czwartek, 25 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Jesteś freelancerem? Zadbaj o siebie i stwórz komfortowe miejsce pracy

Zwiększa się liczba osób wykonujących pracę zdalną. Jest to praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza gdy obowiązki nie wymuszają fizycznej obecności w miejscu pracy, oraz jest to typowe dla osób na umowach freelancerskich. Praca zdalna jest również korzystna finansowo, ponieważ oszczędza się zarówno czas, jak i środki na dojazdy. Jednak praca z domu może być również pułapką, gdyż bez wyznaczenia granic, cały dzień może upłynąć na obowiązkach zawodowych. Sekretem efektywności jest więc odpowiednia organizacja pracy.

Komfortowe miejsce do pracy w domu

Jeżeli posiadasz możliwość zaaranżowania oddzielnego pomieszczenia na biuro domowe, to znajdujesz się w bardzo korzystnej sytuacji. Wystarczy, że umieścisz tam biurko, komfortowe krzesło lub fotel, regał na literaturę fachową lub półki na niezbędny sprzęt. Kluczowe jest również zapewnienie dobrej jakości oświetlenia, co umożliwia efektywną pracę.

Główną korzyścią takiego rozwiązania jest fakt, iż dysponujesz oddzielną przestrzenią dedykowaną wyłącznie do pracy. Dzięki temu możesz ustalić zasadę, że po przekroczeniu progu tego pomieszczenia, rozpoczynasz pracę. Oznacza to, że nie będziesz w tym czasie zajmować się domowymi obowiązkami, takimi jak gotowanie czy sprzątanie, ani oglądaniem telewizji. Jesteś wtedy skoncentrowany wyłącznie na pracy. Równie proste staje się zakończenie pracy – wystarczy opuścić pokój i zamknąć za sobą drzwi, aby powrócić do domowych obowiązków.

Kilka wskazówek jak wygospodarować trochę miejsca na home office

Dla wielu osób pracujących zdalnie, luksus posiadania osobnego pokoju do pracy jest niemożliwy. W skrajnych przypadkach ich biuro to łóżko w sypialni. Poranny rytuał to włączenie komputera i zanim się zorientują, dzień pracy minął. Równie mało efektywnym miejscem jest sofa w salonie.

Dlaczego to nie jest idealne rozwiązanie? Może wydawać się wygodne i przytulne, z możliwością pracy w piżamie i łatwym dostępem do kuchni, ale szybko okazuje się, że praca i czas wolny się zlewają. Brak wyraźnego podziału między miejscem pracy a odpoczynkiem prowadzi do ciągłego poczucia bycia w pracy.

Praca w takim otoczeniu może szybko prowadzić do przemęczenia i wypalenia zawodowego. Osoby, które nie mają możliwości wydzielenia oddzielnego pokoju na biuro, powinny stworzyć przynajmniej mały kącik do pracy, który po zakończeniu obowiązków pozwoli im optycznie oddzielić się od przestrzeni domowej. To pomoże zachować równowagę między pracą a odpoczynkiem.

Przy urządzaniu takiego miejsca warto postawić na funkcjonalność. Wszystkie niezbędne narzędzia pracy powinny być pod ręką, przy minimalnej liczbie rozpraszaczy. Nasza sugestia to biurko narożne, które ma dwie kluczowe zalety: 

1. Jest kompaktowe, nie zajmuje dużo miejsca, ale zapewnia wystarczająco dużo przestrzeni do pracy. Na takim biurku zmieszczą się komputer, drukarka i niezbędne dokumenty.

2. Pozwala na odseparowanie się od reszty pomieszczenia, ponieważ siedzimy do niego tyłem. To ułatwia skupienie się na pracy i jednocześnie odcina od otoczenia domowego.

Zamiast tradycyjnego krzesła czy fotela, rozważ użycie dużej, dmuchanej piłki. Jest ona nie tylko wygodna, ale również pomaga w utrzymaniu aktywności fizycznej i wzmacnia mięśnie stabilizujące kręgosłup, co jest ważne, biorąc pod uwagę brak ruchu, który często towarzyszy pracy zdalnej.

Ustal schemat pracy – sposób na zachowanie balansu między pracą a domem

Po przygotowaniu przestrzeni do pracy w domu, ważne jest, aby zadbać o optymalną organizację dnia pracy:

  1. Sporządź plan działań oraz kolejności ich wykonania.
  2. Z góry zaplanuj przerwy na aktywność fizyczną, zastanów się, co będziesz robić w ich trakcie.
  3. Przed rozpoczęciem pracy zjedz pożywne śniadanie.
  4. Przygotuj sobie wodę do picia, która nie tylko pomoże w utrzymaniu koncentracji, ale także zachęci do regularnego wstawania.
  5. Zdecyduj, o której godzinie zakończysz pracę i konsekwentnie przestrzegaj tego.

Pamiętaj, że praca w domu może łatwo przerodzić się w pułapkę. Jeśli nie zapewnisz sobie odpowiedniego balansu między czasem pracy a odpoczynkiem, wygodnego biura domowego oraz odpowiedniej dawki ruchu, możesz ostatecznie szukać wsparcia u terapeuty. A przecież to nie jest celem pracy zdalnej, prawda?

Artykuł przygotowany przy współpracy z meble biurowe – 10office.pl