piątek, 14 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Jak odnieść sukces na rozmowie kwalifikacyjnej?

Większość osób dobrze zna tą sytuację, gdy nagle dzwoni telefon z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Już w tym momencie w głowie rodzi się mętlik i stres wprost proporcjonalny do tego, jak bardzo zależy nam na danej posadzie. Teraz bowiem już nie od naszego CV i listu motywacyjnego zależy, czy dostaniemy prace – wszystko zależy od tego, jak przebiegnie rozmowa kwalifikacyjna. Dlatego warto porzucić stres, a postawić na odpowiednie przygotowanie do spotkania, dzięki czemu wymarzona praca jest w zasięgu ręki. Te kilka rad pozwoli zminimalizować stres wywołany rozmową i zdobyć pracę, zatem gotowi? To do dzieła!

Po pierwsze warto zadbać o pierwsze wrażenie. Dzień przed należy wybrać odpowiedni strój, dobrany do stanowiska, o jakie się staramy. Inaczej bowiem ubierzemy się na rozmowę np. Do urzędu, a inaczej do sklepu sportowego. Niezależnie od tego, strój powinien być schludny i skromny, ewentualnie z niewielkimi dodatkami, które dodadzą charakteru całej stylizacji. Również makijaż u pań nie powinien być krzykliwy – pozwólcie drogie panie swojej urodzie zdziałać cuda i oczarować każdego swoją skromnością. Odpowiednie przygotowanie całego stroju nie tylko pozwoli nam uniknąć niepotrzebnego stresu, ale również podniesie nasze morale podczas rozmowy.

Nie bez powodu powtarza się, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Badania potwierdzają, że około 30% pracodawców już po 90 sekundach (!) wie, czy zatrudni daną osobę. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio wyglądać, a swoją twarz przyozdobić uśmiechem i odrobiną pewności siebie.

Pierwsze wrażenie pierwszym wrażeniem, ale przychodzi czas na prawdziwą rozmowę i wtedy też lepiej jednak być dobrze przygotowanym. Dlatego przed poszukiwaniami pracy warto ułożyć swoje wykształcenie i dotychczasowe doświadczenie w logiczną całość, która może przydać się na stanowisku, na jakie aplikujemy. Zainteresowania nietypowe, niezwiązane z pracą również są ciekawym dodatkiem, który pozwoli na zapamiętanie naszej osoby. Jeśli nie mamy doświadczenia w danym zawodzie, jednak jest on naszym wymarzonym, zawsze można znaleźć atuty, które pozwolą nam lepiej wypaść, dlatego tak ważne jest przygotowanie na pytania pracodawcy. Warto również rozważyć nasze mocne i słabe strony (pytanie bardzo często spotykane podczas rozmów) – z naszych zalet i wad lepiej zaprezentować zalety pożądane na danym stanowisku, a wady te, które aż tak nie przeszkadzają podczas wykonywania swoich obowiązków. Lista pytań, jakie mogą nas spotkać i zaskoczyć jest bardzo długa, wiele list można znaleźć w Internecie i warto nawet dla siebie samego na przyszłość odpowiedzieć na te pytania, co może pozwolić ukierunkować naszą karierę.

Tak samo ważne jest, jak kończymy rozmowę. Uścisk dłoni, podziękowanie za poświęcony czas, uśmiech na twarzy – te trzy elementy pozwolą nam miło i bez stresu zakończyć każdą rozmowę o pracę. W zależności od tego, jaki kontakt nawiązaliśmy z pracodawcą, jest to również czas, gdzie można „na luzie” porozmawiać, ale zawsze warto zachowywać czujność – diabeł kryje się w szczegółach!

Dla zniwelowania stresu warto przez całe przygotowania i rozmowę pamiętać jedną bardzo ważna rzecz. Mianowicie po drugiej stronie siedzi człowiek, który tak samo jak Wy również przechodził takie rozmowy. Po prostu bądźmy sobą, pamiętając o zasadach dobrego wychowania, a sukces jest w kieszeni. Powodzenia!

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem Praca w Gdańsku.