niedziela, 26 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Kredyt przez Internet, a bezpieczeństwo

Rozwój bankowości internetowej jest coraz większy z każdym kolejnym rokiem. Także możliwości jeśli chodzi o wzięcie kredytu online wzrosły znacząco. Wiele osób ma jednak wątpliwości, czy jest to bezpieczne? Postaramy się rozwiać wątpliwości.

Sposób uzyskania kredytu

Kredyt online i procedura jego udzielania nie różnią się znacząco od tego, który można uzyskać w oddziale stacjonarnym. Wiele osób uważa tę formę za wygodniejszą, gdyż nie trzeba wychodzić z domu, aby pozyskać odpowiednie środki. W pierwszej kolejności dochodzi do wypełnienia wniosku (danych osobowych, a także informacji o zatrudnieniu, zarobkach i zobowiązaniach). Do pewnej kwoty, banki przeprowadzają proces w pełni elektronicznie, a wyliczenia zdolności kredytowej dokonuje system, bez udziału analityka.

Następnie dochodzi do podpisania umowy, co może nastąpić na kilka sposobów – poprzez podpisanie umowy z kurierem, przelew weryfikacyjny bądź poprzez kod SMS otrzymany na numer telefonu, który widnieje w systemie. Każda z tych opcji zakłada niejako dwustopniową weryfikację klienta: z jednej strony, musi on wypełnić wniosek swoimi danymi. Z drugiej – udowodnić tożsamość poprzez spełnienie drugiego kroku.

Czy to bezpieczne?

Niektórzy podnoszą, że brak bezpośredniego kontaktu z pracownikiem banku niesie za sobą zwiększone ryzyko kradzieży. Banki jednak wdrażają weryfikację, która ma na celu jego ograniczenie – choćby poprzez wyżej wspomnianą dwuetapową weryfikację. Niektóre podmioty decydują się również na telefoniczną weryfikację tożsamości klienta, co jeszcze zwiększa bezpieczeństwo pozyskania kredytu online.

Można zatem przyjąć, że wzięcie kredytu za pośrednictwem Internetu nie wiąże się z większym ryzykiem niż by to miało miejsce w przypadku tradycyjnej wizyty w banku w celu zaciągnięcia zobowiązania. W praktyce przecież także w tej drugiej sytuacji zdarzały się próby podszywania pod kogoś innego. Nie oznacza to jednak, że ryzyko zupełnie nie istnieje.

Jak się zabezpieczyć?

Chcąc korzystać z pożyczki udzielanej drogą internetową, warto pamiętać o kilku regułach bezpieczeństwa. Jakich?

  1. Nie należy wypełniać dokumentacji kredytowej za pośrednictwem publicznych sieci internetowych. W miarę możliwości, należy również unikać logowania się do bankowości internetowej przy użyciu takich sieci;
  2. Regularne skanowanie komputera pod kątem istnienia na nim złośliwego oprogramowania zwiększa bezpieczeństwo znajdujących się na nim danych;
  3. Aktualizacja systemu oraz przeglądarki – wiele osób unika tego typu czynności, tymczasem aktualizacje są wydawane między innymi po to, by zapewnić bezpieczeństwo danych;
  4. Kontrola danych przed wysłaniem przelewu weryfikacyjnego – kilka lat temu pojawiło się złośliwe oprogramowanie, które może podmienić takie dane. Warto upewniać się, że nie doszło do takiej sytuacji;
  5. Protokół bezpieczeństwa – należy sprawdzić, czy strona internetowa jest oznaczona kłódką (po lewej stronie adresu w oknie przeglądarki) i zaczyna się od „https”.