niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Kredyt z ratą balonową. Poznaj trzy jego zalety

Przymierzasz się do nabycia fabrycznie nowego samochodu? Zamiast angażować 100% gotówki w taki zakup, rozważ zaciągnięcie kredytu samochodowego. Poznaj zalety finansowania z ratą balonową – być może to rozwiązanie korzystne również dla ciebie?

Polacy chętnie finansują zakup auta kredytem – w przypadku pojazdów fabrycznie nowych jest to najczęściej typowy kredyt samochodowy. Warto jednak mieć świadomość, że banki proponują różne produkty finansowe – jedną z opcji jest kredyt z ratą balonową.

Kredyt z ratą balonową – na czym polega?

Cechą charakterystyczną kredytu balonowego jest ostatnia rata, tzw. rata balonowa. Typowa dla niej jest wysoka kwota, tj. nierzadko wynosząca ok. 50% wartości pojazdu. Chociaż na pozór taka kwota może przerażać, w praktyce tego typu finansowanie może okazać się bardzo korzystne – bardziej w porównaniu ze standardowym kredytem samochodowym z ratami równymi.

Jeżeli chcesz sprawdzić ile kosztuje kredyt samochodowy, kalkulator internetowy służy wsparciem. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość zweryfikowania tego, na zakup jakiego pojazdu możesz sobie pozwolić w przypadku raty o konkretnej wysokości.

Zalety kredytu balonowego

Zastanawiasz się, czy opłaca się zaciągnąć balonowy kredyt samochodowy? Kalkulator internetowy na to wskazuje – wystarczy oszacować np. wysokość miesięcznej raty. Zanim jednak zdecydujesz się na taką opcję, warto poznać jej główne zalety.

1. Niska miesięczna rata

Czy wiesz, że miesięczna rata kredytowa może być nawet o kilkadziesiąt procent niższa w porównaniu ze standardową formą finansowania? Dzieje się tak dlatego, że kwota miesięczna wyliczana jest w oparciu o wartość pojazdu pomniejszoną o wkład własny oraz ostatnią ratę.

Jeżeli więc zależy ci na niskim zobowiązaniu płaconym co miesiąc, rozważ zaciągnięcie kredytu balonowego. Zyskasz pewność, że raty nie będą stanowiły nadmiernego obciążenia domowych finansów – także w przypadku nieoczekiwanych wydatków.

2. Niska wpłata własna

Na korzyść kredytu balonowego przemawia niska wpłata własna. Nie trzeba dysponować dużą gotówką, aby uruchomić finansowanie.

Za przykład może posłużyć Kredyt niższych rat dostępny w Toyota Banku (RRSO 7,86%). W tym przypadku wystarczy wpłacić 10% lub 30%, aby móc użytkować fabrycznie nowy pojazd.

3. Możliwość wymiany pojazdu bez angażowania środków własnych

Jeśli jesteś osobą, która nie przywiązuje się do samochodów, kredyt z ratą balonową jest dla ciebie. Dlaczego? Korzystając z tego produktu, możesz wymienić pojazd na nowy po 3-4 latach trwania umowy. A to wszystko bez konieczności angażowania środków własnych. Jest to możliwe dzięki racie balonowej oraz gwarancji odkupu pojazdu przez dealera. Pieniądze pozyskane ze sprzedaży auta można przeznaczyć na spłatę raty balonowej oraz pokrycie kosztów wpłaty własnej kolejnego kredytu.

Jeżeli zależy ci na niskiej wpłacie własnej, niskich miesięcznych ratach oraz na możliwości wymianie pojazdu na nowy, kredyt z ratą balonową jest odpowiednim rozwiązaniem dla ciebie. Porównaj dostępne oferty i wybierz opcję najlepiej wpisującą się w twoje oczekiwania.