poniedziałek, 22 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Jak sprzedać złoto żeby nie stracić?

jak i gdzie sprzedać złoto

Inwestowanie w złoto już od dawna cieszy się opinią jednej z najbardziej bezpiecznych i przynoszących zysk form lokowania kapitału. Metale szlachetne można obecnie sprzedać nie tylko w punktach stacjonarnych, ale również za pośrednictwem internetu. O czym pamiętać decydując się na transakcję online?

Przede wszystkim kupuj u sprawdzonych dostawców

Zakup złota fizycznego świetnie sprawdzi się jako sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Ten metal szlachetny zachowuje swoją wartość nawet w czasach kryzysu i okresach niestabilnej gospodarki. Ponieważ niewielkie sztabki można łatwo przenieść i ukryć, stanowi ono dla wielu osób doskonałe zabezpieczenie swoich oszczędności.  W przeciwieństwoie do drukowanych pieniędzy, które mogą okazać się bezwartościowe podczas konfliktów światowych, królewski kruszec zawsze trzyma cenę i może w razie potrzeby posłużyć jako środek płatniczy akceptowany na całym świecie. Oczywiście nie wszyscy traktują złoto jako formę zabezpieczenia na trudne czasy. Dla wielu osób nabycie tego metalu szlachetnego to po prostu inwestycja długoterminowa realizowana z zamiarem osiągnięcia konkretnych zysków. Ci, którzy nabyli złoto trzydzieści lat temu, mogą obecnie sprzedać je za znacznie więcej. Pamiętajmy jednak, że najłatwiej jest upłynnić sztabki czy monety bulionowe pochodzące z renomowanych mennic, które posiadają certyfikaty potwierdzające ich autentyczność. Planując inwestycję w metale szlachetne należy więc korzystać wyłącznie z oferty sprawdzonych dilerów – wówczas nie będziemy mieli trudności z późniejszą  sprzedażą posiadanych walorów.

Gdzie sprzedać złoto?

Osoby planujące sprzedaż złota mogą udać się do punktów stacjonarnych bądź transakcji dokonać za pośrednictwem Internetu. Mogłoby się wydawać, że najprostsze rozwiązanie to wizyta w lombardzie, zwłaszcza jeśli chcemy upłynnić nie sztabki czy monety bulionowe, ale np. biżuterię. Skorzystanie z usług lombardu nie jest jednak korzystne ze względu na wysoką marżę naliczaną w tego typu punktach. Rozsądniej jest udać się do skupu złota lub skorzystać z jego usług online. Rzetelne firmy tego typu mają na swoich stronach internetowych kalkulatory pozwalające określić przybliżoną kwotę, jaką otrzymamy za posiadany kruszec. Pamiętajmy, że cena złota za gram może różnić się zależnie od jego próby – przykładowo za biżuterię wykonaną z 18 karatowego złota otrzymamy ok. 165 zł/g, zaś za monetę bulionową wykonaną z czystego kruszcu – ok. 237zł/g. Podczas wyceny pod uwagę brany jest również stan sztabek, monet czy biżuterii. Więcej na temat sprzedaży złomu złota dowiesz się tutaj.

Stacjonarnie czy online

Poszukując odpowiedniego skupu złota warto sprawdzić opinie o poszczególnych firmach w Internecie i przyjrzeć się samej procedurze sprzedaży. Oczywiście rozsądnie jest też porównać oferowane ceny za sztabki, monety czy złom złota. Sprzedaży można dokonać osobiście. Wiele firm skupujących metale szlachetne umożliwia również dokonanie transakcji online. Sama procedura nie jest skomplikowana – wystarczy korzystając ze specjalnego formularza zamówić kuriera lub wysłać samodzielnie odpowiednio spakowane złoto pod wskazany adres pamiętając przy tym, aby w przesyłce umieścić swoje dane adresowe z numerem telefonu oraz numerem konta bankowego. Korzystanie z usług Poczty Polskiej do przesłania metali szlachetnych zdecydowanie jest złym rozwiązaniem, ponieważ instytucja ta nie ponosi żadnej odpowiedzialności za zawartość przesyłek. Najrozsądniej jest więc wybrać kuriera. Można też przesłać sprzedawane złoto korzystając z paczkomatu. Kiedy już przesyłka dotrze do skupu, jej pracownicy kontaktują się ze sprzedającym aby potwierdzić wartość przekazanego kruszcu. Rzetelny skup złota wysyła zapłatę za przekazane wyroby z metali szlachetnych natychmiast po dokonaniu wyceny. Możliwa jest też płatność w formie przekazu pocztowego. Cała transakcja począwszy od wysłania złota do otrzymania za nie pieniędzy trwa zazwyczaj od 2 do 4 dni roboczych, jest to więc wygodne rozwiązanie pozwalające sprzedać posiadane kruszce niezależnie od miejsca zamieszkania.