poniedziałek, 22 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Na Śląsku wnioski o wsparcie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji do 19 października

Do 19 października sektor publiczny w województwie śląskim może składać wnioski o dotacje lub pożyczkę z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST).

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego poinformował, że wnioski dotyczące wsparcia projektów związanych z transformacją klimatyczną należy składać do 19 października br. za pośrednictwem portalu  Funding & Tenders opportunities.Wnioski w formie papierowej nie są przyjmowane.

Pożyczki dla sektora publicznego (ang. Public Sector Loan Facility – PSLF) to część unijnego Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji, który ma wspierać transformację gospodarki w kierunku celów klimatycznych UE – w tym wspomagać projekty w regionach, które najmocniej odczuwają skutki tego procesu. PSLF jest instrumentem łączącym dotacje z budżetu UE w wysokości do 1,525 mld euro oraz pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) w wysokości do 10 mld euro.

Do Polski z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji ma trafić ponad 4,4 mld euro – ma to pomóc ograniczyć negatywne skutki społeczne, gospodarcze oraz środowiskowe transformacji energetycznej.

Żeby skorzystać ze wsparcia projektu, trzeba złożyć dwa wnioski: pierwszy do Komisji Europejskiej o dotację i drugi o kredyt do EBI, przy czym oba wnioski muszą dotyczyć tego samego projektu: zostaną one ocenione najpierw przez KE, która poinformuje EBI o projektach, które mogą otrzymać dotację (pod warunkiem, że po ocenie EBI otrzymają zgodę na pożyczkę).

Urząd przypomniał, że wniosek może złożyć każdy podmiot sektora publicznego planujący sfinansować projekt zlokalizowany na terytorium objętym unijnym procesem sprawiedliwej transformacji, a dodatkowe wskazówki dotyczące składania wniosków są dostępne tutaj: Funding & Tenders opportunities dla początkujących.

Potencjalni beneficjenci mogą również zwrócić się o wsparcie doradcze do centrum doradczego InvestEU.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP