piątek, 19 kwietniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Jak naprawić wózek paletowy

Jak naprawić wózek paletowy

Wózek paletowy nie jest wybitnie skomplikowaną konstrukcją. Ze względu na swoje zastosowanie podlega jednak sporym obciążeniom, a łatwo jest zapomnieć o regularnym serwisie. W końcu zawsze działa. No prawie, bo prędzej czy później któryś z elementów się podda. Niezależnie czy zaobserwujemy powolne pogarszanie się jakości pracy, czy któregoś dnia nie uda się podnieść ładunku lub przetoczyć wózka, problem w końcu nastąpi. Zresztą nawet regularny serwis wózków paletowych nie uchroni nas w pełni przed niespodziankami. Na szczęście naprawy zazwyczaj nie są skomplikowane, a usługi profesjonalnego warsztatu drogie.

Diagnoza

Jeśli doszło do pęknięcia koła albo wygięcia ramy lub wideł, to sprawa jest dość oczywista. Opory przy jeździe niemal jednoznacznie wskazują łożyska. Gorzej, gdy problemem leży w mechanizmie podnoszenia. Serwis wózków paletowych związany z hydrauliką wymaga nieco więcej pracy i czasu.

Najczęstsze usterki to:
• Niski poziom oleju. Objawia się problemem z podnoszeniem ładunku i brakiem oporu na dźwigni.
• Uszkodzony zawór przeciążenia. Wózek podnosi ładunek powoli albo wcale, całość chodzi z oporem.
• Uszkodzony zawór opuszczania. Dyszel pracuje pod obciążeniem, ale efektów brak. Mogą pojawić się także problemy z opuszczaniem towaru.
• Niesprawny siłownik hydrauliczny. Nie da się unieść ładunku lub idzie to bardzo opornie.
• Wszelkiego rodzaju wycieki. W ich przypadku ważne jest dokładne zlokalizowanie źródła, co prawdopodobnie będzie oznaczać upapranie się w oleju.
• Zbyt gęsty, stary lub zanieczyszczony olej – ciężka praca całego układu.

Działanie – samodzielny serwis wózków paletowych

W przypadku wymiany kół wystarczy zazwyczaj tylko kilka kluczy, wprasowanie nowych łożysk też nie powinno być problem w przy użyciu podstawowych narzędzi. Hydraulika to większa operacja. Niezależnie od tego, czy podejrzewamy zawór, czy wiążemy problem z płynem, warto zadziałać kompleksowo. Zalanie nowego płynu nigdy nie zaszkodzi, a przy okazji warto sprawdzić zawory. Serwis wózków paletowych polecamy zacząć od zaworu przeciążenia – to najczęściej on sprawia problemy. Często wyczyszczenie i regulacja załatwiają sprawę. Podobnie ma się rzecz z zaworem opuszczania. Płukanie naftą bądź benzyną ekstrakcyjną potrafi zdziałać cuda, podobnie jak wymiana uszczelek.

Pomoc? Serwis wózków paletowych w profesjonalnym punkcie

Z wygięciem ramy, wideł albo uszkodzeniem siłownika raczej nie warto walczyć samodzielnie. Dobry serwis wózków paletowych zrobi to szybko i sprawnie, a przede wszystkim pewnie. Wbrew pozorom oszczędzimy nie tylko czas, ale i pieniądze pozbywając się problemów na długo.