
Spółka cywilna to jedna z najprostszych i najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jej konstrukcja prawna klarowna, a obowiązki księgowe można dostosować do skali i potrzeb prowadzonego biznesu. W zależności od wielkości spółki oraz jej wspólników, do wyboru pozostają dwa główne warianty ewidencjonowania przychodów i kosztów – księgowość uproszczona lub pełna.
Rodzaje księgowości spółek cywilnych
Przedsiębiorcy spółek cywilnych mają do wyboru prowadzenie jednej z dwóch ewidencji finansowej:
- Uproszczona księgowość, która najczęściej przybiera postać podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR),
- Pełna księgowość, która wymaga prowadzenia bardziej szczegółowych i sformalizowanych zapisów finansowych.
Wybór odpowiedniej formy księgowości zależy przede wszystkim od osiąganych przychodów oraz charakteru wspólników spółki. Warto jednak w tym zakresie zaczerpnąć porady od profesjonalnego biura rachunkowego w Warszawie.
Księgowość uproszczona dla spółek cywilnych
Księgowość uproszczona jest dobrym wyborem szczególnie dla tych mniejszych spółek cywilnych. Księga przychodów i rozchodów pozwala w prosty sposób gromadzić podstawowe informacje o działalności, bez konieczności wdrażania skomplikowanych procedur.
Nowi przedsiębiorcy, dopiero zaczynający prowadzenie własnej spółki cywilnej, często skłaniają się do tego rodzaju księgowości ze względu na swoją przejrzystość, ekonomiczność oraz oszczędność czasu.
Czym charakteryzuje się księgowość uproszczona dla spółek cywilnych?
Uproszczona księgowość w spółce cywilnej dostarcza podstawowych danych o stanie finansowym przedsiębiorstwa. Przede wszystkim umożliwia kontrolę trzech kluczowych wskaźników:
- wysokości przychodów osiąganych przez spółkę,
- kosztów ponoszonych w związku z prowadzoną działalnością,
- należnego podatku dochodowego.
Mimo dużej intuicyjności i możliwego zmniejszenia kosztów z prowadzenia księgowości należy pamiętać, że księgowość uproszczona dostarcza jedynie podstawowe informacje. Chcąc przeprowadzić bardziej zaawansowane analizy finansowe – np. ocenić płynność finansową czy wskaźnik zadłużenia – trzeba skorzystać z dodatkowych narzędzi lub przygotować odpowiednie kalkulacje.
Kto może skorzystać z księgowości uproszczonej?
Nie każda spółka cywilna ma prawo do prowadzenia uproszczonej księgowości. Aby móc korzystać z tej formy ewidencji, należy spełnić określone kryteria:
- Wspólnikami spółki mogą być wyłącznie osoby fizyczne.
- Przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych w poprzednim roku obrotowym nie mogą przekroczyć 2,5 miliona euro (w przeliczeniu na złote według kursu NBP z pierwszego dnia roboczego października roku poprzedniego).
Brak spełnienia któregokolwiek z tych warunków skutkuje koniecznością przejścia na pełną księgowość. Dotyczy to m.in. sytuacji, gdy jednym ze wspólników jest osoba prawna (np. spółka jawna lub komandytowa).
Księgowość pełna dla spółki cywilnej
Pełna księgowość to znacznie bardziej rozbudowany system i zapewnia większą ilość informacji. Ten typ księgowości powinien być prowadzony dla spółek cywilnych, które:
- przekroczyły w poprzednim roku próg 2,5 miliona euro przychodów (przeliczanych na złote wg kursu NBP),
- posiadają wśród wspólników osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (tzw. ułomne osoby prawne).
Prowadzenie pełnych ksiąg rachunkowych wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu wymogów formalnych, takich jak:
- Opracowanie Zakładowego Planu Kont, który porządkuje sposób ewidencjonowania operacji gospodarczych,
- Systematyczne księgowanie wszystkich dokumentów finansowych.
- Terminowe obliczanie oraz regulowanie zobowiązań podatkowych,
- Sporządzanie i przesyłanie sprawozdań finansowych do odpowiednich instytucji, np. GUS czy Narodowego Banku Polskiego.
Mimo większych kosztów obsługi i większej liczby obowiązków administracyjnych, pełna księgowość zapewnia spółce przejrzystość i dokładność w zakresie zarządzania finansami. Księgowość pełna jest bardziej wymagającą opcją, dlatego warto zaufać specjalistom i podjąć współpracę z odpowiednim biurem rachunkowym w Warszawie.
Który model będzie najlepszy dla twojej spółki cywilnej? Skorzystaj z usług biura EFEKTA
Jeśli potrzebujesz wsparcia w wyborze optymalnego modelu księgowości dla swojej spółki cywilnej, warto skonsultować się ze specjalistą lub biurem rachunkowym. Biuro rachunkowe w Warszawie EFEKTA jest najlepszym wyborem dla przedsiębiorców prowadzących spółki cywilne. Jak wynika z opinii użytkowników, jest to biuro charakteryzujące się pełnym profesjonalizmem oraz indywidualnym podejściem.