niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu kompresora śrubowego?

Przemysłowe instalacje sprężonego powietrza opierają się na kilku specjalistycznych urządzeniach oraz dodatkach akcesoryjnych i uzdatniających. Za pomocą sprężonego medium można zasilić różnego rodzaju odbiorniki pneumatyczne, jak i stworzyć indywidualną linię produkcyjną. Najważniejszy podzespołem wszystkich instalacji stanowią kompresory śrubowe BOGE, Niemieckiej marki, dla której nie liczą się półśrodki i kompromisy.

Do czego służą kompresory przemysłowe?

Kompresory sprężonego powietrza to urządzenia służące przede wszystkim do podwyższenia ciśnienia gazu w stosunku do wartości wejściowej oraz do nadania mu właściwego kierunku przepływu. To jednak duże uproszczenie, które ma wiele z teorii, lecz niewiele z praktyki. 

Urządzenia te występują w wielu wariantach, które ze względu na ogromne różnice w budowie i konstrukcji realizują pracę na kilka sposobów. Jedne są głośniejsze, inne generują znacznie więcej ciepła, a jeszcze inne tworzą szczególnie ceniony czysty spręż klasy „0”. Kompresory śrubowe w przemyśle:

 • zwiększają gęstość czynnika poddanego sprężaniu,
 • wymuszają jego przepływ w instalacji,
 • zasilają odbiorniki pneumatyczne,
 • mogą również oczyszczać sprężone powietrze i ogrzewać je.

W rezultacie urządzenia te uchodzą w przemyśle za podstawę dobrze zaprojektowanych linii produkcyjnych, montażowni czy fabryk. Zasilanie ich powietrzem po jego sprężeniu jest znacznie tańszym i bardziej uzasadnionym ekonomicznie rozwiązaniem, niż wykorzystanie do tego różnych paliw lub energii elektrycznej. Kluczem jest jednak wybór odpowiedniego urządzenia do wybranych zastosowań.

Kompresor – co to za urządzenie?

Na rynku kompresorów przemysłowych znajdziemy wiele urządzeń przeznaczonych do wykonywania z pozoru podobnej pracy. Wszystkie mają na celu sprężenie gazu. To ich jedyne podobieństwo. Różne sposoby realizacji tej pracy sprawiają jednak, że poszczególne kompresory pasują tylko do jednej, konkretnej aplikacji.

Dużą popularnością do niedawna cieszyły się sprężarki tłokowe. Ich zaletą w dalszym ciągu pozostaje niska cena zakupu, lecz ich użytkowanie wiąże się jednak z szeregiem różnych wad dla odbiorcy końcowego. Należy do nich wysoki poziom generowanego hałasu oraz nieliniowe działanie w trybie (zazwyczaj) 50:50, co przekłada się na 50% czasu pracy i 50% odpoczynku. W rezultacie ich zastosowanie obecnie ogranicza się do niewymagających prac oraz okazjonalnych działań. Znacznie większą popularnością cieszą się sprężarki śrubowe.

Kompresory śrubowe BOGE – sposób działania

Kompresor śrubowy działa na podstawie modułu śrubowego, czyli ściśle współpracujących ze sobą śrub, które sprężają powietrze w sukcesywnie zmniejszających się szczelinach pomiędzy nimi. W efekcie powietrze przedostające się z wejścia do wyjścia ulega sprężeniu i zmniejszeniu objętości wraz z każdym kolejnym pokonanym centymetrem.

Z reguły urządzenie to składa się z kilku najważniejszych elementów. Należy do nich:

 • silnik napędzający urządzenie (elektryczny lub spalinowy),
 • zawór ssący na wejściu,
 • moduł śrubowy,
 • filtry: separatora oraz hydrauliczny,
 • układ chłodniczy.

Sprężarka śrubowa marki BOGE czy tłokowa?

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem sprężarki, koniecznie zdecyduj się na odpowiedni wariant. Modele tłokowe i śrubowe różnią się wieloma parametrami użytkowymi, mającymi bezpośredni wpływ na ich zastosowanie w konkretnej branży. Podstawowym czynnikiem definiującym przydatność konkretnego urządzenia jest sposób realizowania przez niego pracy.

Sprężarka olejowa czy bezolejowa?

Urządzenia sprężające powietrze dzielą się na olejowe i bezolejowe. Te pierwsze do pracy wymagają stałej podaży oleju, czyli czynnika smarnego, który zmniejsza tarcie pomiędzy ściśle współpracującymi ze sobą podzespołami mechanicznymi. Bez oleju ich powierzchnia nadmiernie się nagrzewa i ciągle traci swoją grubość. W efekcie tworzą się szczeliny, a w ostatecznym rozrachunku może dojść do zatarcia. Wybierz sprężarkę olejową do:

 • prac mechanicznych,
 • zasilenia odbiorników niewrażliwych na olej,
 • zasilenia całych instalacji, które nie ulegną zniszczeniu wskutek działania drobinek olejowych,
 • domowego użytku,
 • okazjonalnego użytkowania.

Sprężarka bezolejowa działa na innej podstawie. Nie potrzebuje do pracy czynnika smarnego, gdyż wszystkie elementy mechaniczne współpracujące z sobą na zasadzie tarcia zostały wykonane z tworzyw odpornych na zjawisko zatarcia czy nadmiernego wyeksploatowania. W efekcie bezolejowe kompresory śrubowe BOGE nie potrzebują smarowania. Wybierz je, jeśli:

 • będą pracowały w trybie ciągłym,
 • będą służyć do zasilenia urządzeń i odbiorników oraz całych linii produkcyjnych wrażliwych na obecność drobinek oleju,
 • planujesz wykorzystać je w branżach uznawanych za najbardziej wrażliwe: w medycynie, produkcji artykułów spożywczych, farmaceutyce, przemyśle papierniczym, elektronicznym czy w laboratoriach,
 • liczy się niski poziom generowanego hałasu.

Sprężarki śrubowe bezolejowe – wybierz je na podstawie zastosowań

Każda sprężarka śrubowa marki BOGE czymś się różni – jedne są odpowiednie do pracy cyklicznej, inne do ciągłej. Jedne pracują cicho, inne głośno. Wszystkie parametry mają jednak ogromny wpływ na sposób użytkowania konkretnego kompresora śrubowego w obrębie danego przedsiębiorstwa oraz na jego zastosowanie.

Jednym z najważniejszych parametrów jest rezultat, czyli jakość sprężonego powietrza. Do zastosowań w branżach delikatnych niezbędne okażą się kompresory śrubowe BOGE bezolejowe, które generują spręż najwyższej klasy typu „0”.

Istotna jest także moc znamionowa w [kW] i wydajność w m3/min., przy 7.5, 10 i 13 barach. Parametr ten w praktyce pokazuje przedsiębiorcy realną moc urządzenia i efektywność jego pracy w trakcie przemysłowej eksploatacji. Warto także, zwrócić uwagę na napięcie zasilania (z reguły 400 V) oraz wydajność na ssaniu i na wydmuchu.

Parametrów jest bardzo wiele – wszystkie jednak są równie istotne. Dobrym rozwiązaniem z reguły okazuje się skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy dzięki swojej wiedzy mogą zaprojektować całą instalację, przeprowadzić audyt i konserwację.

Partnerem artykułu jest pneumatik.pl.