niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Oszczędności w wydatkach na mieszkanie? Sprawdzone sposoby

Własne mieszkanie to spełnienie marzeń wielu osób, a jednocześnie jeden z największych wydatków. Okazuje się jednak, że większość gotówki ucieka poprzez nieuważność domowników. Jak oszczędzić pieniądze, praktycznie nie odczuwając większych zmian?

Oszczędzanie zwykle kojarzy nam się z odmawianiem i zaciskaniem pasa, ale często chodzi przede wszystkim o zwracanie uwagi na codzienne przyzwyczajenia. Czasami wystarczy zmienić nawyki, a szybko odczujemy dodatkową pulę pieniędzy na koncie. Na czym można oszczędzać w domu?

Rozsądne i zaplanowane zakupy

Bardzo często na zakupach tracimy głowę, kupujemy za dużo i w nieprzemyślany sposób.  Zamiast tego warto planować posiłki i robić zakupy z listą. Pozwoli to nie tylko lepiej zapanować na wydatkami i nie wyrzucać jedzenia, ale także zorganizować się i nie tracić czasu zarówno w sklepie, jak i w kuchni. Oprócz listy dobrze jest zorientować się w aktualnych promocjach i wybierać te produkty, które i tak byśmy kupili, ale w niższych cenach.

Oszczędności na energii elektrycznej

Dużo oszczędności znajdziemy w rachunkach za prąd. Co możemy zrobić, żeby zaoszczędzić? Przede wszystkim, pilnując nawyków gaszenia światła, kiedy wychodzimy z pokoju, odłączaniu ładowarki po naładowaniu telefonu czy drukarki w stanie spoczynku. W miejscach, gdzie mamy dużo przewodów warto zamontować listwę z możliwością wyłączenia. Wtedy wystarczy wcisnąć przycisk, aby np. nocą kable nie pobierały prądu. Sprawdza się także wymiana wszystkich żarówek na energooszczędne, a w niektórych przypadkach zmiana dostawcy energii.

Ograniczenie zużycia wody

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile wody marnuje się podczas zmywania, kąpieli czy poprzez pękniętą uszczelkę. Wykonajmy naprawy wszystkich kranów, wybierajmy częściej szybki prysznic, a wodę z mycia owoców i warzyw wykorzystajmy do podlewania kwiatków. Różnicę zauważymy od razu.

Ogrzewanie pod kontrolą

W sezonie grzewczym rachunek za ogrzewanie jest zwykle największy. Możemy trochę zminimalizować ten koszt przykręcając grzejniki przed wyjściem do pracy i na noc. Kiedy wietrzymy pomieszczenia, najlepiej zakręcić je całkowicie.

Tańszy telefon, Internet i telewizja

Warto mieć pod kontrolą wszelkie domowe rachunki związane z usługami telekomunikacyjnymi. Sprawdźmy i porównajmy oferty na telefon, Internet czy telewizję i negocjujmy warunki umowy. Możemy też zmienić pakiet na tańszy, jeśli nie oglądamy zbyt wielu kanałów telewizyjnych. Niektóre firmy i programy można obejrzeć w Internecie, nie ma więc sensu płacić podwójnie.

Co jeszcze można zrobić?

Szukając miejsc, w których można znaleźć oszczędności warto przyjrzeć się kwestii transportu. Paliwo często stanowi pokaźny koszt w domowym budżecie, dlatego sprawdźmy inne opcje: transport publiczny, rower wiosną i latem lub tańsze przejazdy z koleżanką lub kolegą z pracy. Na tapet weźmy także konto w banku i opłaty dodatkowe za przelewy, kartę debetową, informacyjne smsy, wypłatę gotówki z bankomatu czy prowadzenie konta. Porównajmy oferty, bo być może znajdziemy bardziej atrakcyjne warunki w innym banku.

Jesteś zainteresowany zakupem nieruchomości w województwie dolnośląskim? Sprawdź nowe mieszkania w Kudowie-Zdrój.