czwartek, 25 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Ładowarki teleskopowe – wynajem czy zakup?

Ładowarki teleskopowe uznawane są za uniwersalne maszyny, które mogą zastąpić kilka różnych urządzeń. Najczęściej wykorzystuje się je w branży budowlanej i w rolnictwie, chociaż sprawdzają się również w transporcie, przemyśle czy portach morskich. Firmy potrzebujące ładowarki na krótki okres zazwyczaj decydują się na wynajem sprzętu. Czy to się opłaca?

Ładowarki teleskopowe nie bez powodu nazywane są również wielozadaniowymi nośnikami osprzętu. Mówi się, że mogą zastąpić nawet cały park maszynowy. Jak to możliwe? Do tego typu urządzeń bez problemu da się dokupić osprzęt pozwalający przystosować ładowarkę do wykonania konkretnych czynności. W zależności od potrzeb montuje się łyżki ładowarkowe, platformy robocze, pługi, agregaty uprawowe, widły do palet, chwytaki do bel, zamiatarki, kosiarki do trawy, siewniki, haki, zamiatarki, wciągarki i inne elementy, które sprawiają, że ładowarka może pełnić różne funkcje.

Na rynku dostępne są zarówno urządzenia z napędem mechanicznym, jak i hydrostatycznym. Te ostatnie najczęściej wykorzystuje się w rolnictwie, ponieważ mogą przejeżdżać nawet przez bardzo wąskie miejsca. Ładowarki różnią się także udźwigiem oraz wysokością, na którą podnoszą ładunek. Udźwig w niektórych modelach osiąga nawet 45 ton, zaś wysokość podnoszenia prawie 40 m.

Chcesz wynająć lub kupić zwyżki, podnośniki koszowe lub podesty ruchome? Sprawdź ofertę https://www.riwal.com/poland/pl-pl

Wynajem

Dlaczego wynajem ładowarek teleskopowych stał się mimo wszystko popularniejszy niż ich zakup, skoro te maszyny należą do tak uniwersalnych? Z bardzo prostej przyczyny. Sprzęt do pracy na wysokości jest po prostu drogi – może kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych. Jeżeli potrzebuje się ładowarki na krótko, tylko do określonych prac np. przy budowie własnego domu albo konserwacji urządzeń, opłacalny będzie jedynie wynajem na kilka lub kilkanaście dni. Podobnie, gdy nie ma się uprawnień do obsługi tego typu maszyny. Wówczas wynajęcie ładowarki z operatorem od firmy, która specjalizuje się w takich usługach, to tak naprawdę jedyne wyjście.

Czasami przedsiębiorstwa mimo dużego zapotrzebowania na ładowarki teleskopowe i tak nie decydują się na ich zakup tylko na długoterminowy – np. kilkumiesięczny – wynajem. Z jakiego powodu się tak dzieje? Ponieważ wtedy wszelkie koszty eksploatacyjne, naprawy, wymiany drogich podzespołów oraz przeglądy techniczne leżą po stronie firmy posiadającej maszyny a nie wynajmującego.

Zakup

Kiedy zatem opłaca się kupić ładowarkę teleskopową? Gdy wiadomo, że będzie wykorzystywana na co dzień i jest niezbędna do prac wykonywanych przez przedsiębiorstwo. W zależności od potrzeb można do niej dokupić przydatny osprzęt, aby, jak wspomniano wcześniej, jedną maszyną zastąpić kilka innych. Najczęściej na zakup ładowarek decydują się firmy budowlane, które zatrudniają osoby przeszkolone w obsłudze tego typu urządzeń oraz duże przedsiębiorstwa rolnicze używające maszyn wraz z dodatkowymi elementami przez cały rok.