niedziela, 26 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Jak wybrać lampy podłogowe?

Lampy podłogowe sprawnie dzielą dużą przestrzeń na strefy funkcyjne i zapewniają w niej warunki do wykonywania wybranych czynności. To właśnie one służą niekiedy do tworzenia miejsca do czytania czy oglądania telewizji. Coraz chętniej wybieramy je również do sypialni, gdzie z powodzeniem zastępują klasyczne lampki nocne. Doceniamy je za wygląd i funkcjonalność, jednak czasami okazuje się, że nie wiemy, co ma największe znaczenie, gdy chcemy kupić model idealny dla siebie. Podpowiadamy więc, jak wybrać lampę podłogową.

Nowoczesne lampy podłogowe to połączenie funkcjonalności i estetyki. Skutecznie doświetlają wybraną przez nas przestrzeń i jednocześnie stanowią dodatek aranżacyjny, który przyciąga uwagę naszych gości. Producenci oferują coraz ciekawsze rozwiązania i chociaż duży wybór sprawia, że każdy może znaleźć model idealnie dobrany do swoich potrzeb, to jednocześnie powoduje, że z doborem lampy mamy niemałe trudności. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę – warto bowiem pamiętać, że oprócz wyglądu, lampy podłogowe różnią się kilkoma innymi cechami.

Najlepsze lampy podłogowe – jak wybrać?

Przede wszystkim pamiętaj, że lampy podłogowe mają być funkcjonalne. Zanim zdecydujesz się więc na zakup konkretnego modelu, porównaj ich podstawowe parametry: wysokość, opcje regulacji, sposób rozchodzenia się światła oraz moc żarówki. W ten sposób zyskasz pewność, które z nich będą odpowiednie dla ciebie – nie wstawisz bowiem zbyt dużej lampy do małego salonu, a zbyt mocne światło nie sprawdzi się do budowania atmosfery w sypialni.

Zwróć również uwagę, czy przeglądane przez ciebie lampy stojące oferują jakiekolwiek akcesoria dodatkowe. Niektórzy producenci zdecydowali się dodać do nich np. osłony, rozdzielacze, zasilacze, zaślepki czy dodatkowe podstawy. Jeśli istnieje taka możliwość, warto sprawdzić, czy wybrany model w pełni dopasowuje się do twoich potrzeb.

Aby wybrać odpowiednie lampy podłogowe, musisz dopasować je zarówno do aranżacji wybranego wnętrza, jak i jego powierzchni czy rozkładu. Zwróć uwagę na miejsce, w którym będziesz w przyszłości stawiał kupiony model.

  • W sypialni lampy podłogowe coraz częściej zupełnie zastępują dotychczas stosowane lampki nocne – wynika to z faktu, że nie potrzeba kupować żadnych dodatkowych szafek, których nie wszyscy potrzebujemy.
  • Zarówno w salonie, jak i domowym gabinecie czy większych rozmiarów sypialni, lampy stojące najczęściej pojawiają się w pobliżu fotela czy sofy. To przestrzeń do odpoczynku czy relaksu z ulubioną książką, gazetą czy filmem. Mogą również budować atmosferę sprzyjającą długim rozmowom z naszymi bliskimi.

Nie da się zaprzeczyć, że niezwykle istotny jest wygląd wybieranych modeli. Nowoczesne lampy podłogowe mogą być wykonane z bardzo zróżnicowanych materiałów i przyjmować nietuzinkowe formy. Jeszcze niedawno największym zainteresowaniem cieszyły się modele na trójnogu, dzisiaj konkuruje z nimi industrialne oświetlenie z metalu. Oba rodzaje okazują się natomiast jednocześnie minimalistyczne, eleganckie i ponadczasowe.

Wybierając lampy podłogowe do swojego domu czy mieszkania, zwróć również uwagę, czy łatwo utrzymać je w czystości. Jeśli w przyszłości zacznie zbierać się na nich kurz, będą prezentowały się bardzo nieestetycznie, poza tym staną się obciążeniem dla zdrowia wszystkich domowników. Zawsze upewnij się, jak można czyścić materiały, z których wykonana jest wybrana lampa. Pod tym względem najbardziej funkcjonalne okazują się modele wykonane z metalu oraz lampy ze szklanymi kloszami.