niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Pamięć ram do serwerów – na co zwrócić uwagę?

Wraz z coraz większą komputeryzacją miejsc pracy, ciągle wzrastają wymagania, jakie stawiane są przed firmowymi serwerami. Muszą one cechować się wysoką wydajnością, która pozwoli w pełni wykorzystać możliwości przerobowe biura, bez powodowania zatorów i niepotrzebnego opóźniania pracy. Z tego powodu, w miarę rozwoju sieci IT w miejscu pracy, warto pamiętać o modernizowaniu serwera i doposażenia go w komponenty, które pozwolą mu w dalszym ciągu na bezproblemowe i szybkie działanie. W tym celu powinieneś zainwestować w nowoczesną pamięć RAM. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu.

Rodzaje pamięci RAM

Przeglądając oferty z zakresu kości RAM, na pewno natrafiłeś na określenie DDR. To skrót od angielskiego Double Data Rate i wszystkie dostępne na rynku pamięci są właśnie tego typu. Różnią się od siebie jednak oznaczeniem. W większości sklepów napotkasz kości RAM DDR4 i DDR3. Te ostatnie są przeznaczone do płyt głównych starszej generacji i posiadają gorszą wydajność niż ich odpowiedniki z cyfrą 4. Dodatkowo pobierają więcej energii elektrycznej i wykazują się mniejszą stabilnością pracy. W ten sposób, pomimo że kosztują więcej, w dłuższym przedziale czasu stają się zdecydowanie bardziej opłacalną inwestycją. Dlatego, jeżeli pozwala Ci na to zakres Twojego budżetu, zawsze warto wybrać pamięć RAM DDR4, która pozwoli Ci na osiągnięcie lepszych parametrów pracy. 

Kości RAM ECC – co to?

W przypadku omawiania rozwiązań serwerowych coraz częściej pojawia się mowa o pamięci RAM ECC. Jest to droższa alternatywa w stosunku do standardowych kości pamięci, ale posiadająca nad nimi znaczącą przewagę. Polega ona na sprawdzaniu transmisji danych w celu wychwycenia znajdujących się w niej ewentualnych błędów. Dzięki temu znacząco poprawia się stabilność działania systemu. Dodatkowa funkcjonalność może wiązać się też z minimalnym spadkiem wydajności, dlatego warto upewnić się wcześniej, że sprzęt sobie z nią poradzi, bez szkody dla jakości pracy w biurze. Trzeba mieć również na uwadze to, że płyta główna musi być kompatybilna z technologią ECC, żeby pamięć zadziałała. Z tego powodu warto przed zakupem i montażem omówić możliwości swojego serwera ze specjalistą IT. 

Czy marka producenta ma znaczenie?

Kupując pamięć RAM do serwera, można dostać oczopląsu od liczby ofert. Należy pamiętać, że najistotniejszą rzeczą, na którą trzeba zwracać uwagę, są parametry, a nie marka firmy, jaka widnieje na danej kości. Niezależnie od producenta, w zdecydowanej większości przypadków kości pamięci o podobnej specyfikacji będą cechować się bardzo zbliżonymi osiągami. Warto jednak zwrócić uwagę na usługi gwarancyjne, jakie zapewniają różne marki. Często istnieje możliwość przedłużenia ich w bardzo korzystnych cenach, co pozwala na bardziej komfortowe korzystanie z nich. Mając powyższe porady na uwadze, z pewnością będziesz w stanie wybrać odpowiednią pamięć RAM, dzięki której znacząco usprawnisz pracę Twojego firmowego serwera.