środa, 17 kwietniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Jak dobrze przygotować się do matury?

Konieczność napisania egzaminu dojrzałości jest stresująca dla wszystkich absolwentów szkół średnich. To właśnie jego wyniki są kluczowe w kontekście planów na przyszłość, m.in. pójścia na studia. Jak przygotować się do matury, by zdać ją na dobrym poziomie?

Dlaczego przygotowania do matury są konieczne

Wiele kierunków studiów wymaga zdania matur z określonych przedmiotów na wysokim poziomie. Warto zorientować się, jak wygląda to w przypadku kierunków branych pod uwagę przez maturzystę. Typy zadań w arkuszach powtarzają się według określonych schematów, więc dobrze jest zapoznać się z nimi, by wiedzieć, jak je rozwiązywać. Stres rodziców i maturzysty przed ważnym egzaminem jest uzasadniony, lecz brak przygotowania może go jeszcze spotęgować. Dlatego lepiej jest maksymalnie ograniczyć zwiększające jego poziom czynniki i zacząć naukę odpowiednio wcześniej.

Ustalenie planów na przyszłość

Przygotowania do matury najlepiej jest zacząć od ukierunkowania swoich planów na przyszłość. W wieku, w którym znajdują się maturzyści, trudno jest z całą pewnością określić, co najbardziej chce się robić. Warto jednak rozważyć swoje mocne strony i pasje wybierając ewentualne kierunki studiów, a na tej podstawie ustalić cele związane z przygotowaniem do matury.

Ustalenie harmonogramu nauki

Przed rozpoczęciem nauki dobrze jest zweryfikować poziom aktualnej wiedzy, by mieć świadomość, jakie braki należy uzupełnić. Następnie warto jest wybrać najlepszą metodę nauki – niektórym pomaga regularne powtarzanie niewielkich ilości treści, inni preferują dłuższe i rzadsze sesje. Niemniej jednak powtarzalność i dyscyplina są bardzo ważne – nie można odłożyć nauki np. ze względu na nowy odcinek serialu czy spontaniczne wyjście ze znajomymi.

Z jakich pomocy warto korzystać podczas nauki do matury?

W przygotowaniu do matury pomogą odpowiednie repetytoria i zbiory zadań. Są one bardziej nastawione na pomoc w zdaniu egzaminu niż szkolne podręczniki. Zawierają pożyteczne wskazówki, a także typy ćwiczeń, które faktycznie mogą pojawić się na maturze. By zaznajomić się z nimi, warto rozwiązywać też arkusze z poprzednich lat. Dzięki temu uzupełnianie konkretnego rodzaju zadań wejdzie w nawyk i zabierze mniej czasu podczas właściwego egzaminu. Nawet jeśli pierwsze próby wypełniania arkuszy nie przyniosą satysfakcjonujących rezultatów, z czasem powinno to ulec zmianie. 

Niektóre osoby preferują naukę samodzielną, inne potrzebują pomocy z zewnątrz. Przedstawiciele tej drugiej grupy nie powinni bać się korzystania z korepetycji. Istotne jest też zadbanie o brak rozpraszaczy i uporządkowane miejsce do nauki.