niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Kafeteria benefity – co to jest?

Obecnie mówi się o tak zwanym rynku pracownika. To właśnie pracownik dyktuje warunki zatrudnienia, a jeśli dana firma go nie będzie doceniać, z łatwością znajdzie inne miejsce zatrudnienia. W obecnych czasach jest mnóstwo ofert pracy dla specjalistów, dlatego też płynne przechodzenie ze stanowiska na stanowisko jest sprawą dosyć prostą. 

W związku z tym, pracodawcy próbują zapewnić jak najlepsze dodatki swoim pracownikom. Nierzadko gratyfikacja finansowa nie wystarcza. Dlatego dowiedz się więcej, na czym polega nowoczesny system kafeteryjny.  

  1. Premiowanie pracowników 
  2. Kafeteria benefity

Premiowanie pracowników – sposoby 

Gratyfikacja pracowników jest wszechobecne. A dlaczego się to stosuje? Głównie ma to być motywacją do lepszego wykonywania obowiązków przez pracowników, ale także ma to wpłynąć na pozytywny wizerunek pracodawcy. Co więcej, firmy na rynku konkurują ze sobą i pracownik nie zawsze musi patrzeć jedynie poprzez pryzmat pensji wpływającej na konto. Dla wielu osób dodatkowe formy gratyfikowania będą miały pozytywny wydźwięk. 

Jakie są sposoby? Jest ich całe mnóstwo, a pracodawcy wyścigają się w coraz to lepszych pomysłach. Jak zatem można spełnić oczekiwania pracowników? Jest to sprawa ciężka, bowiem każdy może chcieć czegoś innego. Niewątpliwie najpopularniejszą formą będzie premia finansowa, która w zależności od ustaleń, może przybierać różną formę. Między innymi może to być:

  • premia uznaniowa,
  • premia regulaminowa,
  • premia zadaniowa
  • czy premia w formie 13. lub 14. wypłaty.

Ponadto, popularne stały się także świadczenia pozapłacowe, takie jak organizowanie integracji czy eventów firmowych, organizacja szkoleń i warsztatów, ale także wszelkiego rodzaju ubezpieczenia firmowe. Nierzadko przedsiębiorstwa zapewniają także opiekę medyczną. 

Kafeteria benefity

Niezwykle znana kafeteria benefitów podbija coraz więcej przedsiębiorstw. Niewątpliwie największą jej zaletą jest możliwość zarządzania benefitami przez pracowników. To właśnie podwładny decyduje na co przeznaczy swoje zebrane środki. Kafeteria benefity posiada związane między innymi z:

  • zakupami (w postaci np. kart podarunkowych),
  • sportem (np. jako karty sportowe),
  • czy kulturą (bilety na wydarzenia).

Szeroka oferta benefitów sprawi, że system ten trafi do każdego. Zarówno do osób, które pragną zasmakować zdrowego trybu życia, jak i takich dla których istotna jest opieka psychologiczna. Sprawne zarządzanie to najważniejsza zaleta tego typu usług. Systemy kafeteryjne w Polsce stają się coraz bardziej popularne.

System posiada aplikację mobilną, dzięki której można zaglądać do szerokiej oferty benefitów, a także do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami poszczególnych benefitów.