poniedziałek, 22 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Kiedy należy korzystać z frezów?

Obróbka różnego rodzaju materiałów to część pracy wielu fachowców. Ta czynność najczęściej wymaga precyzji i staranności, dlatego niezbędne jest zaopatrzenie się w odpowiedniej jakości sprzęt. Jednym z narzędzi potrzebnych do ukształtowania wybranego surowca są frezy. To produkt uniwersalny, o wielu zastosowaniach, często niezastąpiony w warsztacie specjalistów.

Przeznaczenie i rodzaje frezów

Zasadniczo frezy służą do pracy z niemal każdym rodzajem surowca. Po wyborze odpowiedniego narzędzia, można poddać obróbce kamienie, metal, tworzywo sztuczne, drewno, płyty i laminaty, węgiel czy materiały gumowe. Jedynym ograniczeniem w tej kwestii jest dopasowanie narzędzia do powierzchni roboczej. Frezowanie przebiega w ruchu obrotowym końcówki, która dodatkowo jest przesuwana po wybranej powierzchni.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów frezów, a można je wyróżnić ze względu na kształt, rozmiar czy materiał wykonania. Mając na uwadze kształt końcówek, często wybierane są frezy walcowe, walcowo-czołowe, tarczowe i kątowe. Spotkać jednak można też narzędzia o kroju modułowym, ślimakowym lub palcowym. Mnogość modeli tego narzędzia pomaga zrealizować niemal dowolny projekt.

Niemniej ważny jest materiał, jaki wybrano do produkcji frezów. Najczęściej jest to stal szybkotnąca (HSS), proszkowa (PM) albo kobaltowa (HSS-e i HSS-Co), węglik spiekany (HM) oraz płytka diamentowa (PKD i DIA). Kupując frezy warto wybrać sprawdzony sklep, który oferuje dobre marki, cenione przez fachowców. To zwiększa prawdopodobieństwo, że produkty są najwyższej jakości i bez problemu spełnią swoją rolę.

Frazy kupisz w sklepie YG-1 na tej stronie https://sklep.yg-1.pl/frezowanie,s1001,cp276,pl.html

Należy też pamiętać, że istotne jest dobranie wielkości i ilości ostrzy frezów do podłoża, które będzie kształtowane. Wybierając narzędzie trzeba sprawdzić, czy wymiary podano w calach czy według metrycznych oznaczeń. Co ciekawe, można też zakupić mikro-frezy – są idealne do prac drobnych i precyzyjnych. Ogromnym udogodnieniem było też wprowadzenie na rynek frezów składanych i nasadzanych.

Kiedy użycie frezów jest konieczne?

Potrzeba korzystania z frezów wynika z funkcji, jaką pełnią. Są to narzędzia służące do tworzenia żłobień na wybranym materiale, pomagają w wydrążeniu wybranego kształtu. Jest to czynność niezbędna podczas wielu prac specjalistycznych, potrzebna nie tylko w branży budowlanej, ale też dla produktów IT czy rzemieślników niszowych. Pomaga zatem zarówno w produkcji mebli, jak i rzeźbieniu z kamienia czy tworzeniu delikatnej biżuterii.

Uniwersalność zastosowania frezów sprawia, że z ich pomocą można uzyskać niemal dowolny kształt czy żłobienie. Celem frezowania jest też między innymi nadanie przedmiotom wybranych rozmiarów, a także uzyskanie odpowiedniej chropowatości podłoża. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że frezowanie często skutkuje powstaniem pyłu czy przykładowo wiórów. Niezbędne jest zatem właściwe zabezpieczenie oczu i dróg oddechowym przed rozpoczęciem obróbki surowca.

Frezy bardzo często też są pomocne przy pracach domowych. Najczęściej frezowanie wykonuje się do: nacinania pęknięć lub innych ubytków w ścianach czy sufitach, przekształcenia oklein meblowych, wycinania podłoża pod kątem czy wzdłuż krawędzi, a także samodzielnego nadania wzoru na materiale. Narzędzie to więc służy nie tylko fachowcom, ale często jest też przydatne przy drobnych obróbkach w domu.