piątek, 14 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Jak wybrać czytnik kodów kreskowych, który sprawdzi się w magazynie?

Magazynowe czytniki i skanery kodów kreskowych to kluczowe narzędzia w nowoczesnej logistyce. Umożliwiają one szybkie i precyzyjne zarządzanie zapasami, co przekłada się na zwiększenie efektywności i redukcję kosztów. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj kodów kreskowych, warunki panujące w magazynie czy potrzeby użytkowników. Umożliwiają one szybkie i precyzyjne zidentyfikowanie produktu, co przekłada się na efektywne zarządzanie zapasami. Dzięki nim, pracownicy magazynu mogą łatwo zlokalizować, zinwentaryzować, a także przeprowadzić proces wysyłki towaru. Czytniki kodów kreskowych znacznie przyspieszają procesy magazynowe, minimalizując ryzyko błędów.

skaner magazynowy

Skaner magazynowy – jak wybrać najlepsze urządzenie?

Wybór odpowiedniego skanera magazynowego zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, należy uwzględnić rodzaj kodów kreskowych, które będą skanowane. Niektóre urządzenia są przystosowane do odczytywania tylko tradycyjnych kodów kreskowych, inne mogą odczytywać również kody QR czy 2D. Ważne jest także, aby skaner magazynowy był wytrzymały i odporny na warunki panujące w magazynie, takie jak kurz, wilgoć czy różnice temperatur.

skaner magazynowy 2

Rodzaje magazynowych czytników kodów kreskowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje czytników kodów kreskowych. Do najpopularniejszych należą skanery ręczne, które są lekkie, przenośne i łatwe w obsłudze. Istnieją także skanery magazynowe stacjonarne, które są zazwyczaj umieszczane na liniach produkcyjnych lub przy kasach. Ponadto, coraz częściej stosuje się skanery bezprzewodowe, skanery wizyjne czy skanery ubieralne, które dają większą swobodę ruchu.

skaner magazynowy 3

Jaką technologię wykorzystują bezprzewodowe czytniki kodów kreskowych?

Czytniki kodów kreskowych wykorzystują technologię Bluetooth lub Wi-Fi do komunikacji z systemem magazynowym. Dzięki temu, pracownik nie musi być fizycznie podłączony do komputera, co zwiększa jego mobilność i efektywność pracy. Wiele z tych urządzeń posiada również wbudowane baterie, które umożliwiają pracę przez cały dzień bez konieczności ładowania.

Skaner kodów kreskowych inaczej czytnik kodów kreskowych jest w stanie odczytać różne rodzaje kodów. Najpopularniejsze to kody jednowymiarowe (1D), takie jak np. EAN, które są najczęściej stosowane na produktach konsumenckich. Skanery magazynowe mogą również odczytywać kody dwuwymiarowe (2D), takie jak kody QR, które mogą przechowywać więcej informacji.

skaner magazynowy 4

Jaki czytnik kodów kreskowych wybrać?

Wybór czytnika kodów kreskowych zależy od specyfiki działalności magazynu. Jeżeli magazyn obsługuje duże ilości towarów, warto zainwestować w czytniki kodów kreskowych bezprzewodowe czy ubieralny skaner kodów kreskowych, które zwiększają mobilność pracowników. Jeżeli natomiast w magazynie panują trudne warunki, takie jak wysoka wilgotność czy niskie temperatury, warto wybrać urządzenia o podwyższonej odporności.

skaner magazynowy 5

Jak wybrać czytnik kodów kreskowych, który sprawdzi się w magazynie?

Wybierając skaner kodów kreskowych, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Po pierwsze, urządzenie powinno być w stanie odczytać wszystkie rodzaje kodów kreskowych stosowanych w magazynie. Po drugie, powinno być wytrzymałe i odporne na warunki panujące w magazynie. Po trzecie, powinno być łatwe w obsłudze, aby pracownicy mogli szybko i efektywnie korzystać z urządzenia. Wiele nowoczesnych czytników jest wyposażonych w specjalne obudowy, które chronią je przed szkodliwym wpływem warunków magazynowych.