niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Jaki abażur do lampy stojącej?

Oświetlenie jest bardzo ważnym elementem w każdym pomieszczeniu. Powinno być odpowiednio dobrane, wtedy pozwala zobaczyć potencjał aranżacji. Dobierając abażur do lampy stojącej, warto skupić się na kształcie. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej. 

Jaki abażur do lamp stojących? 

Abażur do lampy stojącej powinien mieć odpowiedni kształt. W momencie, gdy podstawa jest okrągła, najlepiej będzie pasował również okrągły abażur. Z kwadratowym abażurem dobrze prezentować będzie się lampa o kwadratowej bądź kanciastej sylwetce. Kolejną ważną kwestią jest wielkość abażura. Kluczową sprawą są proporcje, lampa która jest wysoka wydaje się ciężka, natomiast bardzo niska również nie prezentuje się korzystanie. 

Abażury do lamp stojących nie mogą być ani za duże, ani za małe. Wtedy, gdy abażur jest odpowiednich proporcji lampa wygląda satysfakcjonująco. Wysokość abażura powinna wynosić około dwóch trzecich wysokości podstawy. Z kolei klosz musi być o około 1,5 centymetra szerszy niż podstawa po obu stronach. Zastanawiając się nad szerokością, nie można zapomnieć o lokalizacji, jeśli lampa będzie znajdować się w ruchliwym miejscu, klosz powinien być mniejszych rozmiarów. 

Lampy stojące – jaką funkcję spełnia abażur? 

Do podstawowych zadań abażura należy regulacja światła w pomieszczeniu. Dlatego abażur musi dobrze współgrać z żarówką oraz w odpowiedni sposób filtrować światło. Abażury również chronią żarówki przed ich zniszczeniem oraz zabezpieczają przed dziećmi czy zwierzętami. Przewrócenie lampy, która nie posiada abażura może skończyć się stłuczeniem żarówki. Nie można też zapomnieć, że abażur pełni funkcję estetyczną. Może on być naprawdę interesującą dekoracją, która będzie definiować nasz pokój. Lampa bez abażura pozbawiona jest wyrazu oraz ciężko ją dopasować do stylu aranżacji. 

Czy abażur musi pasować do stylu pokoju? 

Lampa stojąca powinna także pasować do określonego stylu, w jakim urządzony jest dany pokój. Może być również podstawowym dodatkiem, który będzie identyfikował styl. Jeśli interesuje nas styl skandynawski zazwyczaj potrzebujemy prostych oraz jasnych abażurów. Taki wybór jest też dobry, gdy nie mamy określonego pomysłu oraz nie chcemy wydawać zawrotnej kwoty pieniędzy. Takie abażury do lampy można znaleźć w atrakcyjnych cenach oraz są one łatwo dostępne. 

Innym pomysłem są abażury w stylu boho. Najczęściej są kolorowe oraz wykonane z interesujących materiałów. Dużym zainteresowaniem cieszą się również abażury drewniane. Są to na pewno nowoczesne propozycje. Styl industrialny charakteryzuje się oświetleniem w ciemnych barwach. 

Gładkie abażury kojarzą się z nowoczesnością. Natomiast plisy są przytulne, tradycyjne oraz świetnie łączą się ze stylem vintage. Z kolei lniane odcienie dobrze wyglądają w połączeniu z drewnianą podstawką we wnętrzach rustykalnych. Niektórzy wolą wyraziste kolory oraz niestandardowe detale, takie jak hafty, frędzle, wzory, Mogą się one przekształcić ze zwykłego akcesorium w centralny punkt wnętrza.    

Abażur do lampy stojącej – jak prezentują się ceny? 

Wiele osób decyduje się na rozwiązania ładne, ale zarazem w dobrej cenie. Abażur, który znacząco nie nadszarpie domowego budżetu wydaje się dobrym pomysłem. Na pewno takim abażurem będzie model papierowy. 

Abażury papierowe są wykonane z dobrej jakości bibuły. Powinna być ona odporna na zanieczyszczenia oraz dobrze filtrować światło jak żarówka. Kolejną zaletą takich abażurów jest ich dostępność oraz mnogość kolorów i wzorów. Jest to też dobra propozycja dla osób, które lubią częste zmiany.