wodociągowych i kanalizacyjnych.

Wykorzystanie rur z izolacją PE

Izolacje polietylenowe zostały stworzone do ochrony przed korozją rurociągów wewnętrznych, zbudowanych pod powierzchnią ziemi. Takie izolacje rur stosuje się najczęściej do budowy wodociągów, służących zarówno do transportu wody pitnej, jak i kranowej.

Izolacje polietylenowe, ze względu na wyróżniającą się wytrzymałość, wykorzystywane są również do zabezpieczania gazociągów o bardzo wysokim ciśnieniu oraz izolacji rurociągów przemysłowych o temperaturze pracy w zakresie od -70˚C do +50˚C. Doskonale sprawdzą się również w transporcie bardziej problematycznych cieczy, takich jak ścieki czy paliwo.

Jakie izolacje polietylenowe wybrać?

Wybór konkretnego wymiaru izolacji powinien być oczywiście dopasowany do posiadanych rur i to właśnie tymi parametrami należy kierować się przy zakupie. Izolacje polietylenowe dostępne są najczęściej w wymiarach odpowiadających rurom o średnicach od 33,7 mm do 1220 mm i długości od 6 m do 14 m. Izolacje podzielone są również na klasy, oznaczające grubość danej izolacji – klasa A-50 to 1,1 mm, klasa B-50 odpowiada 1,7 mm, a klasa C-50 oznacza 2,4 – 3,0 mm. 

Warto jednak pamiętać, że renomowane firmy posiadają w swojej ofercie możliwość wykonania izolacji o innych wymiarach, na odcinkach rur krótszych niż 6 m i o średnicy większej niż 1220 mm. Firmą podejmującą się takich wyzwań jest Dega Plus, producent izolacji rur stalowych, który jest jednym z nielicznych przedsiębiorstw w Polsce, oferujących fabryczne, trójwarstwowe izolacje polietylenowe.