piątek, 1 marcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Lampy wiszące do kuchni

Lampy do kuchni nad stół

Lampy do kuchni to naprawdę ważna sprawa – muszą bowiem być jednocześnie estetyczne, ale i bardzo funkcjonalne. W tym miejscu spędzasz bardzo dużo czasu. W kuchni przygotowujesz posiłki, ale także rozmawiasz z bliskimi, konieczne więc jest stworzenie pewnego rodzaju stref. Znacznie łatwiej będzie ci tego dokonać, wybierając odpowiednie lampy wiszące nad każdą z nich. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę.

Lampy do kuchni nad stół

Jeśli twoja kuchnia jest połączona z jadalnią, musi znajdować się w niej stół – nad nim natomiast nie może zabraknąć lampy. Niezależnie od tego, do czego go wykorzystujesz, prawidłowe oświetlenie tej przestrzeni jest po prostu konieczne. Warto jednak wiedzieć, że nie każda lampa wisząca sprawdzi się w tym miejscu. Zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim dobierz prawidłową wysokość, na której ma pojawić się klosz. Okazuje się, że wyznaczono już optymalną odległość, która umożliwia zachowanie praktycznych walorów tego miejsca – lampy wiszące powinny znajdować się około 55-60 centymetrów nad blatem. Dla uzyskania efektu dekoracyjnego, można powiesić je odrobinę wyżej. Lampy do jadalni nie powinny mieć jednak klosza w większej odległości od blatu niż 90 centymetrów.

Jeśli chcesz naprawdę dobrze dobrać lampy do kuchni nad stół, uwzględnij w pierwszej kolejności jego rozmiar i formę. Przyjmuje się, że nad blatem powinno pojawić się oświetlenie w tym samym kształcie. Oprócz formy liczy się również ich liczba. Skąd wiedzieć, ile kloszy wybrać? Stawiaj na praktyczne rozwiązania. Jeśli stół jest długi, aby dobrze go oświetlić, potrzebne są lampy wiszące w takiej ilości, by żaden z gości nie został w cieniu. W takim przypadku lepiej jest postawić na identyczne modele, dzięki którym uzyskasz pewną harmonię w aranżacji. Oczywiście, osoby o ekstrawaganckim stylu mogą bawić się formą, kolorem czy strukturą.

Lampy nad kuchenną wyspę

lampa nad wyspę

Wyspa kuchenna najczęściej ma kształt prostokąta. W tym przypadku również bardzo często potrzeba kilka kloszy, które zostaną rozmieszczone wzdłuż blatu. Co ciekawe, w tym przypadku lampy wiszące mogą różnić się między sobą stylem i kolorami. Wyspa stanowi często punkt centralny pomieszczenia, a nowoczesne oświetlenie może stanowić dekorację. Jeśli tylko masz ochotę, możesz postawić na coś odważniejszego.

Pamiętaj jednak, że lampy nad wyspę muszą być zamontowane nieco wyżej niż te, które znajdują się nad stołem. Aby nie przytłoczyły kuchennej aranżacji, powieś je w odległości ok. 80-90 centymetrów od blatu.

Lampy nad kuchenny blat

lampa stołowa

Blat kuchenny to strefa prawdziwie robocza. Właśnie na niej przygotowujesz posiłki dla całej rodziny. Wymaga dobrego oświetlenia, bo podejmowane w jej obrębie czynności wymagają prawdziwej precyzji w działaniu. Aby jednak dobrze wybrać lampy nad kuchenny blat, musisz przeanalizować jego położenie. Zupełnie inne decyzje podejmiesz, jeśli znajduje się przy oknie, a inne oświetlenie zastosujesz, gdy blat zasłaniają szafki wiszące.

Gdy blat znajduje się przy oknie, w ciągu dnia najczęściej nie pojawia się potrzeba włączenia dodatkowego oświetlenia. Zdarza się jednak, że wieczorem również mamy ochotę przyrządzić sobie jakiś posiłek. Jeśli chcemy robić to w dogodnych i bezpiecznych warunkach, konieczne jest zdecydowanie się na lampy wiszące lub skuteczne punktowe oświetlenie sufitowe. W tym przypadku ilość również określa się adekwatnie do długości blatu.

Jeśli blat przesłaniają górne szafki wiszące, lepiej będzie zamontować oświetlenie pod nimi. W takich sytuacjach coraz więcej osób decyduje się na nowoczesne oświetlenie typu LED, które pozwala rozjaśnić całą długość pola roboczego.

Właściciele blatów, które nie są niczym zasłonięte, mają znacznie większy wybór. Mogą bowiem zdecydować się na lampy wiszące lub sufitowe, oświetlenie punktowe czy nawet kinkiety. Jedyne, o czym muszą pamiętać, to ich odpowiednia liczba, by kuchnia nie straciła swojej funkcjonalności.