środa, 10 sierpniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Nie ma dziś problemów z finansowaniem nowoczesnej energetyki

„Jest dużo pieniędzy na rynku pod kątem inwestycji w rozwój nowoczesnej energetyki opartej o źródła niskoemisyjne, jakimi są np. małe reaktory jądrowe. Zwrot z takiej inwestycji zależny jest jednak od cen hurtowych energii na rynkach – nie tylko polskich, ale i europejskich. W związku z tym, ta sytuacja jest bardzo płynna” – mówił w trakcie Kongresu 590 Tomasz Siwak, wiceprezes ds. handlowych Enea S.A.

W trakcie kongresu Grupa Enea ogłosiła współpracę w sprawie rozwoju małych reaktorów jądrowych z amerykańską firmą Last Energy. Jednym z kluczowych elementów jest teraz dopuszczenie małych reaktorów atomowych do pracy w polskim systemie. Oprócz instalacji odnawialnych źródeł typu fotowoltaika, elektrownie wodne, biogazowe, czy też wiatraki, Enea postanowiła w większym stopniu oprzeć się o zeroemisyjne źródła jakimi są małe reaktory atomowe.

„Jak wiemy polski system prawny jest dość skomplikowany, jedne rzeczy pozwala robić szybciej, drugie wolniej, jeszcze inne do niedawna były wykluczone. W związku z tym postaramy się te wszystkie źródła zaplanowane w naszej strategii rozwijać jednocześnie” – mówił wiceprezes Siwak.  

Źródło informacji: PAP MediaRoom