poniedziałek, 15 kwietniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Jak wybrać dla siebie najlepsze aparaty słuchowe?

Jak doskonale wiedzą osoby z niedosłuchem, aparat słuchowy może znacznie poprawić komfort codziennego funkcjonowania. Niejednokrotnie podkreśla się zresztą, że to właśnie dzięki tego typu rehabilitacji można powrócić do aktywnego życia towarzyskiego, a także do realizacji swoich celów oraz pasji. Jednak żeby móc korzystać ze wszystkich zalet tego rozwiązania, niezbędne jest dobranie najlepszych aparatów słuchowych, które będą spełniać indywidualne wymagania. W końcu nie jesteśmy tacy sami, mamy odmienne potrzeby i możliwości, co należy uwzględnić i w tym przypadku. Oczywiście to, co należy podkreślić, to konieczność konsultacji decyzji z protetykiem słuchu. To właśnie on, dzięki swojej niepodważalnej wiedzy oraz zdobytemu doświadczeniu, jest w stanie wydać rekomendację na podstawie przeprowadzonego badania oraz wywiadu z pacjentem.

Stopień niedosłuchu

Podstawowym krokiem, dzięki któremu możliwe jest dopasowanie najlepszych aparatów słuchowych, jest wykonanie badania słuchu. W jego trakcie określany jest przede wszystkim stopień posiadanego niedosłuchu, co ma kluczowe znaczenie przy doborze odpowiedniej rehabilitacji. W końcu aparaty słuchowe mają przede wszystkim umożliwić jak najlepsze odbieranie dźwięków i właśnie z tą myślą w głowie warto podejść do podjęcia decyzji. Osoby z niedosłuchem o stopniu łagodnym lub umiarkowanym mają możliwość wyboru pomiędzy dwoma rodzajami protez – zausznymi oraz wewnątrzusznymi, których charakterystyka jest całkowicie odmienna. Wybór ten jest ograniczony w przypadku większych ubytków, ponieważ przy nich rekomendowane są przede wszystkim aparaty zauszne. Warto zatem, żeby właśnie to kryterium związane z jakością słyszenia było wzięte pod uwagę jako pierwsze i weryfikujące kolejne decyzje.

Codzienne aktywności

Najlepsze aparaty słuchowe to te, umożliwiające powrót do wszystkich ulubionych czynności, które porzuciło się z powodu posiadanego niedosłuchu. Dodatkowo powinny być one dopasowane do codziennie podejmowanych aktywności oraz przyczyniać się do ich ułatwienia. Dlatego też dobrze jest wspomnieć podczas rozmowy z protetykiem słuchu o tym, jaki tryb życia się prowadzi oraz jaki zawód wykonuje. Ze względu na niewielki rozmiar oraz miejsce umieszczenia aparat wewnątrzuszny jest polecany osobom aktywnym, których częścią rutyny jest uprawianie sportu lub też są w ciągłym biegu. Sprawdzą się one także w przypadku okularników, ponieważ urządzenie nie będzie w żaden sposób kolidować z zausznikami. Chociaż aparat zauszny jest mniej przyjazny osobom preferującym aktywny sposób funkcjonowania, to nie sposób odmówić mu tego, że dzięki możliwości włożenia większych baterii czas jego działania jest wydłużony. Dodatkowo, o czym nie należy zapominać, jest nakładany na ucho w taki sposób, że bez problemu poradzą sobie z tym osoby z niepełną sprawnością.

Zaawansowane rozwiązania

Rozwój nowoczesnych technologii nie ominął również aparatów słuchowych. Można dostrzec liczne zmiany, które w nich zaszły i dzięki którym znacznie poprawiona została ich funkcjonalność. Obecnie można sięgnąć po protezy z licznymi kanałami oraz automatyczną regulacją, dlatego też sprawdzają się one w warunkach hałasu i spełniają wymagania towarzyskich osób. To jednak nie wszystko, ponieważ obecne aparaty mogą zostać połączone bezprzewodowo z innymi urządzeniami elektronicznymi, między innymi telefonami komórkowymi. Można ich zatem używać jako słuchawek i bezpośrednio z nich słuchać muzyki czy prowadzić rozmowy. Umożliwia to również przyłączenie się do pętli indukcyjnych, które są wykorzystywane chociażby na konferencjach. Oczywiście nieustannie pracuje się nad coraz to bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami. Należy natomiast zdawać sobie sprawę, że wraz z większą ilością funkcji, rośnie także cena, a najlepsze aparaty słuchowe nie zawsze są tymi najdroższymi, a tymi spełniającymi indywidualne wymagania.