niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Organizujemy wyjazd firmowy – na jakie atrakcje warto postawić?

Wyjazdy firmowe to świetna okazja do spędzenia wspólnego czasu z pracownikami, zintegrowania się i odpoczynku. Takie podróże mogą również służyć szkoleniom, które przydadzą się nam później w pracy. Mimo tego, zorganizowanie wyprawy z dużą liczbą osób stanowi nie lada wyzwanie. Jak się do tego zabrać i na jakie atrakcje warto postawić? Podpowiadamy.

Jak zorganizować imprezę firmową?

Imprezy firmowe od lat praktykowane są w większości firm. Obecnie jednak oferta wyjazdowa jest zdecydowanie szersza, a budżet pozwala na organizowanie większej ilości atrakcji. Takie wyjazdy cieszą się dużą popularnością wśród pracowników, jak i samych pracodawców. Jest to też świetna okazja do poznania swoich współpracowników – zarówno tych, którzy są w danej firmie od lat, jak i tych nowo przyjętych. Wspólne aktywności poprawiają również relacje w zespole, tworząc dzięki temu sprawny i spójny monolit.

Aby jednak wyjazd był dobrze wspominany przez wszystkich tam obecnych, należy odpowiednio wcześniej go dokładnie zaplanować. Konieczne jest ułożenie harmonogramu, który ułatwi odnalezienie się uczestnikom we wszystkich atrakcjach. Owocna integracja firmowa powinna być podzielona na dwie części. Pierwszą z nich jest etap szkoleniowy. Jest to część, którą warto wykorzystać do poprawy swoich umiejętności, a także do nabycia specjalistycznej wiedzy w określonych dziedzinach. Dobrze jest zaprosić na spotkania mentorów bądź ekspertów, którzy przekażą dużą dawkę motywacji.

Część integracyjno-rozrywkowa to nic innego, jak idealny sposób na relaks i aktywne spędzenie czasu na powietrzu. Integracja poprzez rozrywkę idealnie zacieśnia więzi w zespole. Zawsze przynosi to wiele korzyści dla codziennej pracy, a rozluźnienie wzajemnych stosunków między pracownikami pozwoli na łatwiejsze rozwiązywanie wszelkich wyzwań, które przynoszą firmowe obowiązki.

Planowanie budżetu

Kiedy już zapadnie decyzja o organizacji takiego wyjazdu, warto jest zadbać o dokładne zaplanowanie budżetu. Jest to jeden z najbardziej istotnych punktów organizacji takiego typu imprezy. Jego wysokość musi być dopasowana do założeń wyjazdu, czyli między innymi do jej czasu, miejsca, a także atrakcji, za które również trzeba zapłacić. Warto jest również wliczyć w to opłatę za spotkania ze specjalistami, którzy mogą w ciekawy sposób opowiedzieć o nowościach na rynku czy przekazać dużą dawkę wiedzy w danym zakresie.

Od ilości wydanych pieniędzy zależy efekt, który impreza ma przynieść. Nie należy szukać ewentualnych oszczędności czy sposobów zmniejszenia kosztów, gdyż mogą one nieść za sobą nieprzyjemne skutki. Priorytetową sprawą dla organizatorów powinno być bezpieczeństwo uczestników. W przypadku decyzji o żeglowaniu bądź wspinaczce trzeba pamiętać, że pociągnie to za sobą większe koszty niż w przypadku klasycznego ogniska. Potrzebna będzie wtedy obecność ratownika medycznego, lekarza czy osób powiązanych z GOPRem bądź TOPRem.

Już w momencie zakładania firmy warto zainteresować się przyszłymi jej wydatkami. Wyjazdy tego typu również się do nich zaliczają. Dobrze jest postawić na sprawdzone przedsiębiorstwa, które się tym zajmują. Można to sprawdzić na stronie smart.bankier.pl, która oferuje bezpłatną porównywarkę kredytów.

Wachlarz atrakcji, czyli jak spędzić czas w ciekawy sposób

Imprezy firmowe mogą być zaplanowane na wiele sposobów. Wszystko zależy od ustalenia celu spotkania pracowników, jak i pracodawców. Dokładnie wiedząc, jakie korzyści planujemy osiągnąć, łatwiej będzie dostosować dobór atrakcji podczas takiego typu wyjazdu. Pierwszym sposobem na aktywne spędzenie czasu wspólnie będą biegi lub zawody sportowe z nagrodami. Połączenie aktywności fizycznej ze zdrową rywalizacją to świetny pomysł na zmotywowanie uczestników do walki oraz dobrej zabawy. Do tego typu współzawodnictwa dobrze jest podejść z uśmiechem na ustach. Chodzi przede wszystkim o relaks, a nie prześciganie się.

Spływy kajakowe to kolejny sport, który z jednej strony pozwala się zrelaksować, lecz wymaga on również współpracy. Współdzielenie kajaka z innym pracownikiem to także świetna okazja do rozmów w neutralnej atmosferze.

Wspólny rejs jachtem bądź katamaranem to kolejny ze sposobów wspólnego spędzania czasu. Odprężenie na łonie natury to idealna okazja do redukcji stresu. Kontakt z fauną i florą skutecznie relaksuje i pozwala odciągnąć myśli od biurowej codzienności.

Warto jest również spróbować gier terenowych. To jedna z najbardziej efektywnych metod integracji w zespole. Pracownicy dzieleni są na grupy, które mają za zadanie wykonać określone czynności w jak najkrótszym czasie. Pomaga to w lepszej komunikacji i nienachalnie zmusza ich do współpracy. Bardzo często zwycięzcy takiej konkurencji mogą wygrać nagrody rzeczowe lub ekstremalną atrakcję, jak skok ze spadochronem czy lot balonem.

Ciekawą formą zabawy może być także paintball. To ciekawa gra zespołowa, która jednocześnie uczy szybkiego porozumiewania się, jak i pokonywania przeciwności. Dzięki niemu pracownicy mogą również aktywnie spędzić czas i oderwać myśli od pracy.

Gdzie zorganizować wyjazd firmowy?

Przyjęło się, że wyjazdy firmowe najczęściej organizowane są blisko natury. Kontakt z fauną i florą jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na redukcję stresu oraz odpoczynek. Warto jednak zadbać o to, aby wybrane miejsce było również dobrą bazą noclegową, jak i rozrywkową. W wielu miejscach można organizować spotkania nawet na kilka tysięcy osób. W połączeniu z wykwalifikowaną kadrą, która zajmie się wszystkimi gośćmi, pracownicy mogą oddać się relaksowi oraz aktywnemu wypoczynkowi. Częstą praktyką są również sale bankietowe, stylizowane na seriale, filmy czy epoki historyczne. Mogą stanowić one wizualną atrakcję dla przybyłych osób, a w połączeniu z przebraniami pracowników może dodać to wiele radości i uśmiechu.

Można również postawić na wyjazd w obrębie lokalizacji firmy. Ciekawą opcją są pikniki w mieście obok bądź podsumowania kwartałów w większych salach na terenie danego województwa. Każde z nich posiada wiele ciekawych atrakcji, jak wąwozy lessowe, zamki czy nawet kina lub muzea. Wszystko zależy od profilu imprezy firmowej.

Formalny czy nieformalny – o ubiorze słów kilka

W przypadku trzymania się podziału na część szkoleniową oraz integracyjną, warto jest zaopatrzyć się w kilka elementów garderoby. Biorąc udział w spotkaniach z mentorami dobrze jest przygotować strój formalny, jednak nie przesadnie elegancki. Dla Pań dobrym wyborem będzie garsonka czy prosta sukienka. W przypadku Panów dobrze sprawdzą się klasyczne spodnie oraz koszula.

Podczas części integracyjno-szkoleniowej warto jest już zadbać o większą wygodę. Komfortowy strój pozwoli się zrelaksować i na czas wyjazdu zapomnieć o formalnym, pracowniczym stroju. Dobrze jest zabrać ze sobą komplet dresowy, który przyda się podczas wszelkiego rodzaju aktywności, a podczas kontaktu z wodą można zabrać ze sobą nawet strój kąpielowy.

W obu przypadkach nie należy jednak zapominać o wygodzie. Nawet strój formalny może być komfortowy, a podczas takiego typu wyjazdów jest to nawet wskazane. Ubrania z domieszką bawełny czy lnu świetnie się układają, nie gniotą się, a także dobrze wyglądają na ciele nawet cały dzień.