piątek, 19 kwietniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Kiedy zacząć przygotowywać się do matury?

Egzamin dojrzałości to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu młodych ludzi – to od jego wyników zależy przyjęcie na studia, a w dłuższej perspektywie także start kariery zawodowej. Na szczęście nie taki diabeł straszny, jak go malują: odpowiednie przygotowanie pozwoli każdemu abiturientowi osiągnąć satysfakcjonujący wynik. Sprawdź, kiedy zacząć przygotowywać się do matury i z jakich materiałów korzystać.

Przygotowania do matury – czas start!

Na dobre rezultaty egzaminów dojrzałości pracuje się przez cały okres edukacji; bezpośrednio przed maturą należy jednak poświęcić czas na dokładne powtórzenie całego materiału wymaganego do zdania wybranych przedmiotów. Aby zrobić to gruntownie, a jednocześnie bez pośpiechu i nadmiernego obciążenia, przeznacz na powtórki maturalne cały poprzedzający egzaminy rok szkolny. Odkładanie na ostatnią chwilę nigdy nie kończy się dobrze, a pośpiech i nerwy towarzyszące gorączkowym powtórkom nie sprzyjają skutecznemu przyswajaniu wiedzy.

Możesz uczyć się na własną rękę, samodzielnie lub z kolegami, korzystać z zajęć dodatkowych organizowanych w szkole lub prywatnych korepetycji. Formę nauki dobierz do własnych preferencji: bez względu na stosowane metody najważniejsza jest systematyczność oraz wartościowe merytorycznie materiały, o których więcej dowiesz się już z kolejnych akapitów.

Harmonogram przygotowań maturalnych – jak uczyć się skutecznie?

Jak wspomnieliśmy wyżej, regularność jest sekretem sukcesu przygotowań do matury. W pierwszym semestrze wyznacz sobie 2-3 dni w tygodniu, w których poświęcisz na naukę około 1,5-2 godziny. Ostatnie 6-8 tygodni przed egzaminem to czas na najintensywniejsze powtórki materiału – na tym etapie wiesz już, jakie tematy opanowałeś biegle, a nad czym warto przysiąść na dłużej. Ostatnie kilka dni przed maturą warto przeznaczyć na relaks i ewentualnie ostatnie powtórki – dzięki temu mózg ma czas na “uporządkowanie” przyswojonych informacji, a ty przystąpisz do egzaminów ze świeżością i pozytywną energią.

Jakie książki warto przeczytać do matury?

Obok podręczników, z których korzystasz podczas codziennej nauki, warto mieć w zanadrzu dedykowane książki do matury z wybranych przez Ciebie przedmiotów. Kompendia i repetytoria dostarczą Ci skondensowanej wiedzy z danych dziedzin, a zbiory zadań, przykładowe arkusze maturalne i karty pracy pomogą w nauce praktycznego wykorzystania zdobytych informacji. Warto korzystać z nich w trakcie przygotowań do matury, bo zawarte w nich ćwiczenia mają taką samą formę, jak zadania, które będziesz rozwiązywać na egzaminie – w ten sposób nie tylko sprawdzisz i utrwalisz wiedzę, ale i oswoisz się ze specyfiką egzaminu dojrzałości.

Podobnie jak samą naukę warto zacząć wcześniej, tak i w książki do matury warto zaopatrzyć się jak najszybciej – najlepiej już na początku roku szkolnego, w którym będziesz zdawać egzamin, tak by zawarte w nich treści były zgodne z obowiązującą podstawą programową. Podręczniki szkolne w Tantis.pl – w ofercie księgarni znajdziesz książki do matury z każdego interesującego Cię przedmiotu.