niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Jerzy Starak

Jerzy Starak: wiek, życiorys, rodzina, kariera, córka, wykształcenie

Jerzy Starak to znany przedsiębiorca, którego kariera zaczęła się w okresie PRL. Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, pracował we Włoszech, a następnie założył Comindex, jedno z największych przedsiębiorstw polonijnych. W 1980 roku według informacji mediów, Służba Bezpieczeństwa zarejestrowała go jako tajnego współpracownika. Jerzy Starak jest dwukrotnie żonaty i ma trójkę dzieci.

Jerzy Starak: kariera zawodowa

W latach 90. wprowadził na polski rynek duże koncerny z branży FMCG, takie jak Nutricia i Colgate-Palmolive, a także markę Bols. W 2000 roku kupił Polpharmę, która w 2015 roku kontrolowała 64,5% akcji, a w 2012 roku przejął warszawską Polfę. Uzyskał także udziały w Zakładach Tłuszczowych Kruszwica i Herbapolu Lublin. Dzięki Polpharmie zainwestował także w centrum badań i rozwoju nad lekami Polpharma Biologics w Gdańsku.

Jerzy Starak: fundacja

W 2008 roku założył Fundację Rodziny Staraków, która deklaruje działania wspierające zdolnych młodych ludzi. Od 1990 roku Jerzy Starak jest notowany na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost”, a w 2021 roku uplasował się na czwartej pozycji listy najbogatszych Polaków magazynu „Forbes”, z majątkiem wycenianym na 12,8 mld zł.

Nagrody i odznaczenia

Jerzy Starak otrzymał także wiele odznaczeń i nagród, w tym Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Nagrodę im. Andrzeja Wierzbickiego przyznawaną przez Konfederację Lewiatan dla przedsiębiorców. W 2013 roku otrzymał Perłę Honorową Polskiej Gospodarki w kategorii krzewienie wartości społecznych.

Jerzy Starak: dzieci, żona, syn, córka

Jerzy Starak jest dwukrotnie żonaty. Dzieci Jerzego Staraka – Z pierwszą żoną ma syna Patryka, a z drugą żoną, bizneswoman Anną Woźniak-Starak, ma córkę Julię Starak, która mieszka w Szwajcarii, kraju jej małżonka. Pasierbem Jerzego Staraka (synem jego drugiej żony z poprzedniego małżeństwa) jest Piotr Woźniak-Starak, producent filmowy i mąż Agnieszki Woźniak-Starak, który zmarł 18 sierpnia 2019 roku.

Jerzy Starak: życiorys

Jest znanym przedsiębiorcą, który osiągnął wielki sukces zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jego przedsiębiorstwa z branży FMCG, takie jak Nutricia i Colgate-Palmolive, oraz marka Bols, są znane na całym świecie. Jest także właścicielem Polpharmy, Polfy i udziałów w Zakładach Tłuszczowych Kruszwica i Herbapolu Lublin. Zainwestował także w centrum badań i rozwoju nad lekami Polpharma Biologics w Gdańsku. Jego działalność biznesowa przyniosła mu ogromny sukces finansowy, co potwierdza jego miejsce na liście najbogatszych Polaków magazynu „Forbes”.

Jest także działaczem społecznym, założycielem Fundacji Rodziny Staraków, która wspiera młodych, zdolnych ludzi. Jego zaangażowanie w działalność społeczną zostało docenione przez rząd, który odznaczył go Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz przyznał mu Perłę Honorową Polskiej Gospodarki w kategorii krzewienie wartości społecznych. Jest również znanym mężem stanu i ojcem rodziny, który cieszy się szacunkiem i uznaniem swoich bliskich.

Jerzy Starak: wiek

Urodził się w dniu 12/12/1947. W grudniu 2022 roku skończył 75 lat.

Jerzy Starak: wykształcenie

Skończył Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie