piątek, 28 styczniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Kursy i szkolenia online – dlaczego są tak popularne?

Kursy i szkolenia online cieszą się obecnie sporą popularnością. Duża w tym zasługa pandemii koronawirusa – pandemia „uzmieniła” w domach sporą liczbę osób, spowodowała, że zamkniętych było wiele ośrodków, organizujących kursy i szkolenia stacjonarne. Jedynym wyjściem i jedyną możliwością podnoszenia kwalifikacji zawodowych stały się właśnie kursy i szkolenia online. Oferta szkoleń online jest bardzo szeroka, a kursy w formie e-learningów można już spotkać w każdej branży.

Sam e-learning rozwija się dynamicznie nie tylko w zakresie oferty szkoleń online, ale również szkolenia online są coraz bardziej zróżnicowane – praktycznie każdy znajdzie dla siebie wygodną i efektywną formę nauki przez internet. Szkolenia online mają formę webinarów, szkoleń statycznych, szkoleń w formie samokształcenia z pomocą trenera czy bez niej – generalnie do wyboru, do koloru.

Kursy i szkolenia online – czy to skuteczna forma nauki?

Tak. Kursy i szkolenia online to wygodna, efektywna i skuteczna forma nauki i podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Oczywiście, dużo tu zależy od samego uczestnika szkolenia online. Jeśli jest nastawiony nie tylko na „odbębnienie”, ale rzeczywiście zależy mu na zdobyciu wiedzy, to na szkoleniach i kursach online swobodnie może taką wiedzę zdobyć. Warto poczytać o szkoleniach online, jest sporo stron, poświęconych temu zagadnieniu – przykład takiej strony, opisującej kursy i szkolenia online znajdziesz np. tutaj: https://szkoleniaikursyonline.pl/.

Przeglądając oferty kursów i szkoleń online warto kierować się nie tylko tym, czy np. dane szkolenie kończy się uzyskaniem certyfikatu czy zaświadczenia, zwanego potocznie zaświadczeniem MEN. Szczególnie osoby początkujące w danej branży powinny upewnić się, że w czasie szkolenia czy po nim mogą zadawać trenerowi pytania, mogą liczyć na wsparcie i pomoc. Nie sztuką jest przygotować zestaw prezentacji i je sprzedać. Sztuką jest zapewnić obsługę posprzedażową, a więc właśnie to wparcie uczestnika szkolenia online już w praktyce.

Nauka online z pomocą trenera

Szkolenia online mają najczęściej formę webinarów. Z jednej strony są wygodne – w szkoleniu można wziąć udział w domowym zaciszu. Z drugiej strony – przy tego typu formie szkolenia online Uczestnik jest ograniczony czasowo – bierze udział w webinarze w wyznaczonych godzinach, nie ma tu swobody korzystania ze szkolenia, jaką dają mu szkolenia online asynchroniczne. Te drugie charakteryzują się tym, że po zapisaniu się na szkolenie Uczestnik ma swoje konto, może z materiałów szkoleniowych korzystać w dogodnym dla siebie miejscu i czasie, nierzadko z wykorzystaniem np. telefonu. Wygoda tego typu szkoleń polega na tym, że Uczestnik nie musi być „uwiązany” sztywnymi godzinami szkolenia, ale po prostu uczy się, kiedy ma czas.

Ważne, aby w tej formie szkolenia Uczestnik nie był pozostawiony sam sobie. Nawet jeśli szkolenie ma formę materiałów do samokształcenia, szanująca się jednostka szkoleniowa zapewnia pomoc i opiekę trenera, który cierpliwie odpowiada na wszystkie pytania kursanta. To ważne – szczególnie w kontekście np. szkoleń prawniczych, kadrowych, księgowych. Pewne rzeczy po prostu trzeba Uczestnikowi szkolenia online czasem wytłumaczyć, a doskonale można to załatwić za pośrednictwem telefonu czy przez email.

Certyfikowane szkolenia online – na co zwracać uwagę?

Niestety zdarzają się w praktyce przypadki, w których uczestnik szkolenia dokonuje opłaty, bierze udział w szkoleniu a na koniec czeka go przykra niespodzianka – za wystawienie i wysyłkę dokumentów ukończenia szkolenia musi dodatkowo zapłacić, tudzież dokumenty ukończenia szkolenia są generowane automatycznie jako plik PDF, nie są podpisane.

Przed zapisaniem się na kursy i szkolenia online warto zwrócić uwagę, czy dana jednostka szkoleniowa uczciwie podchodzi do prezentowanych w ofercie cen – po prostu upewnić się, co zawiera się w cenie szkolenia online, czy po jego ukończeniu uczestnik otrzyma drukowane dokumenty ukończenia szkolenia, czy są one wysyłane w odpowiednio zabezpieczonych przesyłkach (a to istotne, są to nierzadko dokumenty z danymi osobowymi).

Warto również zwrócić uwagę, czy np. za dostęp do szkolenia online nie trzeba ekstra płacić, czy i jak długo po ukończeniu kursu można korzystać z pomocy trenera, np. zadawać pytania. Ma to znaczenie szczególnie dla osób, które kończą dane kursy online z myślą o podjęciu nowego zatrudnienia.

Kursy i szkolenia online z pewnością są wartościową metodą podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Ofert firm szkoleniowych jest cała masa, jest w czym przebierać – szkolenia online twarde i miękkie, rozwój zawodowy i osobisty, kursy językowe online itp. Każdy zainteresowany z pewnością znajdzie coś dla siebie.