niedziela, 26 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Jak wyjść ze spirali zadłużenia – oddłużanie firmy

Z prowadzeniem działalności gospodarczej wiąże się wiele trudności. Szczególnie ostatnie miesiące okazały się niezwykle trudne dla szerokiego grona przedsiębiorców. Pandemia przewróciła gospodarkę do góry nogami. Niekiedy jedynym kołem ratunkowym wydawało się zaciągnięcie kolejnego kredytu. Niemniej łatwo popaść w ten sposób w groźną dla przedsiębiorstwa spiralę zadłużenia. Czy oddłużanie firmy i odzyskanie płynności finansowej jest możliwe? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.

Czy oddłużanie firm jest kosztowne?

Oddłużanie kredytów czy oddłużanie chwilówek może okazać się ostatnią deską ratunku, by uchronić przedsiębiorstwo przed bankructwem. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego postępowania, od tego jak będzie wyglądać oddłużanie firmy krok po kroku. W sytuacji, kiedy optymalne będzie postępowanie restrukturyzacyjne, trzeba ponieść koszty związane ze złożeniem wniosku o postępowanie restrukturyzacyjne. Ponadto należy uiścić zaliczkę na poczet kosztów postępowania, a także liczyć się z kosztami wynagrodzenia doradcy restrukturyzacyjnego.

Istnieje także możliwość skorzystania z takiego rozwiązania, jak kredyt oddłużeniowy. Jest to wsparcie zarówno dla firm, jak i klientów indywidualnych i udziela się go w celu spłaty zadłużenia. Podkreślić przy tym należy, że nie jest to taka sama usługa jak kredyt konsolidacyjny. To drugie rozwiązanie ma bowiem rację bytu, kiedy nie posiadamy opóźnień w spłacie zobowiązań. Kredyt konsolidacyjny dotyczy kredytów bankowych, natomiast nie obejmuje chwilówek i pożyczek pozabankowych. Kredyt oddłużeniowy stanowi zatem odpowiedź na potrzeby osób zadłużonych, które pozaciągały pożyczki pozabankowe i mają problemy ze spłatą rat. Najczęściej zawarcie umowy kredytu wymaga pewnego zabezpieczenia – za pomocą posiadanej nieruchomości, majątku lub jest to kredyt z gwarantem. Jaki będzie jego koszt? To zależy od takich parametrów jak rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Trzeba zwracać uwagę również na maksymalny okres kredytowania, tak by kredyt oddłużeniowy zaciągnąć na korzystnych warunkach. Jednakże należy mieć na uwadze, że niekiedy jest to jedyne remedium na problemy finansowe i kłopoty ze spłatą zobowiązań. W przeciwnym razie brak podjęcia jakichkolwiek działań spowoduje egzekucję komorniczą osoby zadłużonej. Każdy, nawet duży, problem finansowy da się rozwiązań. Obok postępowań restrukturyzacyjnych mamy w zasięgu ręki pomoc pod postacią kredytów oddłużeniowych.

Oddłużenie firmy – kiedy jest możliwe?

Przedsiębiorca w trudnej sytuacji finansowej, gdy grozi mu upadłość konsumencka i firmy, powinien niezwłocznie podjąć jakieś działania. Im szybciej – tym lepiej. Nasuwa się jednak pytanie: czy zawsze jest to możliwe i efektywne? Przede wszystkim lepiej uniknąć ogłoszenia upadłości, gdyż skutkuje to tym, że trzeba będzie dokonać spłaty wszystkich zobowiązań jednocześnie. Oddłużenie firmy będzie możliwe zawsze, kiedy sytuacja klienta pozwala na spłatę raty nowego kredytu, który posłuży celem pokrycia dotychczasowych zobowiązań. Aby wybrać właściwy tor postępowania, należy dokładnie przeanalizować sytuację przedsiębiorstwa.

Sposoby na uzyskanie oddłużenia

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, wie, jakie wiążą się z tym trudności – także finansowe. Kiedy już dojdzie do zadłużenia, trzeba podjąć odpowiednie kroki celem ratowania przedsiębiorstwa. Przeprowadzanie sprawy restrukturyzacyjnej nie jest jedynym rozwiązaniem. Jeśli poszukujesz kredytu oddłużeniowego, to oczywiście również jest to właściwa droga, by uniknąć upadłości konsumenckiej i gospodarczej. Ponadto warto pokusić się o dialog z wierzycielami, a także pomyśleć o optymalizacji kosztów firmy, w tym: outsourcingu, egzekucji własnych należności od wierzycieli, aż po pozyskanie nowych klientów i rynków zbytu. Podsumowując; oddłużenie jest jak najbardziej możliwe, zarówno w przypadku firmy jak i osób fizycznych.