poniedziałek, 3 październikaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Kredyt dla firm – kiedy się sprawdzi?

Kredyt dla firm to często jedyny ratunek w sytuacjach, gdy nie masz kilkudziesięciu tysięcy złotych na to, aby wystartować ze swoją działalnością. Warto wiedzieć, że uzyskanie kredytu od pierwszego dnia działalności w bankach jest naprawdę utrudnione. Warto wtedy skorzystać z takiej formy zewnętrznego finansowania jak kredyt dla firm, oferowany przez instytucje pożyczkowe.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, kiedy sprawdzi się kredyt dla firm to najpierw odpowiedź sobie na pytanie, na co chcesz go wydać. Pożyczone pieniądze będą odpowiednio spożytkowane tylko wtedy, jeśli zaplanujesz mądrze ich wydawanie. Zupełnie nierozsądne jest zadłużanie na starcie swojej firmy, jeśli nie masz gotowego planu na rozwój.

Praktycy biznesu mawiają, że nie da się zarabiać na firmie, jeśli wcześniej w nią nie zainwestujesz. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ najpierw trzeba mieć co zaoferować klientom, aby pokazać im, że warto u Ciebie zostawiać ich ciężko zarobione pieniądze.

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Koszty prowadzenia firmy są wysokie szczególnie na początku. Najwięcej trzeba wydać, jeśli planujesz sprzedawać produkty w sklepie stacjonarnym. Wtedy trzeba uwzględnić w wydatkach zamówienie materiałów, prefabrykatów czy gotowych produktów z nawiązką. Oczywiście ostateczne wydatki zależą od tego, co sprzedajemy. Kilka tysięcy złotych wystarczy na materiały do produkcji biżuterii ze sznurka, a kilkanaście trzeba mieć, gdy planujesz sprzedawać specjalistyczny sprzęt czy ubrania.

Drugim ogromnym kosztem jest kupno lub wynajem lokalu. W zależności od tego, czy wynajmujemy, czy kupujemy, trzeba mieć na to od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Jeśli zdecydujesz się na wynajem, to pamiętaj o kaucji, którą na początku trzeba zapłacić właścicielowi.

Gdy decydujesz się na sprzedaż internetową, trzeba zainwestować we własną domenę, hosting oraz usługi programistyczne, które pozwolą na posiadanie własnego e-sklepu. W tym przypadku trzeba zapłacić minimum kilka tysięcy złotych. Dodatkowo, jeśli nie znasz się na reklamie internetowej, to warto skorzystać z usług specjalisty lub specjalistów, którzy zadbają o optymalizację strony pod wyszukiwarkę, „rozkręcą” media społecznościowe czy blog firmowy. W zależności od tego, czy postawisz na freelancera, czy na agencję z dorobkiem, przygotuj się na miesięczne wydatki od kilkuset do nawet 4 tys. zł.

Oczywiście nie da się uniknąć kosztów formalnych, czyli składek ZUS za siebie i/lub za pracowników, podatku VAT (jeśli spełniasz kryteria) oraz podatku dochodowego.

Warto wiedzieć, że początkującym przedsiębiorcom ZUS umożliwia skorzystanie z ulgi na start, a potem z małego ZUS-u, co znacznie obniża koszty prowadzenia działalności gospodarczej. W pierwszych sześciu miesiącach wystarczy odprowadzać tylko składkę zdrowotną, a w ciągu dwóch lat obniżoną składkę ZUS, która wynosi około jedną czwartą mniej podstawowego wymiaru.

Aby to wszystko dobrze wyliczyć, warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego, co uszczupli portfel początkującego przedsiębiorcy o 100-200 złotych miesięcznie.

Pamiętaj, że wiele wydatków, które poniesiesz na początku swojego działania możesz wliczyć w koszty – wynajem lokalu, kupno sprzętu, usługi (marketingowe, programistyczne, księgowe), leasing auta, a nawet pożyczkę na działalność gospodarczą. Dzięki temu obniżysz swoją podstawę do opodatkowania, a w rezultacie podatek do zapłacenia.

Kredyt dla firm na start a dotacje dla firm

Kredyt dla firm na start to jeden z najprostszych sposobów na to, by rozpocząć własną działalność i pozyskać środki na jej funkcjonowanie. Kredyt na założenie firmy, to nie jedyna droga, jaką mogą podążyć przyszli przedsiębiorcy. Poniżej prezentujemy to, o jakie dofinansowanie dla firm (oczywiście po spełnieniu określonych warunków) możesz się ubiegać.

Jeśli myślisz o własnej firmie, możesz skorzystać z dofinansowania z powiatowego urzędu pracy, a tam maksymalna wysokość świadczenia wyniesie ok. 25 tys. zł (limit jest uzależniony od poziomu minimalnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw). Masz również możliwość skorzystania z dotacji unijnych – np. z mikropożyczki, którą dostaniesz nawet na 100 tys. zł albo ze świadczenia bezzwrotnego, które wynosi maksymalnie 40 tys. zł. Pamiętaj jednak, że rozpatrywanie Twojego wniosku może zająć nawet miesiąc i aby uzyskać decyzję pozytywną, trzeba napisać naprawdę szczegółowy biznesplan.

Jest również opcja skorzystania z takiego produktu jak kredyt inwestycyjny w banku. Zazwyczaj jednak banki niechętnie udzielają finansowania przedsiębiorcom, którzy jeszcze nie zaczęli działać. Standardem jest to, że działalność trzeba prowadzić minimum rok i w ostatnim czasie nie zawieszać działalności ani nie ponosić strat. Dzięki tak długiemu okresowi sprawdzania dochodów bank bada ich sezonowość.

Z pewną nieufnością patrzy jednak na osoby, które chcą wykorzystać pożyczkę na działalność gospodarczą na start swojego biznesu. Ryzyko kredytowe mogą oceniać tylko po przygotowanym biznesplanie.

Pożyczka na działalność gospodarczą: czy dostanę ją, jeśli dopiero otworzyłem firmę?

Jeżeli zależy Ci na tym, aby szybko uzyskać decyzję kredytową i w ciągu kilku dni móc się cieszyć pożyczką na działalność gospodarczą na swoim koncie, warto zapoznać się z ofertą Aasa dla biznesu.

Uzyskanie finansowania jest możliwe już od pierwszego dnia działalności!

Zanim jednak złożysz wniosek, na spokojnie przekalkuluj sobie, ile faktycznie potrzebujesz i czy tę kwotę będziesz w stanie terminowo spłacać. Podsumuj wszystkie wydatki, które są Ci potrzebne na start swojej działalności, oszacuj, jakie dochody firma może przynosić i zobacz, czy będzie Cię stać na oddawanie rat.

W końcu najgorsze, co może Cię spotkać na początku, to niewypłacalność. Dlatego warto mierzyć siły na zamiary i rozsądnie gospodarować swoim przyszłym firmowym budżetem. Trzymamy kciuki za realizację Twoich biznesowych planów!