piątek, 24 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Jakie są zalety sankcji kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego to duże ułatwienie dla konsumentów, ponieważ zyskują wówczas możliwość spłaty zobowiązania w wysokości kwoty, jaką początkowo pożyczyli. Tym samym dzięki sankcji kredytu darmowego można zaoszczędzić na odsetkach i wielu innych opłatach. Należy jednak pamiętać, że chociaż informacje o sankcji można znaleźć w ustawie o kredycie konsumenckim, to jednak w celu skorzystania z takiego rozwiązania muszą zaistnieć odpowiednie przesłanki.

  1. Na czym polega sankcja kredytu darmowego?
  2. Kto może skorzystać z sankcji kredytu darmowego?
  3. Jakie kroki należy podjąć, aby zyskać na sankcji darmowego kredytu?
  4. Przydatne informacje i porady związane z kredytami

Zanim ktoś jednak zacznie się zastanawiać, czy uda mu się uniknąć kosztów kredytu należnych kredytodawcy zgodnie z warunkami umowy, powinien zwrócić uwagę na to, że wspomniany zapis prawny dotyczy tylko i wyłącznie kredytów konsumenckich.

Na czym polega sankcja kredytu darmowego?

Sankcja darmowego kredytu ograniczona wyłącznie do kredytów konsumenckich została uwzględniona w przepisach, a wprowadzono ją po to, aby konsumenci mogli w razie potrzeby liczyć na ochronę. Dodatkowo dzięki temu rozwiązaniu można zminimalizować ilość błędów oraz trudnych do jednoznacznego zinterpretowania zapisów w umowach, które musi podpisać każdy, kto chce zaciągnąć kredyt konsumencki.

Sankcja przynosi wiele korzyści osobom, które mają problemy z uregulowaniem spłaty kredytu. Największą z nich jest to, że zamiast ponosić wysokie koszty związane z koniecznością płacenia raty oraz odsetek, można wówczas spłacać kredyt jedynie w wysokości odpowiadającej kwocie, którą się początkowo pożyczyło.

Oczywiście osoby zainteresowane skorzystaniem z tej opcji muszą pamiętać o złożeniu kredytodawcy pisemnego oświadczenia. Szansa na uzyskanie pozytywnej zgody jest w niektórych przypadkach naprawdę duża, dlatego warto poznać szczegóły ustawy o kredycie konsumenckim i sprawdzić, czy przypadkiem nie będzie można skorzystać z tej opcji.

Kto może skorzystać z sankcji kredytu darmowego? 

Artykuł 45. ustawy o kredycie konsumenckim dokładnie określa, w jakich sytuacjach można spłacać wyłącznie sam kapitał. Chodzi przede wszystkim o naruszenia występujące w umowie kredytowej, którą podpisał kredytodawca z kredytobiorcą przed wypłaceniem mu pieniędzy. Chociaż nie zawsze udaje się skutecznie wprowadzić sankcję kredytu darmowego, to w wielu przypadkach umowa kredytowa rzeczywiście zawiera niedopatrzenia i błędy, przez co klient zyskuje taką możliwość.

W dzisiejszych czasach, gdy w racie kredytu wysokość odsetek w istotnym stopniu przekracza wysokość spłacanego kapitału, takie ułatwienie w spłacie kredytu może pomóc w poprawieniu stanu finansów, a nawet przesądzić o tym, czy ktoś będzie mógł zachować płynność finansową. Jeżeli natomiast chodzi szczegółowe informacje na temat tego, jakie wymogi muszą zostać spełnione, aby można było z powodzeniem skorzystać z prawa do sankcji kredytu darmowego, chodzi przede wszystkim o następujące warunki formalne:

  • Pożyczka nie może być większa niż 255 550 PLN. Jeżeli natomiast pieniądze zostały wypłacone w innej walucie, to pożyczka nie może przekraczać równowartości wspomnianej kwoty.
  • Umowa kredytowa powinna zostać podpisana po siedemnastym grudnia 2011 r.
  • Osoba decydująca się na kredyt przestrzegała terminów spłaty kredytu.
  • Pożyczka nie została zabezpieczona nieruchomością. Co ciekawe inne formy ubezpieczenia spłaty kredytu nie wykluczają możliwości skorzystania z sankcji kredytu darmowego.
  • Jeżeli pożyczka została już w całości spłacona, to od ostatniej płatności nie minęło więcej niż 12 miesięcy.

Konieczność spełnienia niektórych z przedstawionych warunków może wydawać się dziwna, jednak wynika to z obowiązujących przepisów. Jeżeli więc pojawią się jakiekolwiek wątpliwości w kwestii tego, czy w przypadku kredytu konsumenckiego można skorzystać z sankcji, zawsze warto poradzić się doświadczonego specjalisty, który przeanalizuje zapisy umowy kredytowej, sprawdzi zachowanie terminu spłaty kredytu i wykona inne niezbędne działania. Dzięki temu osoba spłacająca kredyt otrzyma informację, czy w jej przypadku naruszenia w umowie umożliwiają skorzystanie z sankcji kredytu darmowego, a co za tym idzie, pozwolą uzyskać ogromne oszczędności.

Jakie kroki należy podjąć, aby zyskać na sankcji darmowego kredytu?

Jeżeli interesuje Cię sankcja kredytu darmowego, możesz zacząć od odwiedzenia strony firmy, która specjalizuje się w odszkodowaniach. Klienci mogą tu również uzyskać pomoc w przypadku wspomnianej sankcji oraz wielu innych sprawach związanych z kredytami i ubezpieczeniami. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że każdy może skorzystać z niezobowiązującej opinii i dzięki temu dowiedzieć się, czy w jego przypadku warto w ogóle podejmować kroki prowadzące do skorzystania ze wspomnianej sankcji.

Przydatne informacje i porady związane z kredytami

Dla konsumentów możliwość uniknięcia odsetek to ogromne ułatwienie i udogodnienie, jednak ze względu na skomplikowane przepisy samodzielne załatwienie wszystkich potrzebnych formalności może być bardzo kłopotliwe. Lepiej więc od samego początku nawiązać współpracę z profesjonalnym doradcą.