niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Najważniejsze zasady stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Posiadanie dziecka to ogromna odpowiedzialność i właśnie dlatego większość par decyduje się na to dopiero wtedy, gdy są faktycznie w 100% gotowi. Zanim ten moment nadejdzie – kobieta zwykle stosuje antykoncepcje hormonalną. Dlaczego akurat to? To proste – prezerwatywy nie są zbyt wygodne dla obu stron i można też łatwo je uszkodzić, a takie ryzyko jest nam po prostu do niczego niepotrzebne.

Nie oznacza to jednak niestety, że takie tabletki, jak Microgynon 21 są idealne i możemy je przyjmować bez obaw – antykoncepcja hormonalna nie nadaje się dla każdego i trzeba dobrze przemyśleć sobie to, czy chcemy z niej korzystać. Przede wszystkim trzeba pamiętać przez cały czas o tym, że są to hormony – nasze ciało może różnie na nie zareagować, a nam nie wolno ignorować objawów tylko dlatego, że chcemy być chronione przed ciążą. Zawsze można znaleźć inny sposób.

Co może pójść nie tak?

Czasami antykoncepcja hormonalna zostaje po prostu źle dobrana – nie jest to wina pacjentki lub lekarza, ale po prostu pech. Tego rodzaju środki mogą wywoływać skutki uboczne – wtedy jednak wystarczy spróbować zamienić je na inny preparat. Mamy też przecież do wyboru jeszcze plastry czy wkładki – a także kilka innych rozwiązań. Jeśli czujemy się źle, męczą nas jakieś bóle, tyjemy i mamy wahania nastroju – właśnie to jest dowodem na nieodpowiednie dobranie antykoncepcji. 

Niestety w przypadku, gdy w naszej rodzinie występowały przypadki zakrzepicy lub z wyników badań wyszło nam, że nie możemy stosować hormonów – konieczne będzie znalezienie innego rozwiązania, które nie narazi naszego życia. 

Zasady, do których trzeba się stosować

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może wydawać nam się bardzo proste – ale ginekolodzy potwierdzają, że sporo pań zachodzi w ciążę właśnie w wyniku własnych błędów. Co robią one źle? Mogą chociażby zapominać o pojedynczych tabletkach – a powinno się je zażywać najczęściej przez 21 dni, o tej samej godzinie. Przez tydzień robimy sobie przerwę lub przyjmujemy placebo – wtedy zwykle występuje krwawienie z odstawienia.

Jeśli po zażyciu tabletki pojawią się wymioty lub rozwolnienie – warto przeczytać sobie ulotkę stosowanej przez nas antykoncepcji, gdzie znajdują się dokładne instrukcje na wypadek takiej sytuacji. Tak samo w przypadku wspomnianego pominięcia tabletki – wtedy też musimy na przykład zażyć dwie jednocześnie. Konieczne może być też po prostu stosowanie dodatkowej formy zabezpieczania się – idealnie sprawdzi się wtedy przez kilka dni prezerwatywa. 

Sprawdź https://receptomat.pl

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.