niedziela, 26 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Kredyt gotówkowy – jak samodzielnie obliczyć wysokość miesięcznej raty

Kredyt gotówkowy to doskonałe rozwiązanie wówczas, gdy poszukujemy dodatkowych środków, które chcemy przeznaczyć na cele konsumpcyjne i dysponujemy zdolnością kredytową, czyli stałymi dochodami w określonej wysokości. Decydując się na taki produkt bankowy, musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami.

Jak obliczyć ratę kredytu samodzielnie? Wystarczy, że skorzystamy z jednego z kilku sprawdzonych sposobów.

Co się składa na ratę kredytu gotówkowego?

Rata kredytu gotówkowego składa się z:

  • 1) Części kapitałowej do spłaty – obejmującej podstawowe zobowiązanie (a więc część kwoty do zwrotu).
  • 2) Odsetek – mogą mieć one charakter stały lub zmienny. Te pierwsze nie ulegają zmianom przez cały okres spłacania kredytu. Jeśli chodzi natomiast o odsetki zmienne – na ich wysokość wpływ ma marża banku oraz stopy procentowe.
  • 3) Prowizji – to opłata o charakterze opcjonalnym dodawana do raty kapitałowej. Pobierana jest ona przez bank za udzielenie kredytu. Liczona jest najczęściej jako określony procent od wysokości pożyczonych środków.
  • 4) Ubezpieczenia kredytu – daje ochronę w razie śmierci kredytobiorcy lub utraty pracy i jest często doliczane do raty kapitałowej. Może ono jednak wpłynąć korzystnie na wysokość oprocentowania lub prowizji dla banku.
  • 5) Dodatkowe opłaty – do takich opłat możemy zaliczyć m.in. opłatę za rozpatrzenie wniosku o kredyt.

Wzór na ratę kredytu gotówkowego

Wysokość podstawowych rat kredytu policzymy w łatwy sposób, korzystając z poniższego wzoru matematycznego:

w którym:

I = rata kredytu,

N = kwota kredytu (czyli tzw. część kapitałowa obejmująca także dodatkowe koszty, jak prowizja lub ubezpieczenie kredytu),

r = oprocentowanie kredytu w skali 1 roku,

k = liczba rat płatnych w ciągu roku (najczęściej 12, ale może być też np. 4 w przypadku rat kwartalnych).

Co niezwykle istotne, dzięki temu wzorowi w precyzyjny sposób skalkulujemy ratę kredytu gotówkowego tylko wtedy, gdy zdecydujemy się na jej równą wysokość. Musimy mieć w takim przypadku wówczas jedynie na uwadze to, że wysokość tejże raty może ulegać okresowym zmianom, ze względu na zmiany stóp procentowych, określanych przez Radę Polityki Pieniężnej działającej przy Narodowym Banku Polskim.

Kalkulatory rat kredytowych – oblicz ratę kredytu dla różnych banków

Jeśli chcemy porównać ze sobą oferty kredytów gotówkowych w kilku bankach i policzyć przybliżoną wysokość raty kredytowej w konkretnym przypadku, możemy skorzystać z kalkulatorów online. Wystarczy, że wpiszemy w nim takie dane, jak:

– kwota kredytu,

– liczba rat,

– oprocentowanie,

– prowizja,

– dodatkowe koszty kredytu (jak np. ubezpieczenie kredytu),

by w ciągu kilku sekund uzyskać precyzyjne informacje na temat wysokości raty kredytowej. Taki kalkulator kredytowy pozwoli zatem na wybranie najlepszej oferty kredytu gotówkowego, bez zbędnego wysiłku. Informacje na temat bieżącej oferty banku, pomocne przy kalkulacji raty kredytowej, uzyskamy zaś bezpośrednio w banku, na infolinii lub na stronie internetowej banku.

Jak wybrać korzystny kredyt gotówkowy?

Korzystny względem wysokości rat kredyt gotówkowy dobierzemy, analizując oferty kilku różnych banków. W ten sposób zyskamy dokładny ogląd na bieżącą sytuację na rynku kredytów gotówkowych. Oferty banków zmieniają się często z miesiąca na miesiąc. Ciekawe rozwiązania w kwestii kredytów gotówkowych ma obecnie m.in. Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Oferuje on Mistrzowski kredyt gotówkowy o oprocentowaniu stałym lub zmiennym, który ma zawieszenie kredytu na 2 miesiące i jest dostępny do kwoty 35.000 złotych dla nowych klientów i do kwoty 80.000 zł dla stałych klientów banku. Oprócz korzystnego RRSO Mistrzowski kredyt gotówkowy, który ma w swojej ofercie Santander Consumer Bank – bank od kredytów, dostępny jest bez wychodzenia z domu. Za pomocą kilku kliknięć uzyskamy dodatkowe środki na koncie już w ciągu 24 godzin. Wystarczy, że wypełnimy formularz online lub też zadzwonimy bezpośrednio na infolinię banku, by załatwić kwestię kredytowania w kilka minut.