sobota, 15 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Komfortowe kwatery pracownicze: klucz do atrakcyjności pracodawcy

Wielu pracodawców ma potrzebę delegowania pracowników do pracy z dala od głównej siedziby przedsiębiorstwa, a z drugiej strony także pozyskiwania nowego personelu z innych regionów kraju. W obu przypadkach konieczne jest zorganizowanie zatrudnionym komfortowego pobytu i noclegu. Do wyjątkowo praktycznych rozwiązań należą kwatery pracownicze, które mogą też podnieść atrakcyjność oferty pracodawcy z perspektywy osób zajmujących konkretne posady oraz nowych kandydatów na poszczególne stanowiska.

Hotele i mieszkania pracownicze

Dawniej bardzo popularną metodą kwaterowania pracowników było korzystanie z państwowych hoteli pracowniczych. Z takich usług korzystały podmioty delegujące zatrudnionych do realizacji zadań poza miejscem zamieszkania, nierzadko na skalę masową. Obecnie hostel dla pracowników jest wyspecjalizowanym obiektem, który posiada odpowiednią infrastrukturę i kompleksowo zaspokaja potrzeby użytkowników. Standard takich nieruchomości może być zbliżony do hotelowego, jednak zwykle cechują się one wspólnymi przestrzeniami socjalnymi czy sanitariatami. Dużą popularnością cieszą się też specjalnie zaadaptowane domy i mieszkania, które są wyposażone w pokoje pracownicze. Z reguły są one przeznaczone dla mniejszej liczby osób, ale z powodzeniem sprawdzają się w wielu branżach. Rozwiązanie to często jest wybierane przez przedsiębiorstwa z sektora budowlanego czy handlowego, a także transportu i logistyki.

Wynajem kwater pracowniczych

Kwatery pracownicze różnią się od standardowych hoteli pracowniczych przede wszystkim dostępnym metrażem, a także dostępnymi usługami dodatkowymi. O ile obiekty hotelowe ze wspólnymi korytarzami, kuchniami czy łazienkami są zarządzane przez zatrudniony w tym celu personel, o tyle w mieszkaniach i pokojach pracownicy są zobowiązani do samodzielnego dbania o pomieszczenia. Wiele jednak zależy od indywidualnych ustaleń z administratorem wynajętej nieruchomości. W Trójmieście interesujące mieszkania dla pracowników udostępnia ze swoich zasobów firma Work Hostels. Pracodawcy mogą wybierać propozycje spośród zarówno pojedynczych pokoi i mieszkań, jak i całych budynków.

Zalety kwater pracowniczych

Pokoje pracownicze w domach lub mieszkaniach posiadają wiele zalet. Kwaterunek tego typu może odbywać się w obiekcie noclegowym o klasie odpowiadającej wszystkim potrzebom i możliwościom pracodawcy. Dla przedsiębiorców poszukujących nieruchomości dla kilku lub kilkunastu osób, takie rozwiązanie okazuje się wyjątkowo opłacalne po względem kosztów utrzymania. W zależności od potrzeb, pracodawca może wynajmować pokoje i mieszkania w różnych lokalizacjach i dopasowywać je do potrzeb pracowników. Jeżeli kwaterowany zespól jest bardzo liczny i obejmuje kilkadziesiąt osób, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór całego hotelu pracowniczego. Takie rozwiązanie zniweluje wiele problemów logistycznych, a tym zagwarantuje bezpośrednią dostępność wszystkich pracowników. Nie bez znaczenia pozostaje ograniczenie czasu dojazdu na miejsce wykonywania prac.

Wybór odpowiedniego kwaterunku

Pracodawca organizujący kwaterunek dla swojego zespołu musi zadbać o komfort wszystkich pracowników. Obiekty udostępniane przedsiębiorstwom występują w wielu różnych rodzajach i standardach, które warto dopasować do możliwości budżetowych firmy oraz oczekiwań osób zatrudnionych. Każdy lokal powinien posiadać niezbędne wyposażenie, włącznie z posłaniami, sprzętem codziennego użytku czy umeblowaniem. Obecnie wiele obiektów udostępnianych na cele kwaterunkowe dla pracowników dysponuje aneksami kuchennymi, nowoczesnymi łazienkami czy dodatkowymi usprawnieniami. Wiele tak naprawdę zależy od realiów danego rynku lokalnego, dlatego warto starannie przyjrzeć się poszczególnym ofertom. Aby zagwarantować pracownikom atrakcyjne warunki pobytu i noclegu, pracodawca powinien też mieć na uwadze kwestie związane z administrowaniem danym obiektem oraz dopełnieniem niezbędnych formalności z właścicielem nieruchomości.