sobota, 15 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Korzyści z kącika kawowego w biurze

Jeśli twoje biuro to niekończące się rzędy nudnych biurek, wieje od niego znużeniem, może pora coś z tym zrobić? Chodzi nam nie tylko o wystrój, ale też o atmosferę – biuro nie musi być miejscem odbywania pokuty, można go przekształcić w przytulne i przyjemne do spędzania czasu!

Nieraz pracodawcom, zastanawiającym się nad sposobami uatrakcyjnienia miejsca pracy, przychodzi do głowy myśl o zorganizowaniu kącika kawowego. Niemniej jednak powstaje pytanie, czy pomysł ten okaże się dobrą inwestycją. W tym artykule omówimy zalety posiadania przestrzeni do picia kawy w miejscu pracy. 

Zrób wrażenie na gościach i klientach

Jeżeli w Twoim biurze regularnie pojawiają się goście czy klienci, musisz się uważnie zastanowić, w jaki sposób możesz wywrzeć na nich dobre pierwsze wrażenie. Zaprowadzisz ich do mdłej, ponurej sali konferencyjnej czy może urokliwego, ciepłego kącika kawowego i złagodzisz przyszłą poważną rozmowę pyszną filiżanką gorącego naparu? 

Oprócz zadbanych i eleganckich mebli wypoczynkowych, stoliku z książkami i czasopismami, ciekawych dzieł sztuki na ścianach, możesz zaoferować swoim gościom wybór napojów i rodzajów kawy – od kawy speciality po latte macchiato (powiedzmy, ekspresy do kawy Philips mogą zaparzyć aż 12 różnych specjałów kawowych!). W ten sposób gust każdego gościa będzie brany pod uwagę i każdy będzie się czuł komfortowo. Może się wydawać, że są to drobiazgi, aczkolwiek mogą one pomóc w zdobyciu klienta. Dzisiaj ekspres do kawy to pierwszoplanowy bohater w poczekalni wielu miejsc pracy. W ten sposób kącik kawowy przygasi długie oczekiwanie, pomoże rozluźnić się klientowi oraz utrzyma go w dobrym humorze.

Zadowolony pracownik = produktywny pracownik!

Warto także podkreślić, iż pracownik na pewno zasługuje na nagrodę. Kącik kawowy to wspaniały pomysł na budowanie przyjaznego środowiska pracy oraz pokazanie, iż myślisz o zespole i troszczysz się o jego poczuciu fizycznym, jak i psychicznym. Zapewniając pracownikom możliwość zrobienia sobie pysznej kawy na miejscu, prawdopodobnie pomagasz również zaoszczędzić im czas i pieniądze – nie muszą biegać do kawiarni i wydawać masę pieniędzy każdego dnia. 

Co więcej, warto pomyśleć o zorganizowaniu degustacji kaw z różnych regionów świata! Można zabrać pracowników na smakową podróż do Brazylii, Kenii, Indii, Gwatemali, Indonezji, Kostaryki i innych egzotycznych krajów. Kawa speciality, mielona, ziarnista – na każdy gust… Dla przykładu, wyżej wymienione ekspresy do kawy Philips zmielą każdą kawę ziarnistą, ale także zrobią napar z już mielonej kawy. Takie przerwy degustacyjne pomogą zwalczyć zmęczenie pracownika, a także zainspirują nowymi smakami i aromatami. 

Nagradzanie pracowników może ożywić ich tempo pracy, a nawet zwiększyć szanse na to, że pozostaną z pracodawcą na dłużej. Oprócz większych czynników, przyciągających pracowników, takich jak uczciwa płaca i inne zachęty finansowe, możesz wprowadzić drobne szczegóły (dobry ekspres do kawy i pyszna kawa!), które sprawią, że Twoje biuro stanie się przyjemnym miejscem do spędzania czasu, a nie tylko do marudnej pracy przy komputerze.

Często można jednak słyszeć, iż pracownicy muszą zostawać na dłużej w biurze, żeby zaopiekować się ekspresem do kawy i porządnie go wyczyścić. Śpieszymy z wyjaśnieniami – nowoczesne urządzenia automatyczne (znowuż weźmy pod lupę ekspresy do kawy Philips) są bardzo intuicyjne w użytkowaniu i nie wymagają dużo uwagi. W większości konserwacja i odkamienianie, jak również czyszczenie systemu mlecznego, odbywa się automatycznie, zaś jedyne, co pozostaje, to umycie karafki.

Kącik kawowy jako miejsce socjalizacji

Trzeba również przyznać, iż niektóre miejsca pracy są ,,przeładowane’’ obco czującymi się ludźmi, przez cały dzień samotnie gapiącymi się w ekran monitora. Nie sposób się domyślić, iż postęp większości firm to zasługa pracy grupowej całego zespołu, zatem taka izolacja nie jest zdrowa. Jak w tym wypadku można poprawić spoistość i współpracę? Chociaż miejsce na kawę brzmi jak mały szczegół, ale to właśnie takie subtelne rzeczy mogą sprawić, że pracownicy będą nawiązywać relacje oraz wzmacniać więzi towarzyskie.

Biuro nie musi kojarzyć się z męczarnią. Możemy stworzyć koleżeńską atmosferę, gdzie będą gromadzić się wesoło gawędzący, wymieniający się doświadczeniami i ciekawymi historiami pracownicy. To akurat ekspresy do kawy (takie jak Philips, Delonghi, czy Jura) mogą odgrywać rolę integracyjną i socjalizacyjną: budować więzi, spajać zespół i w taki sposób wzmacniać firmę. Badania wykazały, że miejsca pracy z pozytywną i ,,żywą’’ atmosferą społeczną mogą skutkować rezultatem lepszym nawet o 35%. Warto więc zachęcić pracowników do zrobienia sobie przerwy i poznania się nawzajem, wymiany pozytywnymi doświadczeniami, podtrzymywania dobrych relacji, co zaowocuje lepszymi wynikami w dłuższej perspektywie. 

Czy zauważyłeś kiedykolwiek, że po wypiciu filiżanki kawy w głowie zaczyna się roić od pomysłów? Jest to efekt stymulujący kawy: otóż po jej wypiciu polepsza się nam koncentracja, refleks, zjawia się energia, dzięki której można zorganizować burzę mózgów. Nowe, interesujące pomysły mogą zrewolucjonizować firmę i sposób jej działania. Nie twierdzimy, że kawa to magia, ale z pewnością jest pomocna. Dlaczego nie zapewnić pysznej filiżanki kawy zawsze w ofercie dla tych pracowników, którzy jej pragną?

Zakończenie

Twoi pracownicy czy goście nie oczekują Disneylandu, ale przynajmniej przyjemnej przestrzeni do siedzenia i spędzania swoich przerw i rozmów towarzyskich z innymi. Izolacja przy biurku przez cały dzień pracy może być nieco męcząca… 

Podczas gdy ekspres do kawy może wydawać się niewielką rzeczą dla dużej firmy, ogromna liczba Polaków pije ją każdego dnia. Szacuje się, że rocznie statystyczny Polak wypija około 95 litrów kawy! Pokaż swoim pracownikom, że wiesz, co lubią, zadbaj o ich zdrowie psychiczne oraz fizyczne i zorganizuj miłą strefę, zbudowaną wokół kawy. Zobaczysz, wpłynie to pozytywnie na lepsze wyniki w CAŁEJ firmie!