niedziela, 26 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Kompleksowe usługi elektryczne w Krakowie – komu zlecić?

Usługi elektryczne to zarówno trywialne czynności jak montaż gniazdka w kuchni, jak i bardziej skomplikowane przedsięwzięcia jak chociażby instalacje fotowoltaiczne w dużych przedsiębiorstwach. Niezależnie jednak od rodzaju usługi, nie można zlecić jej przypadkowej firmie. W elektryce bowiem jeden błąd może zaważyć na komforcie oraz bezpieczeństwie użytkowników instalacji.

Jakie usługi warto zlecić firmie elektrycznej?

W dużych aglomeracjach nie brakuje firm oferujących usługi elektryczne. Kraków, Warszawa, Katowice czy Poznań to miasta, w których można znaleźć najlepszych fachowców z uprawnieniami. Firmy te wykonują kompleksowe realizacje w domach prywatnych, budownictwie mieszkaniowym, obiektach handlowych i usługowych, halach i magazynach oraz w budynkach użyteczności publicznej. Dobrym przykładem jest tu firma ELEKTRO-PARTNER KRAKÓW, która wykonuje m.in.:

Wykonanie instalacji od podstaw rozpoczyna się od wstępnej wyceny realizacji i opracowania koncepcji. W przypadku domu jednorodzinnego elektryk musi zaplanować m.in. rozmieszczenie punktów elektrycznych, przebieg przewodów i kabli, sposób montażu oraz uziemienie instalacji elektrycznej. Na podstawie koncepcji fachowiec rysuje projekt techniczny oraz przygotowuje kosztorys. Potem czas na montaż i test instalacji. Na koniec elektryk wykonuje pomiary elektryczne oraz sporządza protokół odbioru.

Gotowa instalacja powinna być wygodna w użytkowaniu oraz nie może stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia. Podczas tworzenia koncepcji elektryk musi wziąć pod uwagę nie tylko układ funkcjonalny pomieszczeń, ale i indywidualne potrzeby użytkowników. Dobry fachowiec powinien również doradzić inwestorowi optymalne rozwiązania w zakresie zaplanowanego budżetu.

Dlaczego warto zlecić usługi elektryczne profesjonalnej firmie?

Elektrycy zajmują się nie tylko zakładaniem całych instalacji – bywają również wzywani do naprawy zepsutego gniazdka czy zamontowania lampy. Niemniej pracę  z prądem lepiej powierzyć osobom z odpowiednią wiedzą, doświadczeniem i narzędziami. Zależy od tego nie tylko komfort, ale i zdrowie użytkowników. Dla przykładu, źle wykonane uziemienie instalacji elektrycznej może oszpecać elewację budynku, a także doprowadzić do uszkodzenia urządzeń elektrycznych i pożaru.

W branży instalacyjnej „pieczątka” specjalisty bywa zresztą niezbędna. Dobrym przykładem są tu przeglądy elektryczne, wymagane przez prawo budowlane przy odbiorze budynku oraz w trakcie jego użytkowania w odstępach maksymalnie 5-letnich. W ramach przeglądu wykonuje się pomiary elektryczne, które powinien przeprowadzić elektryk z uprawnieniami typu G1 E (lub G1 E + D). Z kolei protokół z przeglądu może podpisać tylko elektryk z uprawnieniami typu G1 D. Fachowców z wymaganymi kwalifikacjami można znaleźć na stronie https://instalacjeelektrycznekrakow.pl/

Cennik usług elektrycznych – ile kosztuje praca fachowca?

Ceny podstawowych usług elektrycznych różnią się w poszczególnych regionach Polski. Można przyjąć, że średni koszt montażu punktu elektrycznego wynosi od 40 zł do 50 zł. Montaż lampy to koszt ok. 70 zł, a podłączenie sprzętu AGD – ok.  100 zł. Za naprawę zepsutego gniazdka lub urządzenia płaci się więcej niż za zainstalowanie nowego.

W przypadku wykonania całej instalacji koszty zależą m.in. od kubatury budynku, liczby punktów elektrycznych (zwykle im więcej gniazdek i kontaktów, tym niższa cena za montaż jednego punktu), materiałów, przekrojów kabli czy rodzaju zastosowanej izolacji. Koszt robocizny wzrośnie, jeśli elektryk będzie musiał wykonać prace dodatkowe (np. demontaż starych elementów instalacji).

Cennik usług elektrycznych należy traktować poglądowo. W przypadku mniej skomplikowanych prac przybliżony koszt usługi zwykle można poznać od razu. Kosztorys wykonania całej instalacji wymaga natomiast indywidualnego podejścia – kontakt do fachowca można znaleźć wpisując w wyszukiwarkę „firma elektryczna” i nazwę miejscowości, np. „firma elektryczna kraków” lub na stronie https://www.instalacjeelektrycznekrakow.pl/cennik-uslug-elektrycznych/.