niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Odkryj różnice w europejskim savoir-vivre i uniknij wpadki przy świątecznym stole

Marka Preply zebrała listę różnic w zasadach savoir-vivre w Europie, które mogą mieć znaczący wpływ na tegoroczne świąteczne spotkania. W badaniu zrealizowanym na grupie 1600 osób z 27 różnych krajów europejskich, wybrano najlepiej oceniane maniery, które mogą poprawić międzynarodowe interakcje społeczne i zaprezentować szacunek dla różnorodności kulturowej.

Na tegorocznym „wigilijnym śledziku” czy przy rodzinnym stole – właściwe zasady savoir-vivre są istotną, ale niepisemną częścią naszej codzienności, które różnie interpretuje się w różnych krajach. Szczególnie podczas nauki nowego języka dobre maniery mogą poprawić interakcje z nowymi ludźmi i ułatwić wymianę doświadczeń. Celem tego badania było ustalenie, jakie opinie na temat różnych zasad savoir-vivre mają ludzie na całym kontynencie europejskim i jakie zachowania są tymi właściwymi i pożądanymi.

Znaczenie zasad savoir-vivre

Zasady savoir-vivre można traktować jako paszport, który pomoże pozostawić dobre i trwałe wrażenie. Nie chodzi tu jednak, jak często się sądzi, o status społeczny ani poziom wykształcenia, ale o to, aby być uprzejmym, zrozumiałym i szanować innych.

Savoir-vivre to drobne, uprzejme gesty, które mogą mieć duży wpływ na uczucia innych ludzi i postrzeganie Twojej osobowości. Dlatego ważne jest, aby odpowiednie zasady savoir-vivre były stosowane w miejscu pracy, w domu i ogólnie w kontaktach z innymi ludźmi.

Czy zasady savoir-vivre są wszędzie takie same?

Podczas świątecznych spotkań, gdzie tradycje i zwyczaje mają szczególne znaczenie, znajomość etykiety staje się nieoceniona. Wyniki badania pokazują, że większość krajów (24 z 27) zawsze zdejmuje buty przy wizycie w domu innej osoby, co może być ważne przy planowaniu wigilijnego spotkania. Ponadto, większość krajów uznała, że najlepiej jest pojawić się o ustalonej godzinie na świąteczne uroczystości.

Zaskakująco, Finlandia była jedynym krajem, w którym większość respondentów stwierdziła, że nigdy nie przynosi prezentu podczas odwiedzin. Ta informacja może być intersująca przy planowaniu międzynarodowych świątecznych spotkań. W innych krajach przynoszenie prezentu jest znakiem wdzięczności i szacunku dla gospodarza.

Badanie ujawniło również, że wszystkie kraje były zgodne, że należy „oczyścić talerz z całego jedzenia”, co jest formą wyrazu szacunku dla gospodarza i jego starań w przygotowaniu posiłku. To szczególnie ważne podczas świątecznych obiadów, gdzie jedzenie ma często specjalne, tradycyjne znaczenie.

A co z punktualnością? Wcześniejsze przybycie może być miłym gestem, ponieważ pokazuje, że uważasz to wydarzenie za ważne. Możesz również pomóc osobie, która cię gości, w ostatnich przygotowaniach. Jednak zwróć uwagę, aby nie przychodzić przed nią, ponieważ może jeszcze być zajęta przygotowaniami.

Przewodnik savoir-vivre po Europie

To jednak nie powód do niepokoju – ponieważ jak wiadomo, wiedza to potęga! Zajęliśmy się znaczeniem zasad savoir-vivre w różnych krajach Europy i oto, co odkryliśmy:

Najważniejsze wyniki:

  • Większość krajów (24 z 27) odpowiedziała, że zawsze zdejmują buty, kiedy odwiedza dom innej osoby.
  • Dane pokazały, że osoby w wieku od 18 do 34 lat najczęściej odpowiadali, że zawsze zdejmują buty, podczas gdy osoby w wieku od 35 do 54 lat preferowały zdejmowanie butów tylko na życzenie gospodarza.
  • Większość krajów (23 z 27) przywitałaby się dwoma pocałunkami w policzek tylko wtedy, gdy druga osoba rozpoczęła ten gest.
  • W ponad połowie badanych krajów jest zwyczaj przynoszenia prezentu, gdy jest się gościem u przyjaciela.
  • Jedna trzecia krajów wyraziła preferencję, aby przekazywanie prezentów pozostawić na specjalne okazje. Finlandia była jedynym krajem, w którym większość osób stwierdziła, że nigdy nie przynosi prezentu, gdy odwiedza przyjaciela.
  • Wszystkie kraje były zgodne, że zawsze „czyszczą talerz z jedzenia” i jest to forma wyrazu szacunku.
  • Większość krajów (23 z 27) uznała, że ​​najlepiej jest pojawić się o ustalonej godzinie, gdy się idzie na wydarzenie lub spotyka przyjaciela. W żadnym z tych krajów nie było większości popierającej spóźnianie się.
  • 35% mężczyzn stwierdziło, że wolą przyjść za wcześnie, w porównaniu do tylko 27% kobiet, które wolą punktualność.
  • 89% krajów zgodziło się, że należy zdjąć buty, kiedy się wchodzi do cudzego domu

Ekspert ds. nauki języków w Preply, Sylvia Johnson, podkreśla: „Zasady savoir-vivre różnią się w zależności od kraju, dlatego ważne jest, aby podczas międzynarodowych świątecznych spotkań być otwartym i szanować lokalne normy kulturowe. Nauka języka i kultury danego kraju może pomóc lepiej zrozumieć i przestrzegać tych zasad, co jest nieocenione w budowaniu międzynarodowych relacji.”

Przytoczone wyniki badania stanowią ciekawy wkład w zrozumienie europejskiej różnorodności kulturowej i może być przydatne dla wszystkich, którzy planują międzynarodowe świąteczne spotkania lub podróże. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z pełnymi wynikami badania, aby lepiej przygotować się do świątecznych tradycji w różnych częściach Europy.

Więcej informacji o badaniu można znaleźć na blogu Preply.