sobota, 8 sierpniaCodzienne Wiadomości Biznesowe

Kredyt gotówkowy bez prowizji, ale z ubezpieczeniem? Kiedy to się opłaca

Worried couple talking about their expenses and financial problems

Chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy na korzystnych warunkach finansowych. Bank kusi ofertą finansowania bez prowizji, ale… wymaga wykupienia ubezpieczenia. Zastanawiasz się, czy takie rozwiązanie jest opłacalne? Sprawdzamy.

Statystyki pokazują, że nawet 75% Polaków ma na swoim koncie przynajmniej jeden kredyt lub pożyczkę. Dużą popularnością cieszy się kredyt gotówkowy bez prowizji, dzięki któremu można uzyskać gotówkę na atrakcyjnych warunkach finansowych. Trzeba jednak uważać, ponieważ niekiedy banki wymagają wykupienia ubezpieczenia. Takie rozwiązanie, chociaż wiąże się z dodatkową opłatą, może być korzystne.

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego – na czym polega?

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego jest dodatkową opcją, która wiąże się z opłatą. Chociaż stanowi głównie zabezpieczenie dla banku, jest korzystne także z punktu widzenia kredytobiorcy. Dlaczego?

Ubezpieczenie kredytu pozwala m.in. na uregulowanie należności wówczas, gdy kredytobiorca nie będzie mógł spłacić zobowiązania na skutek:

  • trwałej niezdolności do pracy
  • utraty pracy
  • śmierci.

Polisa stanowi więc pewnego rodzaju zabezpieczenie sytuacji finansowej kredytobiorcy w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych.

Warto przy tym podkreślić, że zakres ochrony zwykle ustalany jest indywidualnie. Mowa tutaj m.in. o warunkach spłaty zobowiązania przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Kredyt gotówkowy bez prowizji, ale z ubezpieczeniem – czy warto?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od konkretnej oferty banku. Na pewno warto rozważyć takie rozwiązanie, jeśli:

  • chcesz w pełni zabezpieczyć się przed ewentualnymi przejściowymi problemami finansowymi
  • koszt ubezpieczenia jest niski w porównaniu z doliczaną przez bank prowizją.

Ubezpieczenie kredytu najczęściej nie stanowi dużego wydatku – wiele zależy jednak od wnioskowanej kwoty wsparcia finansowego. Banki jednak wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom, włączając składkę ubezpieczeniową w miesięczną ratę. Dzięki temu wysokość zobowiązania nie stanowi właściwie żadnego obciążenia domowych finansów.

Wybierasz kredyt gotówkowy? Zrób to rozsądnie

Wybór kredytu gotówkowego nie powinien ograniczać się do kwestii porównania wysokości prowizji czy obowiązku wykupienia ubezpieczenia. Trzeba wziąć pod uwagę znacznie więcej parametrów, np.:

  • okres kredytowania
  • RRSO (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania)
  • wymagane dokumenty finansowe
  • szybkość wydania decyzji kredytowej
  • pozostałe warunki, np. konieczność założenia rachunku bankowego.

Istotną rolę odgrywa RRSO – wskaźnik, który informuje nie tylko o odsetkach, ale również kosztach ubezpieczenia i innych opłat doliczanych przez bank. Dzięki temu łatwo i szybko porównasz czy opłaca się zaciągnąć kredyt gotówkowy bez prowizji, ale z ubezpieczeniem.

Artykuł partnera