środa, 21 lutegoCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Jak zabezpieczyć swoją firmę od różnych ryzyk?

Chociaż na co dzień niewiele o tym myślimy, wypadki się zdarzają. Niestety ich konsekwencje są trudne do przewidzenia, zwłaszcza jeśli prowadzimy działalność gospodarczą. Pożary, powodzie, zalania czy usterki instalacji elektrycznej mogą spowodować znaczne straty finansowe w naszej firmie. Czy istnieje sposób, który pozwoli nam zabezpieczyć nasze mienie na skutek różnych losowych przypadków i w czym może nam pomóc wykwalifikowany broker ubezpieczeniowy?

Ryzyko w firmie – nieszczęścia się zdarzają

Każdy, kto zdecydował się na własną działalność gospodarczą, wie, ile pracy i wysiłku wymaga jej prowadzenie. Aby nasza firma funkcjonowała prawidłowo, spędzamy długie godziny na ustalaniu wszystkich szczegółów, szkoleniu pracowników i na wielu innych, niezbędnych czynnościach. Co jednak, jeśli spełni się najczarniejszy scenariusz i w wyniku losowego zdarzenia w jednym momencie stracimy wszystko? Oczywiście brzmi to bardzo poważnie i nikomu nie życzymy takiego przebiegu wydarzeń, trzeba mieć jednak świadomość, że takie sytuacje się zdarzają. Warto choćby przypomnieć sobie słynną powódź we Wrocławiu z roku 1998, kiedy wielu przedsiębiorców straciło swój towar na skutek szalejącego żywiołu. 

Jakie inne nieszczęścia mogą nas spotkać? Między innymi są to:

  • pożary;
  • kradzieże;
  • zalania;
  • powodzie;
  • awarie instalacji elektrycznej.

Skupiliśmy się tutaj jedynie na przypadkach zupełnie losowych czy związanych z żywiołami. Nie są to jednak jedyne ryzyka, które mogą dotknąć nasz majątek. Inna grupa ryzyk w firmie jest związana z zasobami ludzkimi. Naszym pracownikom może przydarzyć się wypadek, mogą oni dokonać uszkodzeń ważnych dla nas sprzętów czy choćby masowo się zwolnić, co znacznie utrudni nam prowadzenie działalności. Jak przeciwdziałać tego typu sytuacjom i w czym może nam pomóc broker ubezpieczeniowy?

Broker ubezpieczeniowy, czyli polisa szyta na miarę

Zacznijmy od podstawowej kwestii, która jest często niejasna – czym różni się broker ubezpieczeniowy od agenta ubezpieczeniowego? 

Broker ubezpieczeniowy współpracuje z różnymi firmami ubezpieczeniowymi, przez co może zaproponować nam wiele różnorodnych polis, które odpowiedzą na nasze wymagania i potrzeby. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku ubezpieczeń oferowanych przez agenta – współpracuje on z jedną firmą lub jest jej pracownikiem etatowym. W związku z tym możemy liczyć tylko na ofertę danej firmy.

Poza tym broker może pomóc nam wybrać takie ubezpieczenie, które wpasuje się w charakter prowadzonej przez nas działalności. Inne ryzyko występuje choćby w firmach budowlanych, a inne w gastronomicznych. Dzięki dostępowi do różnych ofert sami jesteśmy w stanie wybrać, co najbardziej nam się przyda w naszym ubezpieczeniu. Możemy na przykład ubezpieczyć naszą działalność na wypadek stagnacji na rynku pracy czy uszkodzenia kluczowych dla nas maszyn. Dzięki wsparciu, jakie może zapewnić nam wykwalifikowany broker ubezpieczeniowy, będziemy w stanie stwierdzić, jakie opcje w polisie są dla nas najbardziej istotne, tak abyśmy w każdej sytuacji byli pewni o przyszłość swojej firmy.