niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Klimatyzacja i wentylacja dużych obiektów – profesjonalne systemy wymiany powietrza dla Twojej firmy

Jakość powietrza w pomieszczeniu, jego temperatura, wilgotność, a także skład ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, bezpieczeństwa, a także samopoczucia oraz wydajności pracy pracowników, oraz maszyn. Podstawowe zasady BHP wykazują jakie parametry powinno spełniać powietrze, aby było bezpieczne dla osób przebywających w danym pomieszczeniu. Jednak najważniejszych argumentem, na to, że warto zainwestować w nowoczesne i profesjonalne systemy wentylacji i klimatyzacji pomieszczeń, jest komfort pracowników, a co za tym idzie ich zdrowie oraz jakość pracy. Wybierając dostawcę klimatyzacji i wentylacji dużych obiektów, warto więc postawić na sprawdzoną, doświadczoną firmę taką jak firma BH-Res, która oferuje najwyższej jakości urządzenia oraz podzespoły, gwarantujące wydajną i bezawaryjną pracę.

Wentylacja przemysłowa i jej rola w firmie

Systemy klimatyzacji i wentylacji dużych obiektów, hal produkcyjnych, biurowców, czy magazynów są niezbędne do tego, aby umożliwić wymianę powietrza i zachowanie jego odpowiednich parametrów oraz czystości. Systemy wentylacji i klimatyzacji w obiektach przemysłowych nie tylko odpowiadają za wymianę powietrza, ale również za jego oczyszczanie z substancji chemicznych, kurzu oraz usuwanie zapylenia. Co więcej, ówczesne systemy są projektowane w taki sposób, aby umożliwiały też odzysk ciepła, co pozwala realnie zmniejszyć koszty użytkowania. Pomieszczenia biurowe, a także hale produkcyjne, w których pracuje wiele urządzeń emitujących ciepło, zwykle charakteryzują się wysokimi zyskami ciepła. Ciepło to musi być na bieżąco odbierane, transportowane i wydalane, w celu zachowania optymalnej temperatury oraz czystości. Stosuje się do tego różnego rodzaju systemy powietrzne, powietrzno-wodne, a także takie, które wykorzystują zarówno powietrze, jak i czynnik chłodzący. Dobór odpowiednich urządzeń i systemów wentylacji przemysłowej zależny jest od kubatury pomieszczeń, dziennego uzysku ciepłego powietrza oraz innych czynników, które mogą dodatkowo wskazywać określone warunki, które trzeba zapewnić.

Profesjonalne systemy wentylacji przemysłowej

Proces wentylacji polega na odprowadzeniu z pomieszczenia zużytego, brudnego powietrza, oraz jego wymiana na czyste i świeże, czerpane z zewnątrz. W przypadku tradycyjnych domowych systemów wentylacyjnych, z reguły proces wymiany powietrza odbywa się w oparciu o grawitację. W obiektach przemysłowych, których powierzchnia jest znacznie większa, a sposób użytkowania bardziej intensywny, nowoczesne systemy wentylacyjne działają dzięki urządzeniom mechanicznym, jakimi są wentylatory, centrale wentylacyjne, oraz aparaty wentylacyjno-klimatyzacyjne. Jest to koniecznie również z tego względu, że budynki komercyjne muszą spełniać szereg norm, które dopuszczają je do użytku. Między innymi norma PN-83/B-03430 określa normy, jakie musi spełniać wentylacja w tego typu budynkach.

Wentylacja budynków przemysłowych – co jest najważniejsze?

Oprócz jednostki mechanicznej odpowiadającej za efektywną wymianę powietrza, w systemach wentylacji i klimatyzacji przemysłowej dużą rolę odgrywają profesjonalne połączenia, a także odpowiednie rozprowadzenie systemu, złożonego z najwyższej jakości komponentów. Pozwala to na stworzenie skutecznego, efektywnego oraz odpornego na działanie szkodliwych czynników systemu wentylacji, który nie tylko zadba o odpowiednią jakość powietrza, ale również poprawi energetyczną efektywność budynku.

Klimatyzacja przemysłowa – na co zwrócić uwagę?

Wybierając odpowiedni system klimatyzacji dla obiektu przemysłowego, trzeba wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, na podstawie których dopasujemy odpowiednie urządzenia, ich moc i wydajność. Konieczne będzie uwzględnienie takich parametrów jak maksymalne obciążenia cieplne budynku, architektura budynku, jego przeznaczenie, a także jego standard. Inne systemy klimatyzacji będziemy montować w pomieszczeniach biurowych, a inne w halach produkcyjnych, czy magazynach.

Systemy klimatyzacji w Twojej firmie

W zależności od potrzeb, wielkości oraz profilu firmy, mamy do wyboru różne rodzaje klimatyzacji. Przede wszystkim możemy wybierać między systemami split oraz multisplit. Te pierwsze najczęściej stosuje się w małych inwestycjach. W tym przypadku na jedną jednostkę zewnętrzną przypada jedna wewnętrzna. W systemach multisplit mamy możliwość za pomocą jednej jednostki zewnętrznej obsługiwać kilka jednostek wewnętrznych. Takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w przestrzeniach biurowych, małych obiektach hotelowych, czy urzędach. Do bardziej wymagających obiektów najlepsze z kolei będą systemy klimatyzacji VRF/VRV. Jest to rodzaj klimatyzacji ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego. W takim systemie jeden agregat zewnętrzny obsługuje dużą liczbę jednostek wewnętrznych – nawet 100. To bardzo wygodne i ekonomiczne rozwiązanie, pozwalający na niezależne sterowanie każdą jednostką wewnętrzną, dopasowywanie temperatury do zapotrzebowania poszczególnych pomieszczeń, a co więcej, każda jednostka wewnętrzna może być inna. Ten rodzaj klimatyzacji przemysłowej najczęściej wybierany jest przez wielkie korporacje i galerie handlowe. Kluczem w jej funkcjonalności jest odpowiednie rozplanowanie na etapie projektowym instalacji przewodów chłodniczych, a także dobrze zaprojektowany system sterowania oraz automatyki

Klimatyzacja, wentylacja w Twojej firmie – dlaczego jej potrzebujesz?

Wysokiej jakości, nowoczesne systemy klimatyzacji i wentylacji dużych obiektów, to obecnie standard i konieczność. Dbając o optymalne warunki pracy, poprawiamy bowiem wydajność pracowników, dbamy o ich dobre samopoczucie, ale nie tylko. Zachowanie odpowiedniej temperatury, czystości i wilgotności powietrza jest warunkiem bezawaryjnej pracy sprzętów, urządzeń i maszyn produkcyjnych. Procesy produkcyjne w wielu gałęziach przemysłu takich jak przemysł farmaceutyczny czy elektroniczny wymagają nienagannych parametrów powietrza i temperatury. Inwestycja w nowoczesne systemy klimatyzacji i wentylacji, zaprojektowane i wykonane przez profesjonalną i doświadczoną firmę taką jak BH-Res to gwarancja doskonałego środowiska pracy, a także spełnienia wszelkich norm i zasad BHP.