niedziela, 26 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy zdalnej w dobie koronawirusa?

coding code program programming developer compute web development coder work design software closeup desk write workstation key password theft hacking firewall concept – stock image

W ciągu ostatnich miesięcy na home office przeszło wiele przedsiębiorstw. To wymusiło także większy nacisk na kwestie bezpieczeństwa pracy zdalnej.

Chociaż na chwilę obecną epidemia koronawirusa Sars-CoV-2 słabnie, to jednak zagrożenia nie należy lekceważyć. Wielu ekspertów wskazuje, że wirus może powrócić jesienią i zimą i można spodziewać się wtedy powtórki z marca i kwietnia 2020 roku. To właśnie wtedy wiele firm przeszło na pracę zdalną, co wymusiło także zapotrzebowanie na nowe usługi informatyczne związane z prawidłowym działaniem home office.

Zadbaj o cyberbezpieczeństwo swojej firmy

Praca zdalna posiada wiele zalet. Pozwala na realizację obowiązków poza firmą za pomocą sieci, a przy tym jest także komfortowa. Oczywiście, ma też swoje minusy – wymaga większego samozaparcia oraz motywacji, aby wykonywać obowiązki w swoim domu.

Dodatkowo, wraz z przejściem wielu firm na home office pojawiło się jeszcze jedno zagrożenie – cyberataki, a także innego rodzaju problemy związane z prawidłowym działaniem infrastruktury IT w firmie. Cyberbezpieczeństwo stało się zatem często powtarzanym hasłem, a usługi informatyczne skoncentrowane na jego zapewnieniu szybko zyskały na popularności.

Zagrożenia związane z pracą zdalną

Praca zdalna jest komfortowa i może być efektywna, ale firma, która deleguje swoich pracowników do home office, musi zadbać o to, aby wykorzystywane wtedy usługi informatyczne, w tym sieci, oprogramowanie i inne narzędzia działały niezawodnie. Niestety, niewłaściwe zarządzanie lub brak zarządzania mogą spowodować poważne niebezpieczeństwo dla działalności.

Wśród głównych zagrożeń pracy zdalnej stały się:

 • prowadzenie pracy na prywatnym sprzęcie użytkownika – zazwyczaj nie jest on odpowiednio zabezpieczony pod kątem cyberataków oraz innych zagrożeń
 • brak lub nieodpowiednie zabezpieczenie komputerów przed złośliwym oprogramowaniem
 • utrata danych – zarówno przechowywanych na dysku, jak również w chmurze, gdy nie będą one właściwie przekazywane
 • problemy z poprawną instalacją i konfiguracją oprogramowania
 • usterki sprzętu, sieci oraz innej infrastruktury niezbędnej do pracy w home office

Gdy firma nie zadba o właściwe bezpieczeństwo pracy zdalnej, na przykład przez zlecone zewnętrznym firmom usługi informatyczne, w takim przypadku może odbić się to nie tylko na utracie profesjonalnego wizerunku, lecz też na obniżeniu jej zysków.

Jak poprawić bezpieczeństwo pracy zdalnej?

Aby bezpieczeństwo pracy zdalnej plasowało się na najwyższym poziomie, firma powinna zaangażować specjalistę, którego zadaniem będzie obsługa informatyczna, albo też może ona zlecić te czynności zewnętrznym firmom.

Obecnie usługi informatyczne świadczone jako outsourcing są bardzo popularne. W dobie epidemii koronawirusa znacznie zwiększyło się zapotrzebowanie na tego typu zewnętrzne usługi informatyczne, zwłaszcza wśród firm w sektorze MŚP, czyli mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw.

W mieście Warszawa usługi informatyczne tego typu oferuje między innymi firma IT Center, która ma w tym obszarze wieloletnią praktykę. 

Bezpieczna praca zdalna to przede wszystkim:

 • dostarczenie pracownikom komputerów do home office
 • właściwe przeszkolenie pracowników pod kątem obsługi komputerów oraz oprogramowania
 • instalacja na komputerach służbowych odpowiedniego oprogramowania antywirusowego
 • zablokowanie możliwości instalowania na komputerze zewnętrznego oprogramowania
 • właściwa konfiguracja oprogramowania stosowanego na komputerach służbowych
 • systematyczne przygotowywanie kopii zapasowych danych, by zapobiec ich utracie
 • kompleksowe i fachowe zarządzanie IT w firmie skoncentrowane na nowej sytuacji biznesowej
 • szybki serwis sprzętu komputerowego – zdalnie oraz osobiście zgodnie z wymogami sanitarnymi

Skorzystanie z usług zewnętrznych firm świadczących usługi informatyczne w poniższym zakresie to zatem pewność, że praca w home office będzie odbywać się bezpiecznie i efektywnie.