sobota, 25 marcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Leczenie otyłości. Jak zdrowo zmniejszyć masę ciała?

Otyłość jest jednym z najpoważniejszych problemów naszych czasów. Choruje na nią coraz więcej osób – w tym dzieci. Jej skutki są bardzo groźne dla zdrowia. Prowadzi ona nie tylko do chorób przewlekłych, ale przedwczesnego zgonu. Dlatego konieczna jest jej terapia. Zobacz, jak wygląda leczenie otyłości.

Jak rozpoznać otyłość?

Otyłość najczęściej rozpoznaje się na podstawie wskaźnika BMI. Jest to stosunek masy ciała do kwadratu wzrostu. Nieprawidłowości rozpoznaje się, gdy wynosi on więcej niż 30,0 kg/m2. Innym badaniem jest pomiar grubości fałdu skórnego lub stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Można skorzystać także z bioimpedancji elektrycznej i przeanalizować skład ciała. Metody te stosuje się wyłącznie u dorosłych. U dzieci należy opierać się na siatkach centylowych.

Wyróżnia się:

  • otyłość I stopnia,
  • otyłość II stopnia,
  • otyłość olbrzymią.

Ponadto na podstawie rozmieszczenia tkanki tłuszczowej można wyróżnić otyłość brzuszną i otyłość pośladkowo-udową. Choroba może być skutkiem nieodpowiednich nawyków żywieniowych i siedzącego trybu życia lub schorzeń przewlekłych (np. zaburzeń hormonalnych).

Jak wygląda leczenie otyłości?

Leczenie otyłości należy prowadzić pod okiem lekarza oraz dietetyka. Dzięki temu zrzucanie zbędnych kilogramów jest nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne dla zdrowia. Ponadto trzeba pamiętać, że jest to proces, który powinien przebiegać stopniowo. Zbyt szybkie zrzucenie kilogramów, odchudzanie się poprzez głodówki i niedostosowanie ilości spożywanych kalorii do trybu życia nie będzie bezpieczne ani zdrowe dla organizmu.

Leczenie otyłości składa się z dwóch najważniejszych elementów:

  • aktywności fizycznej,
  • odpowiedniej diety.

Aktywność fizyczna powinna być regularna i dostosowana do możliwości organizmu. Ćwiczenia, które pomagają schudnąć to m.in. bieganie, jazda na rowerze (także stacjonarnym), skakanie na skakance, pływanie, aerobik. Są także zestawy ćwiczeń, które można wykonywać samodzielnie w domu.

Leczenie otyłości może wymagać także postawienia odpowiedniej diagnozy i rozpoczęcia terapii choroby podstawowej (np. zaburzeń hormonalnych). Zdarza się, że konieczna jest operacja bariatryczna. Tu jednak także należy pamiętać o aktywności fizycznej i odpowiedniej diecie.

Dieta na zmniejszenie masy ciała

Dieta na zmniejszenie masy ciała powinna:

  • dostarczać odpowiedniej ilości kalorii,
  • dostarczać niezbędnych witamin i minerałów.

Dieta powinna składać się z posiłków o odpowiedniej kaloryczności. Ograniczyć trzeba cukry, węglowodany proste, smażone potrawy oraz słodkie napoje. Do jadłospisu należy włączyć oleje roślinne, świeże warzywa, produkty pełnoziarniste, dobrej jakości nabiał, mięso i ryby.