czwartek, 7 grudniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

List motywacyjny – pokonaj konkurentów

Głównym zadaniem listu motywacyjnego jest przekonanie pracodawcy o tym, że właśnie jego autor będzie idealnym kandydatem na dane stanowisko. To dokument, w którym można umieścić informacje o tym, czym motywowana jest praca w konkretnej firmie, a jednocześnie wyróżnić się na tle konkurencji. Niestety najczęściej list motywacyjny jest kopiowany jeden do jednego z Internetu, a pracodawcy otrzymują setki podobnych do siebie aplikacji.

Przygotowanie przed napisaniem listu motywacyjnego

Rekrutacja wymaga odpowiedniego przygotowania. Zaangażowany kandydat powinien zdobyć wiedzę o interesującym go stanowisku i o firmie, w której chce w przyszłości pracować. Warto zastanowić się, jakich pracowników, ze względu na kompetencje, poszukują rekruterzy. Kandydat musi sobie również odpowiedzieć na pytanie, jak może pomóc w rozwoju firmy i które umiejętności pozwolą utwierdzić pracodawcę w przekonaniu, że to on jest właściwą osobą. Taka analiza pozwoli osobie poszukującej pracy stworzyć sobie w głowie obraz miejsca, w którym będzie zatrudniona.

Wbrew schematom

W Internecie można znaleźć setki, o ile nie tysiące gotowych szablonów listów motywacyjnych, które trzeba uzupełnić jedynie o indywidualne informacje. Niestety rekruterzy bardzo dobrze znają dostępne wzory tych dokumentów i z pewnością nie będą mieli ochoty na czytanie powielanych wielokrotnie treści. List motywacyjny, napisany na podstawie utartych schematów, z dużym prawdopodobieństwem nie przekona pracodawcy do zaproszenia kandydata na rozmowę kwalifikacyjną. Taka postawa może być traktowana jako brak zaangażowania i droga na skróty. Najbardziej istotne jest to, aby list motywacyjny został napisany samodzielnie, z myślą o konkretnym stanowisku pracy. Z całą pewnością dobry list motywacyjny – wzór online z pewnością pomoże przygotować mocny dokument.

Idealny list motywacyjny

Istnieje klika niezbędnych elementów, które muszą zostać zawarte w liście motywacyjnym, wyróżniającym się na tle konkurencji. Przede wszystkim w liście musi zostać umieszczony osobisty zwrot do adresata, a najlepiej dane osobowe rekrutera. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie listu mocnym zdaniem otwierającym, które od razu będzie w stanie przykuć uwagę odbiorcy i zachęcić go do czytania. List motywacyjny powinien również pokazywać wizję kandydata, która pozwoli na rozwiązanie problemów w firmie. Warto pamiętać też o odpowiednim (formalnym) tonie listu. Dobrze, jeśli będzie on napisany podobnie do stylu komunikacji w firmie, a to wymaga wcześniejszego zebrania informacji o niej. Starannie dobrane przykłady i osiągnięcia kandydata w liczbach niewątpliwie wywołają u pracodawcy pozytywne odczucia.


W jakiej branży i na jakim stanowisku łatwiej o zatrudnienie?

Rok 2021 może być trudnym rokiem dla wielu pracowników w niektórych branżach które nadal borykają się z lockdownem, jednak ze strony specjalistów płyną głosy że w jednym ze scenariuszy przewidują odbicie w gospodarce. Szczególna rada dla osób bezrobotnych, warto trzymać rękę na pulsie, być na bieżąco, obserwować zmieniający się trend na rynku pracy.