niedziela, 14 kwietniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Mentoring biznesowy – czy warto korzystać i jak znaleźć dobrego mentora?

Coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na rozwój osobisty poprzez mentoring biznesowy. Co daje taka forma rozwoju i jak znaleźć dobrego mentora? To najczęściej zadawane pytania przez osoby, które do tej pory nie korzystały z mentoringu, ale widzą efekty takiej formy edukacji u znajomych przedsiębiorców i także chcą rozpocząć swoją przygodę z mentoringiem.

Czym jest mentoring biznesowy?

Mentoring biznesowy to forma mentoringu, czyli relacji partnerskiej realizowanej w formie indywidualnych spotkań mentora i osoby mentorowanej (mentee), która skupia się na rozwoju zawodowym i biznesowym mentee. Mentor biznesowy dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z mentee i pomaga mu w rozwijaniu umiejętności niezbędnych do prowadzenia biznesu.

Dzięki spojrzeniu na życie i biznes, które mentor wypracował na podstawie swoich doświadczeń, a także doświadczeń wszystkich swoich mentees, wspiera on mentee w pogłębianiu świadomości – mądrości życiowej, co przekłada się na rozwój biznesu.

Czy warto korzystać z mentoringu biznesowego?

Korzystanie z mentoringu biznesowego jest sposobem na pozyskanie doświadczeń wielu ludzi i wielu biznesów jednocześnie w krótkim czasie. Mentor przekazuje osobie mentorowanej nie tylko swoje doświadczenia, ale korzysta z doświadczeń życiowych i biznesowych wszystkich swoich dotychczasowych mentees. To jest jedna z największych zalet mentoringu biznesowego – w procesie mentoringowym mentee poznaje historie różnych ludzi i ich biznesów, co pozwala mu znacząco rozszerzyć swoją świadomość biznesową.

Mentoring biznesowy jest receptą na trafniejsze decyzje biznesowe i unikanie błędów. Czerpanie z doświadczeń innych przedsiębiorców ma kluczowe znaczenie w rozwoju osobistym przedsiębiorcy, a dzięki relacji mentoringowej przedsiębiorca otrzymuje dostęp do doświadczeń wielu przedsiębiorców za pośrednictwem swojego mentora.

Kto najczęściej korzysta ze współpracy z mentorem biznesowym?

Profesjonalny mentoring biznesowy na pewno przyda się osobom, które rozpoczynają działalność gospodarczą i chcą uniknąć popełniania oczywistych błędów, ale nie tylko. Z mentoringu biznesowego znacznie częściej korzystają doświadczeni przedsiębiorcy, którzy rozumieją, że tylko ich własny rozwój – zdobywanie wiedzy i umiejętności, a także poszerzanie świadomości biznesowej – zapewni ich firmom szanse na sukces przez wybór właściwego kierunku działania.

Korzystanie z mentoringu biznesowego przynosi bardzo dobre efekty i pomaga znaleźć sposób na sukces firmy w danej branży. Ważne jest jednak, by wybrać odpowiedniego mentora, który będzie w stanie dostosować swoje działania do potrzeb osoby mentorowanej.

Jak znaleźć dobrego mentora w biznesie?

Istnieje kilka sposobów na znalezienie dobrego mentora biznesowego. Od czego zacząć?

  • Skorzystaj z rekomendacji lub poszukaj wśród swoich kontaktów: jeśli znasz osoby, które korzystały z mentoringu i były zadowolone z współpracy z mentorem, możesz poprosić ich o polecenie; jeśli nie znasz nikogo, kto był osobą mentorowaną, to zapytaj swoich znajomych czy znają jakiegoś mentora lub znają kogoś, kto z mentoringu korzystał – osobista sieć networkingowa jest jednym z najlepszych sposobów na pozyskanie co najmniej kilku nazwisk mentorów, z którymi potem możesz się skontaktować i zweryfikować czy ich profile odpowiadają Twoim potrzebom.
  • Skorzystaj z mediów społecznościowych, szczególnie jeśli posiadasz konta na portalach biznesowych: istnieją grupy i strony internetowe, gdzie można znaleźć mentorów; możesz także napisać ogłoszenie w formie posta i poprosić ludzi, także nieznajomych, o rekomendacje – jeśli w Twojej sieci znajomych jest co najmniej 200 osób, to prawdopodobieństwo pozyskania choć jednej rekomendacji jest wysokie.
  • Poszukaj mentorów w Internecie: wpisz w wyszukiwarkę interesującą Cię frazę, np. mentoring biznesowy online i sprawdź wyniki wyszukiwania – mentoring biznesowy zyskuje na wartości w oczach przedsiębiorców i dlatego coraz większa liczba mentorów oferuje swoje usługi w Internecie.

Jeśli powyższe metody nie doprowadzą Cię do stworzenia listy kilku nazwisk mentorów, to:

  • Zwróć się do organizacji zajmujących się mentoringiem: istnieją stowarzyszenia, fundacje i inne organizacje, które oferują usługi mentoringu biznesowego i mogą pomóc w znalezieniu odpowiedniego mentora.
  • Zwróć się o pomoc do instytucji zajmujących się rozwojem biznesu: takie instytucje jak agencje rozwoju regionalnego, inkubatory przedsiębiorczości czy ośrodki wsparcia dla przedsiębiorców często oferują usługi mentoringu lub mogą pomóc w znalezieniu odpowiedniego mentora.
  • Jeśli jesteś jeszcze studentem, to sprawdź czy na Twoja uczelnia lub organizacja studencka organizuje programy mentoringowe: jeśli nie spełniasz kryteriów udziału w programie mentoringowych uczelni, zawsze możesz poprosić o listę mentorów, którzy z uczelnią współpracują i wybrać odpowiedniego mentora.

Mentor biznesowy – jak wybrać z tzw. short listy?

Stosując wybrane z powyższych sposobów poszukiwania mentora z pewnością zgromadzisz na swojej liście kilka nazwisk. Zrób tzw. short listę, czyli wybierz od 3 do 5 mentorów, którzy mają dobre opinie w Internecie lub są polecani przez osoby z Twojej sieci, którym ufasz i skontaktuj się z każdym z nich na krótką rozmowę dotyczącą ich doświadczeń.

Pierwsza rozmowa powinna dać Ci rozeznanie dotyczące specjalizacji każdego z mentorów – na tej podstawie wybierz dwóch mentorów z Twojej short listy i z każdym porozmawiaj jeszcze raz. Tym razem o Twoich oczekiwaniach dotyczących procesu mentoringu, celach biznesowych, aktualnych problemach i obawach.

Nie wahaj się zadawać pytań, a wybierając spośród dwóch mentorów, którzy najbardziej Ci odpowiadają kieruj się tym, co czujesz – nie wykluczaj swoich emocji z procesu podejmowania decyzji o wyborze mentora. Twoje emocje poinformują Cię przy którym mentorze będziesz czuł się swobodniej w procesie mentoringu – a to ważne, bo pomoże Ci się otworzyć i uczyni proces mentoringowy skuteczniejszym.

Poszukaj mentora biznesowego!

Mentor biznesowy pomoże Ci w rozwoju kompetencji przywódczych. Razem stworzycie dobrą strategię biznesową, czyli realny do wdrożenia plan działania na rozwój Twojego biznesu. Mentor będzie Cię motywował do dalszego rozwoju osobistego. Jego doświadczenie pomoże Ci rozwinąć własny biznes, bo doświadczony mentor świadczy także usługi doradztwa biznesowego, gdyż ma rozeznanie w aktualnych realiach gospodarczych.

Jeśli szukasz sposobu na sukces Twojego biznesu, to nie ma lepszej formy rozwoju osobistego od indywidualnych spotkań z mentorem – człowiekiem, którego świadomość życiowa i biznesowa jest większa od Twojej. Nie bój się przyznać, że szukasz kogoś mądrzejszego od siebie – to właśnie sprawi, że znajdziesz właściwego człowieka, który pomoże Ci rozwinąć siebie samego, a to pierwszy krok do sukcesu w biznesie. Zainwestuj w mentoring biznesowy – to relacja, którą nawiązać warto i która z pewnością się opłaci.