niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Jak można chronić naszą planetę? Wszystko co musisz wiedzieć na temat odnawialnych źródeł energii

Dbanie o naszą planetę to nie tylko nasz obowiązek, ale również wymóg, aby Ziemia uchroniła się przed niebezpiecznymi zmianami klimatu, a następne pokolenie przed przeprowadzka na inne planety. Obecnie, coraz więcej osób zastanawia się nad ochroną natury widząc to co dzieje się w innych krajach, np. powodzie i pożary w Australii. Na szczęście, możliwości pozyskania energii w sposób ekologiczny są dostępne dzisiaj dla każdego, a ten artykuł wymieni kilka odnawialnych źródeł energii, które warto zakupić do swojego domu. 

1. Odnawialne źródła energii przykłady

2. Czym są nieodnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii przykłady

Jest wiele sposobów, aby pozyskiwanie energii nie było związane z niszczeniem naszej przyrody. Popularne odnawialne źródła energii są następujące:

– energia słoneczna – obecnie jest to jedna z najpopularniejszych metod generowania energii odnawialnej w polskich domach. Głównym źródłem energii słonecznej są promienie słoneczne, które padają na panele fotowoltaiczne, które są zazwyczaj montowane na dachu domów. Panele nie wymagają skomplikowanej obsługi, dzięki temu elektrownie słoneczne rosną jak grzyby po deszczu w polskich gospodarstwach. Co więcej, wiele z takich inwestycji jest dofinansowanych przez lokalne samorządy lub fundacje, które skupiają się na promowaniu energii cieplnej. 

– energia wiatrowa – odnawialne źródła energii to również energia pochodząca z wiatru. Taka produkcja energii wiążę się z posiadaniem turbiny wiatrowej, która generuje prąd podczas wietrznych dni. Jest jednym z najobfitszym źródłem energii odnawialnej. 

– energia geotermalna – aby wyprodukować energię elektryczną można również zaczerpnąć ją z wnętrza ziemi. To odnawialne źródło energii nie może być stosowane na każdym terenie, ale już dzisiaj energię geotermalną stosuje kilka miast, np. Toruń. 

– hydroenergia – to tak zwana energia wody. Jest to jedna z najstarszych metod wytwarzania energii, która polega na wykorzystaniu przepływu wody do wytworzenia energii mechanicznej, która jest przekształcana w energię elektryczną w generatorze. 

Czym są nieodnawialne źródła energii

Nieodnawialne źródła energii charakteryzują się spalaniem paliw kopalnych, które można wykorzystać tylko raz. Przykładami nieodnawialnych źródeł energii są: węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa naftowa oraz gaz ziemny. Dlatego paliwa kopalne są szkodliwe dla Ziemi. Co więcej, wydobycie tych paliw wiąże się z kosztami i ciężką, a także niebezpieczną pracą człowieka.