piątek, 28 styczniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Najczęstsze powody popadania w kłopoty finansowe

Dlaczego jednym osobom zawsze powodzi się świetnie, a inne ciągle popadają w finansowe tarapaty? Czy to tylko kwestia wysokich zarobków, czy może za mechanizmem zadłużania stoją inne czynniki? Jak nie doprowadzić się do sytuacji bez wyjścia i na co powinniśmy zwracać uwagę, by żyło nam się łatwiej i przyjemniej?

Brak budżetu domowego

Spora część osób, gdy otrzyma pensję, skrupulatnie rozdysponowuje ją na poszczególne wydatki. Druga grupa natomiast spłaca część zobowiązań finansowych, po czym reszta pieniędzy bezwiednie rozpływam się im niczym w powietrzu. Co ich dzieli? Zapewne samokontrola i opanowanie budżetu domowego. Czym jest budżet? To kalkulowanie wydatków z wyprzedzeniem i przestrzeganie wydzielonych na dany cel kwot. Nie chodzi jedynie o ich spisywanie, ale również o planowanie, na co i ile pieniędzy musimy i możemy przeznaczyć. W swoim miesięcznym planie finansowym powinniśmy podzielić kategorię na koszty stałe tj. jedzenie, opłaty za mieszkanie, prąd, paliwo i spłatę ewentualnych rat kredytów, oraz koszty dodatkowe jak rozrywka czy edukacja. Bardzo istotną częścią harmonogramu jest „poduszka finansowa” czyli wydzielenie pewnej sumy pieniędzy na nieprzewidziane wydatki, choćby na naprawę samochodu. Budżetowanie nie należy do łatwych i przyjemnych zajęć, ale wprowadza do naszego życia kontrolę wpływów i kosztów, dzięki której możemy z łatwością oszacować na co nas stać, a co może doprowadzić nas do finansowych trudności.

Promocje

Kolejnym ważnym aspektem prowadzącym do zadłużenia są nieprzewidziane zakupy na promocjach. Szczególnie tyczy się to sytuacji, gdy ulegamy impulsywnym zakupom podczas wyprzedaży. Często właśnie w takich chwilach kupujemy rzeczy, które nie są nam potrzebne, ale „opłacało” się je kupić. Promocje możemy podzielić na dwie kategorie – te, które są faktyczną okazją i czasami warto na nią poczekać np. w przypadku kurtki, której regularną cenę śledzimy od kilku tygodni i zostanie przeceniona o 40% . Druga grupą są sztucznie stworzony obniżki, gdzie właściwa cena produktu na promocji została wywindowana na kilka dni przed wyprzedażą. Zdarzy się wówczas sytuacja, że kupimy daną rzecz w cenie wyższej niż jeszcze kilka dni wcześniej. Dlatego zanim dokonamy zakupu warto prześledzić, ile dany towar kosztuje w kilku sklepach, zastanowić się czy dana rzecz jest dla nas niezbędna i czy to faktycznie jest okazja cenowa.

Zbytni konsumpcjonizm

Otaczanie się ładnymi i markowymi towarami stało się miarą sukcesu. Gros ludzi na potęgę kupuje towary, których de facto nie potrzebuje. Dwa, czy trzy telewizory, laptop, tablet i smartfon dla każdego domownika nikogo już nie dziwi. Świetny samochód, duży dom, ubrania, gadżety cenionych marek oznacza powodzenie w życiu. Jeśli nie chcemy popaść w kłopoty finansowe, warto zastanowić się, czy naprawdę danej rzeczy potrzebujemy i czy ona faktycznie coś zmieni w naszym życiu. Jeśli zakup kolejnego towaru nie burzy naszego budżetu i faktycznie stać nas na nie, to nie stanowią problemu, gorzej jeśli na zakup niepotrzebnych towarów zaciągamy kredyty. Życie ponad stan prowadzi do zadłużenia i braku płynności finansowej.

Nadmierne zadłużanie się

Zdarzają się sytuacje losowe, gdy umiera jeden z małżonków lub tracimy pracę. W takich sytuacjach często ratujemy się chwilówkami bez bik lub szybkimi kredytami, na których spłatę brakuje nam środków. Dlatego bardzo ważna jest analiza naszej sytuacji finansowej i możliwości spłaty zobowiązań finansowych. Aby w tak trudnej chwili nie popadać w spiralę zadłużenia, warto porozmawiać z kredytodawcą o dostępnych dla zadłużonego opcjach spłaty kredytu. Jeśli tego, nie zrobimy, będziemy zmuszeni do kolejnego zadłużenia się, aż sytuacja będzie bardzo ciężka do odwrócenia.