czwartek, 25 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Oprawy oświetleniowe przeciwwybuchowe Ex ATEX w przemyśle

W zakładach przemysłowych wykorzystywanych i przetwarzanych jest wiele substancji, które mogą tworzyć atmosfery wybuchowe. Mogą to być palne i wybuchowe gazy, pary palnych cieczy czy też nawet pyły. W pomieszczeniach, w których istnieje zagrożenie wybuchem, niezwykle istotne jest, aby wszystkie urządzenia elektryczne nie były źródłem iskrzenia, wyładowania elektrostatycznego lub przegrzania, co mogłoby spowodować wybuch.

Oświetlenie jest wszędzie

Jaki jest wspólny mianownik hal produkcyjnych, przestrzeni magazynowych, miejsc przeładunkowych, czy nawet przestrzeni socjalnych i zewnętrznych stref zakładu? Jest nim oświetlenie. Nie tylko pozwala pracować o dowolnej porze, ale przede wszystkim musi funkcjonować ze względu na bezpieczeństwo pracowników. To właśnie dlatego przepisy i normy wyróżniają oświetlenie podstawowe, awaryjne oraz ewakuacyjne.

Oprawy oświetleniowe przeciwwybuchowe Ex ATEX zapewniają bezpieczeństwo

We wszystkich pomieszczeniach zagrożonych wybuchem należy stosować oprawy oświetleniowe przeciwwybuchowe Ex ATEX. Dlaczego? Ponieważ ich konstrukcja gwarantuje, że tak prozaiczne urządzenie jak lampa, nie stanie się źródłem wybuchu i pożaru, który może zniszczyć nawet cały zakład przemysłowy.

Oprawy przeciwwybuchowe Ex zbudowane są z materiałów nieiskrzących, niegromadzących ładunków elektrostatycznych (lub są właściwie uziemione), a także mają potwierdzoną wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, pyły i wilgotność.

Uniwersalne oświetlenie przeciwwybuchowe

Oprawy oświetleniowe przeciwwybuchowe OptiLine firmy HARDO są niezwykle uniwersalne pod względem ich zastosowania w przemyśle. Są to oprawy liniowe LED, dzięki czemu są doskonałym zamiennikiem opraw świetlówkowych. Oszczędzają energię i obniżają koszty dla zakładu przemysłowego. Nadają się do stosowania wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz. Najważniejszy jest fakt, że mogą służyć jako oświetlenie podstawowe oraz awaryjne. W przypadku braku zasilania podstawowego oprawy mogą przełączyć się w tryb awaryjny. Podtrzymanie zasilania jest wówczas z wewnętrznego akumulatora lub z centralnej baterii.

Tani i szybki montaż

Nie ma co ukrywać – oprawy przeciwwybuchowe Ex są droższe niż zwykłe oprawy przemysłowe. Jest to związane ze wszystkimi zabezpieczeniami, które powodują, że lampa nie będzie źródłem zapłonu. Co można więc zrobić, aby obniżyć koszty? Kluczowa jest tu konstrukcja lampy, która umożliwia tani i szybki montaż. Tani to taki, który pozwala łączyć oprawy przelotowo bez stosowania skrzynek łączeniowych i bez oświetlenia kabli. Na szybkość montażu wpływa np. takie ułożenie wszystkich elementów wewnętrznych, że podłączenie kabli idzie szybko i bezproblemowo. Wszystkie te cechy posiadają oprawy OptiLine firmy HARDO.