piątek, 24 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Najtańsze domeny internetowe – czy mają sens?

W cyfrowym świecie coraz częściej możemy spotkać świadomych klientów, którzy traktują domenę jako integralną część swojej marki. Jest ona swego rodzaju wizytówką w Internecie. Czy warto zdecydować się na najtańsze domeny? Jeśli zależy Ci na zaoszczędzeniu kilkudziesięciu złotych podczas uruchamiania strony – to tak. Jednak warto zastanowić się, czy utrzymanie domeny w szerokiej perspektywie będzie opłacalne!

  1. Domeny internetowe – podstawowe informacje
  2. Najtańsze domeny – co warto wiedzieć?

W przypadku rejestracji domen trzeba pamiętać o kilku istotnych rzeczach, o których piszemy poniżej. 

Domeny internetowe – podstawowe informacje

Internet zmienił sposób, w jaki na co dzień funkcjonujemy. Jest on miejscem, w którym przedsiębiorcy i firmy docierają do milionów klientów. Strona www to obecnie praktycznie nieodłączny element wszystkich branż. By strona internetowa poprawnie działała, potrzebny jest jej projekt graficzny oraz serwer, na którym będą się znajdować wszystkie treści i wybierana domena internetowa reprezentująca firmę i produkty.

Na początku tworzenia strony w Internecie trzeba zadbać o zarejestrowanie domeny. Wiąże się to ze znalezieniem odpowiedniej nazwy dla domeny. Idealnie jest wtedy, gdy nazwa firmy oraz nazwa domeny strony internetowej są identyczne. Dlaczego? Ponieważ jest to spore ułatwienie dla klientów, którzy w Internecie będą chcieli znaleźć daną markę. W trakcie rejestrowania domeny trzeba także wybrać jedno z dostępnych rozszerzeń. W Polsce bardzo popularne są rozszerzenia „.pl” oraz „.com” (domeny globalne).

Rejestracji domen dokonuje się w hostingowych firmach. Firmy, które są bezpośrednio partnerami NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa), wydają się dobrym wyborem.

Najtańsze domeny – co warto wiedzieć?

Zakładanie strony www, sklepu internetowego albo bloga jest związane z ponoszeniem kosztów. Jednym z najważniejszych czynników, na który zwraca się uwagę, jest cena. Wiele osób decyduje się na tanie domeny internetowe. Czy w przypadku domen warto zwracać uwagę wyłącznie na cenę? Najtańszą domenę możemy wykupić już za kilka złotych rocznie. Przynajmniej tak to wygląda w trakcie przeglądania ofert popularnych rejestratorów. Trzeba jednak pamiętać, że najtańsze domeny nie muszą oznaczać zaoszczędzenia pieniędzy w dłuższej perspektywie.

Nie trzeba wydawać setek złotych, żeby znaleźć dobrą, wpadającą w ucho nazwę, a do tego pasującą do charakteru Twojej strony. Jeśli dana nazwa nie jest zajęta, a u danego rejestratora domeny obowiązuje akurat promocja, można liczyć na to, że uda się dokonać rejestracji nazwy za bardzo małe pieniądze (kilka albo kilkanaście złotych). Jak widać, promocje u operatorów na pierwszy rzut oka są dobrym sposobem na zaoszczędzenie.

Jednak czy rzeczywiście tak jest? Pamiętaj, że gdy przeglądasz najtańsze domeny, rankingi operatorów wyróżniają przeważnie ceny obowiązujące tylko w pierwszym roku użytkowania. Problem może pojawić się przy odnowieniu domeny, gdy trzeba będzie zapłacić znacznie więcej w kolejnych latach korzystania z danego adresu. Przykładowo zakupiona w trakcie promocji domena może nas kosztować zaledwie 1 zł w pierwszym roku, ale za to 150 zł w kolejnym! Zdecydowanie bardziej rozsądnym rozwiązaniem jest rejestracja domeny u rejestratora, u którego to właśnie odnowienie domeny jest tańsze. W końcu na pewno nie chcesz, by tania domena, w dłużej perspektywie okazała się droższa.