poniedziałek, 15 kwietniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Jak poprosić pracodawcę o podwyżkę?

Jeśli na Twoim rachunku bankowym co miesiąc odnotowywana jest wciąż ta sama kwota wypłaty od pracodawcy pomimo upływu czasu, nic dziwnego że szukasz możliwości uzyskania podwyżki. Pamiętaj jednak, że nie wystarczy podejść do szefa i poprosić o podniesienie pensji: do rozmowy musisz przygotować się merytorycznie!

Jak poprosić o podwyżkę?

Prośba o podwyżkę nie może być skierowana do przełożonego podczas nieoficjalnej rozmowy odbywającej się na korytarzu firmy czy podczas wizyty w firmowej kuchni. To nie tylko postawiłoby Cię w nie najlepszym świetle, ale również sprawiłoby, że Twój przełożony byłby zdecydowanie mniej chętny do prowadzenia rozmów dotyczących ewentualnej podwyżki.

To spotkanie musisz zaplanować z wyprzedzeniem i poprosić szefa np. o odbycie rozmowy związanej z Twoim dalszym rozwojem w firmie. Najlepiej jest przesłać taką informację mailowo: rozmowa odbywająca się np. przed gabinetem szefa może po prostu – nawet nie celowo – zostać zapomniana przez przełożonego. Dzięki oficjalnej komunikacji zdecydowanie łatwiej uda Ci się spotkać z szefem i poprosić o podwyżkę.

Niektóre firmy prowadzą jasną politykę wynagrodzeń, co sprawia że nie musisz prosić o podwyżkę: z góry wiesz, jak będzie kształtować się Twoja wypłata w związku z wieloma różnymi czynnikami. Informacje np. o płacy w Biedronce znajdziesz tutaj: https://pracawbiedronce.pl/wynagrodzenia-pracownikow/.

Kiedy jest dobry moment na tę rozmowę?

Zdaniem wielu szefów – zapewne taki moment nie istnieje. Na szczęście taka opinia ma raczej charakter zabawnej anegdotki, a momentów na przeprowadzenie takiej rozmowy można znaleźć kilka. Kiedy warto jest zwrócić się do szefa o podwyżkę?

– tuż po znaczącym osiągnięciu – gdy uda Ci się z sukcesem zamknąć jakiś projekt, kuj żelazo póki gorące i natychmiast poproś szefa o rozmowę;

– przed przyjęciem dużego projektu – jeśli przełożony prosi Cię o przejęcie istotnego dla firmy projektu, możesz upomnieć się o podniesienie wynagrodzenia w związku z nową, odpowiedzialną rolą;

– gdy przejmujesz czyjeś obowiązki;

– gdy planowany jest firmowy budżet.

Jakich argumentów użyć?

Na rozmowę, dzięki której masz uzyskać podwyżkę musisz się odpowiednio przygotować. Zastanów się dokładnie i wypunktuj sobie, jakimi osiągnięciami możesz się pochwalić w firmie oraz co sprawia, że jesteś jej istotną częścią.

Dobrym rozwiązaniem jest również wskazanie celu, jaki osiągniesz przed uzyskaniem podwyżki. Powiedz szefowi, że prosisz o stałe podniesienie Twojego wynagrodzenia o określoną kwotę, jeśli uda Ci się pozyskać wyjątkowo lukratywnego klienta, z którym właśnie negocjujesz lub jeśli zakończysz projekt z korzystnym wynikiem finansowym. W ten sposób odbierzesz przełożonemu możliwość unikania odpowiedzialności za swoje obietnice: osiągnięcie celu będzie równoznaczne z podwyżką.

Uzyskanie podwyżki, choć może być nieco stresującym doświadczeniem dla pracownika, jest jak najbardziej możliwe. Zastosuj się do naszych porad i sprawdź, czy pracodawca podniesie Twoje miesięczne wynagrodzenie!