niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Kupno mieszkania – dobra inwestycja na przyszłość?

Coraz więcej osób rozważa zakup nieruchomości w celach innych niż mieszkalne. Niektórzy traktują taką inwestycję jako szansę na zysk po stosunkowo krótkim okresie od zakupu – np. w przypadku najmu krótkoterminowego. Inni z kolei decydują się na kupno mieszkania ze względu na niską atrakcyjność innych form lokowania kapitału, takich jak np. lokaty bankowe. Czy zakup nieruchomości warto jednak rozpatrywać także jako dobrą inwestycję na przyszłość?

Zakup nieruchomości jako inwestycja: krótko- lub długoterminowa

Kupno nowego mieszkania w Szczyrku i w innych popularnych miejscowościach, to coraz częstsza forma inwestycji krótkoterminowej. Właściciele nieruchomości przeznaczają ją bowiem na wynajem sezonowy lub niekiedy nawet całoroczny. W przypadku najmu krótkoterminowego (zwłaszcza jeśli nieruchomość znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji, takiej jak np. ośrodek turystyczny) zysk jest zazwyczaj znacznie wyższy. Właściciel mieszkania musi jednak liczyć się z tym, że przynajmniej przez część sezonu nieruchomość będzie rzadziej wynajmowana. Dodatkowo należy uwzględnić koszty przygotowania mieszkania pod taką formę najmu (m.in. koszt utrzymania nieruchomości w czystości, drobnych napraw i regularnych remontów celem odświeżenia wnętrza).

Zakup nieruchomości pod wynajem długoterminowy jest z kolei traktowany jako inwestycja długoterminowa, z niższą stopą zwrotu, jednak generująca znacznie mniej obowiązków po stronie wynajmującego.

Kupno mieszkania można też rozpatrywać w kategoriach inwestycji na przyszłość

Zakup nieruchomości w celach innych niż mieszkalne można też postrzegać w kategorii inwestycji na przyszłość. Po pierwsze – wartość większości nieruchomości rośnie wraz z upływem czasu. To oznacza, że ewentualna sprzedaż mieszkania po kilku (a najlepiej kilkunastu lub kilkudziesięciu latach) prawdopodobnie przyniesie spory zysk.

Po drugie – dochód z wynajmu mieszkania może być w pewnym momencie ważną składową całego otrzymywanego dochodu. Tak jest m.in. w przypadku osób, które decydują się na przejście na emeryturę. Wpływy z najmu, będące dochodem pasywnym, mogą stanowić dobre uzupełnienie świadczenia emerytalnego.

Należy też pamiętać, że kupno mieszkania można także potraktować jako punkt wyjścia do zakupu droższej nieruchomości w przyszłości. Jeśli mieszkanie jest spłacone (lub od razu zostało kupione za gotówkę), może stanowić zabezpieczenie przy zaciąganiu nowych zobowiązań. Dzięki temu wiele osób realizuje marzenie o zakupie domu lub nieruchomości położonej w znacznie bardziej atrakcyjnym miejscu.

Zakup nieruchomości jest też rozwiązaniem korzystniejszym niż lokata bankowa

Osoby, które posiadają sporo oszczędności, często szukają najlepszej opcji ulokowania kapitału. W wielu przypadkach najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie właśnie zakup nieruchomości – jest to bardziej opłacalne niż trzymanie pieniędzy na lokacie bankowej, zwłaszcza przy obecnym oprocentowaniu. Inwestycje w nieruchomości uważa się też tradycyjnie za jedną z najbardziej bezpiecznych rodzajów inwestycji – głównie dlatego, że bardzo rzadko nieruchomość traci na wartości z biegiem lat. Kupno mieszkania to zatem dobra inwestycja na przyszłość niezależnie od planów danej osoby – może zagwarantować albo dodatkowy dochód, albo umożliwić realizację nowych zobowiązań.