Przedsiębiorca musi zadbać o prawidłowe prowadzenie ewidencji dokumentów, rozliczanie, kadry i płace. Może to robić samodzielnie, zatrudnić w firmie księgową lub podjąć współpracę z biurem rachunkowym. Wiele osób decyduje się na ostatnie rozwiązanie, głównie ze względu na kompleksowość usług oraz wygodę współpracy. Biuro rachunkowe może zajmować się zarówno sprawami rozliczeniowymi, jak i kadrowymi – wszystko zależy od oferty i rodzaju współpracy. Sprawdź, jakie zadania możesz zlecić księgowej, a czego dla firmy nie może wykonać.
Czym jest biuro rachunkowe?
Biuro rachunkowe to prowadzona w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki prawa handlowego lub spółdzielni firma. Swoje usługi świadczy w zakresie gromadzenia i przechowywania dowodów księgowych i pozostałej dokumentacji, zgodnej z ustawą o rachunkowości. Przygotowuje również sprawozdania finansowe, a także prowadzi dowody księgowe, księgi rachunkowe, w porządku chronologicznym. Biura rachunkowe zajmują się również sprawdzaniem rzeczywistego stanu aktywów i pasywów klientów, a także ich wyceną i ustalaniem wyników finansowych. Zwykle księgowe zajmują się rozliczaniem podatków, sprawami kadrowymi i płacami, rozliczaniem dokumentów dla ZUS-u. Zakres obowiązków księgowej zależy głównie od sporządzonej między stronami umowy. W dokumencie powinna znaleźć się również informacja o przedmiocie i zakresie prowadzonych czynności, terminach przekazywania dokumentów, czy sposobie komunikacji. Dzięki jasno określonym zadaniom strony mogą nawiązać owocną współpracę. Jeżeli szukasz księgowej z doświadczeniem, skontaktuj się z Anavo https://anavo-ksiegowosc.pl/. Z pewnością zyskasz profesjonalne wsparcie. W ofercie biura księgowego mogą znaleźć się również usługi dodatkowo płatne – na przykład rozliczenie roczne małżonka/małżonki klienta. Sposób ustalania wysokości wynagrodzenia w wielu przypadkach zależy od liczby dokumentów oraz zakresu realizowanych prac.
Czym nie zajmuje się księgowa?
Biuro rachunkowe nie podejmuje decyzji biznesowych za swoich klientów. Mogą jedynie radzić w oparciu o dostępne dane finansowe. Osoby pracujące w biurach rachunkowych nie przygotowują strategii finansowej czy rozwoju, jedynie mogą dostarczyć potrzebnych do sporządzenia informacji. Wszystkie decyzje związane z prowadzeniem działalności podejmuje właściciel lub zarząd. Biuro rachunkowe nie udziela również porad prawnych, chociaż zdarza się, że współpracuje z doradcami podatkowymi czy radcami. W takiej sytuacji księgowa może pokierować klienta do odpowiedniej osoby.
Warto pamiętać, że biura rachunkowe nie mogą również podejmować działań określonych jako nieetyczne, czyli niezgodnych z przepisami prawa, zasadami etyki zawodowej czy współżycia społecznego. Nie mogą fałszować dokumentów czy wprowadzać w błąd organów podatkowych, czy ZUS-u.